Рада змінила Конституцію в частині правосуддя

2 червня 2016, 13:24

Сергій Остапенко

"За" проголосували 335 нардепів

Верховна Рада України внесла зміни до Конституції в частині правосуддя.

Реклама

Відповідний законопроект №3524 був прийнятий у другому читанні і в цілому конституційною більшістю – 335 народних депутатів проголосували "за".

Зміни до Основного закону в частині правосуддя підвищують віковий ценз для заqvfyyz посади судді – ним може стати громадянин України не молодшbq 30 років (раніше – не молодший 25 років). Як і раніше суддею можна працювати до 65 років. Крім того, збільшений стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення на посаду судді – тепер це п'ять років (було – три роки). Також в Основному законі більше немає вимоги про те, що претендент на посаду судді повинен не менше 10 років проживати в Україні.

Замість Вищої ради юстиції в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якої будуть ширшими, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення судді з посади та переведення в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя. Також прописаний порядок формування Вищої ради правосуддя, який буде складатися з 21 члена.

Призначає суддю на посаду Президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Згідно зі змінами до Конституції, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Основному закону держави.

Реклама

"Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпані", – йдеться в документі.

При цьому з Конституції вилучили норми, які передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут "народних засідателів".

Крім того, тепер Конституція передбачає, що "Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським Статутом Міжнародного кримінального, проект якого вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Згода на затримання і арешт судді тепер буде давати не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя ".

Зміни до Конституції щодо правосуддя вступають в силу через три місяці з дня, наступного за днем публікації відповідного закону. У той же час становище, яке стосується визнання Україною юрисдикції МКС, вступає в силу через три роки.

В тренді
Чай з Гітлером пив не Бандера, а Молотов – націоналіст Іллєнко

Згідно з перехідними положеннями, до впровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції в частині децентралізації, але не довше ніж до кінця 2017 року, створення, реорганізацію та ліквідацію судів здійснює президент України.

Реклама

Крім того, протягом двох років після вступу в силу змін до Конституції переведення судді з одного суду до іншого здійснює Президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

_01_42

Як відомо, зміни до Конституції України можуть прийматися тільки в разі підтримки їх 2/3 всіх депутатів Верховної Ради, тобто не менше 300 голосами.

Нагадаємо, 2 лютого парламент попередньо схвалив проект судової реформи в першому читанні. Відповідне рішення підтримали 244 народних депутата.

Сьогодні Рада також прийняла нову редакцію закону "Про судоустрій і статус суддів", який вступить в силу тільки після внесення вищезгаданих змін до Конституції.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти