Рівень захисту прав і свобод українців значно підвищився – Порошенко

7 жовтня 2016, 15:48

Сергій Остапенко

Глава держави зазначив користь від реформи правосуддя

Президент України Петро Порошенко зазначає, що зміни до Конституції в частині правосуддя, які вступили в силу 30 вересня, є фундаментом для реформування сфери правосуддя, Конституційного суду, значно підвищують рівень захисту прав українців, передає прес-служба глави держави.

Реклама

"Дуже важливо, що зараз громадяни отримали право звертатися до Конституційного суду з конституційною скаргою, в разі, якщо особа вирішить, що застосований в кінцевому судовому рішенні в її справі закон не відповідає Конституції. Це нововведення, яке значно збільшує рівень захисту прав і свобод громадян", – підкреслив президент під час виступу на міжнародній конференції "Конституційний контроль і процеси демократичної трансформації в сучасному суспільстві", яка проводиться з нагоди 20-річчя Конституційного суду України.

"Це – потужний додатковий механізм, який успішно використовується в інших країнах", – додав Петро Порошенко, зазначивши, що українські юристи ретельно вивчали практику і досвід інших країн. Президент також акцентував увагу на необхідності вивчення досвіду суддів з інших країн, які беруть участь в конференції, щоб якісно імплементувати цей інструмент до профільного законодавства, яке зараз проходить стадію ретельного експертного обговорення.

Гарант також підкреслив, що реформою вводяться норми, які істотно посилюють незалежність Конституційного суду – звільняють його від невластивих функцій і розширюють повноваження.

"Конституційний Суд в періоди реформування і впровадження надважливих змін повинен неухильно стоятиме на сторожі верховенства права та Конституції. Дуже важливо, щоб тут не було ніякої фракційності, ніякої підкилимної боротьби. В суді точно не повинно бути поділу на суддів за чиєюсь квотою, в тому числі за квотою президента, за походженням, освітою, спеціалізацією або з будь-якого іншого ознакою", – переконаний глава держави.

Реклама

"Найголовніше, щоб кожен із суддів, прийнявши присягу, міг працювати чесно і професійно, згідно з буквою закону і духу права, керуючись власним сумлінням. Це стосується як розгляду доленосних для країни справ і рішень, так і скарг звичайних громадян", – також наголосив він.

Президент зазначив, що після підготовки експертами тексту законопроекту "Про Конституційний суд України", де будуть закріплені механізми реалізації зазначених змін, і після його обговорення він внесе його на розгляд Верховної Ради. "Підкреслюю, що я зацікавлений не затягувати цей процес", – зазначив Петро Порошенко.

Глава держави висловив сподівання, що введення новацій сприятиме відновленню справедливості і авторитету суду. "Тепер, коли до Конституційного суду зможуть звертатися безпосередньо громадяни, Суд має шанс на нове дихання, на зміцнення і будівництво власного авторитету – і в очах суспільства, і в очах експертів. Саме професіоналізм суддів і юридична бездоганність його рішень стануть гарантами незалежності КСУ і відновлення довіри з боку громадян", – сказав він.

Петро Порошенко підкреслив, що саме на суддів Конституційного Суду – як нинішніх, так і тих, хто прийде в суд незабаром – покладається величезна відповідальність за зміцнення ролі суду в сфері захисту конституційних прав і свобод громадян.

"Позиції, які висловлюватиме Конституційний суд у своїх рішеннях, повинні впливати на розвиток права в країні, формувати правову культуру і бути орієнтирами у професійній діяльності юристів-практиків і вчених-правників", – зазначив президент.

В тренді
У Путіна вперше відреагували на підозру Медведчуку
Реклама

Голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо, який також взяв участь у роботі конференції, зазначив зміни в Основний закон України в частині правосуддя, які вступили в силу в кінці вересня.

"Ці поправки давно були актуальні, вони важливі для реформування судової системи в Україні", – сказав він, зазначивши, що в законі були враховані всі рекомендації Венеціанської комісії.

"Ми сподіваємося, що реалізація цих поправок буде виконана в повній відповідності з принципами судової незалежності і судової відповідальності", – додав він.

Голова Венеціанської комісії звернув увагу на питання боротьби з корупцією, яка нині, "на жаль, залишається дестабілізуючим фактором для судової системи", а також на проблему некомпетентності судових рішень. У цьому контексті він наголосив на необхідності очищення судової гілки влади. "Ті особи, які просто займають посади, ті, хто буде в подальшому наполегливо відкидати правосуддя, не повинні залишатися в судовій системі", – сказав Джані Букіккіо.

Він також наголосив на важливості реформи виборчого законодавства та законодавства, що регулює діяльність політичних партій. Джанні Букіккіо висловив надію, що процес реформ в цьому напрямку буде успішним і незабаром реалізований і зазначив, що Венеціанська Комісія готова допомогти в цьому.

Реклама

Після відкриття конференції відбулося урочисте погашення поштової марки з нагоди 20-річчя Конституційного суду України, яке здійснили Петро Порошенко, Джанні Букіккіо та Юрій Баулін.

Нагадаємо, Верховна Рада внесла зміни до Конституції України (щодо правосуддя) 2 червня, а 24 червня його підписав президент Петро Порошенко. 30 вересня закон вступив в силу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти