Вибори-2019: чим вони будуть відрізнятися від попередніх

В Україні оголошено офіційний старт передвиборчої гонки

В Україні стартує виборчакампаніянавиборахпрезидента 2019 року. Попереду-тримісяцідлякогосьзахоплюючої,длякого-товиснажливої,адлякогось дратуючоїпередвиборноїгонки.Залишитисяостороньвіддійствабудеважко,не помітити-практичнонеможливо.Сайт"Сегодня",зрозуміло,будедетальновисвітлюватипередвиборніперипетії,намагаючисьмаксимальноінформуватичитача,допомогтийомузорієнтуватисявполітичномупасьянсі,впозиціях,ідеях,ідеологіяхкандидатів.Покижспробуєморозібратисявособливостяхнинішніхвиборів.

90 днів пишемо, три тижні запам'ятовуємо

Спершу про терміни. Отже, вже в понеділок, 31 грудня, почнуться кампанії кандидатів. Теоретично ми ще в цьому році можемо отримати перші прізвища політиків, які подали документи до Центрвиборчкому. Втім, основна маса потенційних кандидатів, скоріше за все, рушить в ЦВК вже після новорічно-різдвяних свят, а то і взагалі ближче до кінця місяця. Висування кандидатів, згідно із законодавством, закінчитися 3 лютого. Відзначимо, що кандидат в президенти або партія, що висунула політика, ще до подачі документів повинні внести на спецрахунок ЦВК чималий заставу – 2,5 мільйона гривень.

Реклама

Зареєструвати кандидата або відмовити йому ЦВК зобов'язана протягом п'яти днів після прийому від нього документів. Таким чином, до вечора 8 лютого ми будемо знати повний список кандидатів. Однак не факт, що всі вони в підсумку виявляться в бюлетені: до 7 березня включно кандидат може передумати балотуватися і подати відповідну заявку в Центрвиборчком. А той максимум до 8 березня має буде прийняти рішення і "викреслити" політика зі списку. Чому до 8-го? Тому що цей день – останній, коли ЦВК може затвердити форму і текст бюлетеня. Вибулих "за власним бажанням" кандидатів в ньому бути не повинно.

Починаючиз 9 березнягромадянамдвічівтижденьпорадіоівофіційній пресірозповідатимутьпрозаборонупідкупувиборціввбудь-якомувигляді.Сайт"Сегодня"робитьце,не чекаючи9березня:нагадаємо,щонаданнявиборцямгрошей,товарів,послуг,робітбезкоштовноабонапільговихумовах-злочин,що караєтьсязаконом.Цежстосуєтьсярізноманітнихлотерей,кредитівіт.д.

До 25 березнякожен громадянинУкраїниповиненотриматиофіційнеіменнезапрошеннянавибори.Доцьогожчиславінможеперевіритисебевспискахвиборцівіподатизаявупро усуненнянеточностей,якщо таківиявить.Заденьдоголосуваннятрадиційноприпиняєтьсябудь-якаагітація.Виборипроходятьв неділю,31 березня.Уразі,якщоніхтозкандидатівне набере50%+1голос, 21 квітнябудепроводитисядругийтур.

Обираємо за старим законом

Реклама

Теперщодозаконодавства.Завеликим рахунком,воноз часівпрезидентськихвиборів2014року, практичноне змінилося.Узаконпро виборипрезидентабуливнесеніпевнізміни,алевиборціїх невідчують,оскількистосувалисявониабоякихосьтехнічно-косметичнихмоментів(наприклад,міліція,покликаназабезпечуватипорядокв2014-му,заразвзаконізаміненанаполіцію).Абостосуютьсякандидатів.

Так, наприклад, закон про декомунізацію заборонив реєструвати кандидатом політика, висунутого партією, яка пропагує комуністичні або нацистські ідеї. Значні зміни з'явилися в законі завдяки новому антикорупційному законодавству, зокрема закону про попередження політичної корупції. Стосуються вони фінансування виборів і контролю над цим процесом. Але, повторимося, виборця безпосередньо зміни майже не стосуються. Вивчити всі нюанси ми рекомендуємо лише в тому випадку, якщо ви прийняли рішення профінансувати кандидата, відправивши гроші на його виборчий рахунок.

Однакзмінивзаконщебудуть.Наприклад,якрозповівсайту"Сегодня"народнийдепутатВалерійПисаренко, парламентаріям потрібнобудевирішитипроблемузголосуваннямзаелектроннимипаспортами. Не виключено,депутатизапропонуютьііншізмінивзаконодавство,що дозволяютьусунутитічи іншіскладності.Зробленоцебуде,зрозуміло,вжеврозпалкампанії.

Українські вибори як поле битви Росії і США

Реклама

Нарешті,про особливостінинішньоїкампанії.Зрозуміло,повністюокреслити, чимвибори-2019будутьвідрізнятисявідвиборів-2014 або,припустимо,виборів-1999 року,не можна.Впроцесібудутьз'являтисяновінюанси,тенденції.Однакпопередній начерк,виходячизпоточноїполітичноїситуаціївУкраїні,геополітичнихпроцесівіт.д.,можливий.

По-перше,мабуть,ключовою особливістюнинішніхвиборівбудепильна увагадо нихз бокузовнішніхсил.Увагаякзізнакомплюс,такізізнакоммінус.

"Росіяне маєшансівпровестиконкретногокандидата.Алевонабуде чинити загальний дестабілізуючийвплив",-зазначиввкоментарісайту "Сегодня" професорполітологіїКиєво-МогилянськоїакадеміїОлексійГарань.

На думкуполітологаВадимаКарасьова,Захід,зокремаСША,вкрайзацікавленівтому,щобУкраїназберегладемократичнідосягненняісвоюзовнішнюполітику.

"Внутрішніставкинабагатоменше,ніжзовнішні.ЯкРосія,такіЗахідчекаютьрезультатівцихвиборівіпобоюютьсяпрограти.Геополітичніставкибудутьдужевеликі-такогонавітьу2014-муне було.Томущомовайдепро те,якуметапозиціювскладнихглобальнихзмінахзаймеУкраїна",-зазначивсайту "Сегодня" ВадимКарасьов.

Таким чином, Росія очевидноінапевнобуденамагатисявпливатинахідвиборів,використовуючинайрізноманітнішіресурсиі технологіївідінформаційнихатакнанеугоднихКремлюкандидатівдоспробдестабілізуватиситуаціювкраїні.Західбудездійснювати свій вплив,наполягаючинапрозорихвиборахіодночаснонамагаючись недопустити,щобвтручанняРосіїмало якийсьвпливнаїххід.Утомучислі-стримуючиМосквувідпровокаційвійськовогохарактеру.

В умовах війни

Щеоднимважливимфакторомєте,щопрезидентськівибори2019року будепроходитиде-фактовумовахвійни.П'ятьроків томуситуаціявкраїнітакожбула критичною-вжебуванексованийКрим,частинаДонбасупрактично неконтролюваласяУкраїни.Однакякусуспільній свідомості,такіюридичнонинішнійстатус-квооформивсявжепізнішетравня2014го.

Незважаючинате,щосьогоднівійськовідіїносятьуповільненийхарактеріситуаціянасходікраїнивжене викликаєунаселенняпочуттів,характернихдля2014-205років,темавійниімиру,безумовно,будепревалюватинавиборах.Відтого,наскількикандидатамвдастьсяпереконатинарод,щосамеїхній шляхдосягнення мируєнайоптимальнішим,безпосередньозалежатьрезультативолевиявлення.

"Входінинішніхвиборіввиборецьбудеоцінюватикандидата нетількиінавіть нестількиякдержавногодіяча,аякголовнокомандувача,який захистивкраїну,забезпечитибезпеку.Іякдипломата,віддійякогоназовнішній аренізалежитьмирвкраїні",-зазначаєВадимКарасьов.

Нарешті,щеоднієюособливістюнинішніхвиборівєте,щобагатьмаполітикамивонирозглядаютьсявякості"попередньоготуру"парламентськихвиборів.Томусередкандидатівбудебагатотих,хтореальноусвідомлюєсвоїшансиі небудепретендуватинаперемогу,алевикористовуєпрезидентськівиборияктрампліндляпарламентських,яківідбудутьсявосени.

Яквідзначаютьексперти,нинішнівибориможутьстатиостаннім шансомдляполітиківз"політпризову"90-х.Набираєдосвідуіполітичної вагипокоління,що з'явилосянаполітичномунебосхилівXXIстолітті.Атомуборотьбаміжполітичнимиаксакаламибуде неабиякою.

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Останні новини
Реклама
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти