Що означає судова реформа: прецедентна система і введення "електронної" Феміди через три місяці

4 жовтня 2017, 07:23

Ілля Требор

Верховна Рада прийняла найдовший законопроект в історії

3жовтня ВерховнаРадаприйняласудовуреформу,якасталанайдовшимвісторіїукраїнськогопарламентузаконопроектом."Сегодня"проаналізуваладокумент,виділившийогоголовнінововведенняіспірнімоменти(див.інфографіку).

-_4.17_01

Реклама

Нардепиприйнялизаконопроектпро реформувпершомучитанні20 червня.Нашляхудо другого читаннявінобзавівся4834правкамина800сторінках,аспікерВРАндрійПарубійназвавйого"найдовшимвісторіїпарламенту"."Новийзаконпотрібендлятого,щобзапуститионовленийВерховнийсуд-уньогозмінюєтьсяструктураідіяльністьдеякихінститутів.Томуреформанаційсесіїрозглядаласявпершучергу",-говоритьполітологВолодимирФесенко.

Одним з центральних нововведень стало надання Верховному суду статусу єдиного органу, який зможе переглядати рішення судів першої та апеляційної інстанцій. Таким чином в Україні хочуть напрацювати єдину судову практику. "Через нововведення рішення ВСУ будуть носити прецедентний характер, і це може привести до неоднозначності тлумачення судової практики, – говорить юрист Діна Дрижакова, – У нас континентальна система права, в якій діє пріоритет закону, а не прецеденту. Всі наші суди спираються на пріоритет закону. Уявіть, що завтра їм скажуть ставити в пріоритет прецедент – суди першої і апеляційної інстанцій прийматимуть різні рішення і почнеться плутанина".

В тренді
Український консул залишив Росію: що на нього чекає в Києві

Ще одним серйозним нововведенням стане створення так званого електронного суду. Його запустять через три місяці після вступу закону в силу. За новими правилами, якщо всі сторони процесу будуть брати участь в ньому за допомогою відеозв'язку, то потрібна обов'язкова трансляція таких засідань в інтернеті. "Частково обмінюватися якимись процесуальними матеріалами в електронному вигляді можна і зараз. Але, як я розумію, це хочуть вивести на рівень системи. Якщо це запрацює на практиці так, як описано в теорії, буде дуже добре. Як я розумію, це зроблено для того, щоб якось скоротити час всіх процесуальних рухів в рамках однієї судової справи", – говорить юрист Володимир Столітній.

Крімтого,ЗМІтавсі присутнівзалісудовогозасіданняможутьвестивідео-тафотозйомкубезокремогодозволу.Якщожсудприйдедовисновку,щоцезаважаєпроцесу,тотакідіїсуддяможезаборонитизовсім.Такожнардепиприбраликримінальнувідповідальністьдляперекладачівзанекоректнийперекладтавідмову без поважнихпричинвиконуватисвоїобов'язки.

Нарешті, в судовій системі повинна з'явиться можливість для судді таємно зустрічатися з кожною зі сторін окремо. При цьому будь-яка фіксація зустрічей буде заборонена. "Не бачу сенсу в таких "таємних" зустрічах. Якщо ми говоримо про відкритість судового процесу, то що означає "таємно"? Кожна зі сторін вільна в наданні доказів у судовому засіданні. Подібні зустрічі можуть позначитися негативно і послужити підставою для упередженого ставлення до тієї чи іншої стороні процесу. Це, на мій погляд, додаткове поле для корупції", – додає Дрижакова.
Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти