Президентські вибори-2019: головні виклики для переможця гонки

Серед основних проблем для України та обраного гаранта – путінська Росія, економічна стабільність в країні і продовження реформ

Незважаючи на те, що в Україні до офіційного старту президентської виборчої кампанії залишилось трохи більше місяця, а власне до дня виборів президента – понад 4 міс., передвиборна гонкасхоже , вже увійшла в свою активну стадію . Так , судячи з публічних заяв деяких представників українського політикуму , на сьогодні свою участь у боротьбі за крісло глави держави анонсували вже 35 претендентів . Частина з них , судячи з інформації з відкритих джерел , цілком включилася в передвиборний марафон . І таким чином , прогноз Комітету виборців Українипро рекордну участь кандидатів на виборах-2019 починає справждуватися.

У той же час ряд експертів , опитаних сайтом " Сегодня" , констатують : незважаючи на привабливу привабливість президентської булави і селищах перспектив від владних повноважень першої особи країни , перед главою держави після інавгурації і українським суспільством залишиться ряд невирішених глобальних проблем , з якими прогнозовано зіткнеться переобраний / новообраний гарант .

Реклама

Виклики в сфері політики

У зовнішній політиці одним з основоположних викликів після президентських виборів залишиться проблематика суб'єктності України в сфері міжнародних відносин , і на це питання з об'єктивних причин так чи інакше доведеться шукати відповіді обраному главі держави . Про це в коментарі сайту " Сегодня" розповіла експерт з міжнародних питаньЮлія Осмоловська.

"Серед глобальних викликів для Києва першорядним є недопущення закріплення за Україною позиції об'єкта міжнародних відносин, а переклад її в статус суб'єкта. По-друге, також важливо підхопити динаміку і органічно вписатися в глобальні процеси, які зараз відбуваються в світі – переформатування центрів впливу, нові зростаючі ринки і так далі. І третє завдання, яка буде дуже важливою, і президенту на нього треба буде відповідати, це – іміджеві виклики. Обраному главі держави належить представити план руйнування всіх негативних стереотипів, які вже має світова громадськість про Україну. Починаючи з питання корупції, закінчуючи іншими аспектами, як, наприклад, нестабільність внутрішньополітичної ситуації в країні, недосконалість судової системи, питання інвестклімату і т.д. Потрібно буде вибудовувати і створювати позитивні стереотипи сприйняття України в світі. Це все необхідно буде неминуче робити. Оскільки ці питання і є основними викликами, які актуалізуються перед будь-яким президентом, незалежно від того, яких поглядів він дотримується щодо вирішення тих чи інших проблем", – пояснила експерт .

За її словами , після виборів перед Банковою будуть збережуться системні виклики , пов'язані з глобальними геополітичними та економічними тенденціямиBrexit і його наслідки, посилення впливу Росії в СНД ( вихід із Співдружності України ) , війна з РФ , курс Києва на інтеграцію в ЄС і НАТО , пошук українськими експортерами нових ринків збуту за кордоном , оновлення якості стратегічного партнерства України з низкою країн . Тому , як вважає експерт , обраному гаранту в майбутньому необхідно буде шукати системний підхід для вирішення комплексу зовнішніх викликів і діалогу з суспільством з найбільш гострих питань , наприклад , євроатлантичних прагнень країни .

У свою чергу координатор громадянської мережі " ОПОРА "Ольга Айвазовськазазначила сайту " Сегодня" , що одним з основних глобальних зовнішніх викликів , який перекочує в наступний рік , залишиться війна з Росією і її наслідки і ризики для України . Але в зв'язку з цим можливе і розблокування деяких заморожених переговорів і поява нових позитивних імпульсів , зокрема , в " Мінському процесі " , адже зараз " поставлено на паузу багато питань , які стосуються конфлікту з РФ " .

Реклама

"Президентські вибори є значним етапом для перезавантаження або пролонгації політики президента (нового або переобраного) в питанні цього міжнародного військового конфлікту. І міжнародна зовнішня політика, звичайно, є прямою відповідальністю глави держави (як і оборона), тому багато чого буде залежати від того, кого саме оберуть президентом – чи то переобраного чинного, то це буде нова фігура на цій посаді. І виклики через агресію РФ, з якими ми маємо справу вже більше чотирьох років, відомі. Відповідно, політика буде переформатована або пролонгована в частині інструментів, які використовуються в цій складовій", – сказала вона .

Причому , за прогнозами представниці " ОПОРА " , в передвиборний період навряд чи слід очікувати значного прогресу в " Мінському процесі " , що пов'язано не тільки з майбутніми президентськими перегонами в Україні , а й виборами , які були до цього в Німеччині , Франції та тій ж Росії .

"Це стало приводом для пауз в роботі " нормандського формату " , частково була припинена динаміка " мінського формату " . В тому числі , на жаль , щодо обміну ув'язненими , інших важливих питань і викликів у сфері безпеки " , – додала експерт.

У той же час у внутрішній політиці , як раніше зазначав у коментарі сайту " Сегодня" політологАндрій Багінський , незалежно від того, хто переможе на президентських виборах, ситуація в країні буде по інерції залишатися під впливом фактора Верховної Ради , чергові вибори в яку відбудуться в жовтні 2019 року.

"Зрозуміло, що ми живемо в парламентсько-президентській республіці, а президент може ефективно працювати тільки в тому випадку, якщо буде спиратися на працюючу парламентську більшість. Відповідно, парламентські вибори, які будуть незабаром після президентських, повинні створити для президента фундамент у вигляді депутатської більшості – коаліції. Це дозволить йому здійснювати якісні рішення і в зовнішній політиці, і в сфері безпеки, і, можливо, впливати на економічну політику безпосередньо через сформований Кабмін", – пояснював він .

Ольга Айвазовська підтверджує , що після виборів президента дійсно питання працездатності і навіть конфігурації парламентської коаліції може додати гостроти у внутрішньополітичній кухні країни .

Реклама

"Ми розуміємо, що між президентськими і парламентськими виборами де-факто (не де-юре) практично не буде тривалої перерви. Таким чином, президент змушений буде включитися або через свою політичну силу, або персонально, в парламентську кампанію. Оскільки, якщо буде обраний президент, у якого не буде підтримки у Верховній Раді, можна очікувати, що його роль буде значно звужена. Принаймні на рівні законодавчої гілки влади. І такий обраний президент може втратити певну вагу в політичному плані, на національному і міжнародному рівнях. Ініціативи президента повинні мати підтримку в Раді, тому формування (переформатування) коаліції чи підготовка до парламентських виборів буде однозначно політичним викликом для глави держави", – пояснила громадський діяч .

Керівник експертної організації з питань протидії корупції State Watch , експерт антикорупційної групи РПРГліб Каневськийвідзначає , що після президентських виборів переможець повинен буде довести своє лідерство і політеліті , і політичним опонентам , і активістам , і міжнародним партнерам України , і армії .

"Тому що у нас президент є також головнокомандувачем . Теж він повинен буде довести своє лідерство в тому числі і Росії як агресору . У цьому контексті найбільш глобальне завдання , яке стоятиме перед обраним главою держави – показати своє лідерство , чітко окреслити перед українцями горизонт , куди взагалі прагне Україна , якою вона буде країною через 10 років , і повинен буде запропонувати план , як прийти до успішної розвиненій країні " , – сказав Каневський.

Виклики в сфері економіки

У свою чергу керуючий партнер Національної антикризової групи , експертТарас Загороднійвпевнений , що в більшій мірі для обраного глави держави будуть зберігатися загрози саме в економічному секторі країни .

"Традиционно – риски, связанные с экономикой, потому что у нас реальных экономических реформ мало проводится. В первую очередь, речь идет о налоговой реформе, которая бы стимулировала более быстрый экономический рост. У нас же восстановление экономики происходит не так быстро, как нам бы хотелось, поскольку мы в 2014-2015 гг. потеряли 50% экономики в долларах, 20% потеряли из-за недополучения валюты от промышленности на Донбассе в связи с войной. У нас потери в гривне – 20% экономики, и если мы такими темпами будем расти, то дай Бог через 10 лет достигнем того, что было в 2013 году. Это и есть главный вызов. Во-вторых, есть неопределенность в сфере, связанной с украинскими рынками сбыта. Это создает большие неприятности, в первую очередь для новоизбранного президента, которому придется со всем этим иметь дело. Остаются риски, связанные с неурегулированной ситуацией на Донбассе, а также, соответственно, с отношением с Россией, с Европой и т.д. Помимо этого не решенным остается демографический спад, спровоцированный оттоком населения и проч. Все это будет накладываться на избранного президента и, скорее всего, он будет вынужден все это решать", – сказал он.

Ще одним викликом в сфері економіки для господаря Банкової, ймовірно, залишиться ситуація з борговими зобов'язаннями України. Відзначимо, погашення держборгу України в 2019 році планується на суму 272,247 млрд грн, у тому числі зовнішнього боргу – 121,767 млрд грн. Крім цього, 145,205 млрд грн буде направлено на обслуговування держборгу, в тому числі 56,44 млрд грн – зовнішньої заборгованості. При цьому в проекті держбюджету на 2019 рік прописуються як планові джерела по черговому залученню коштів, так і витрати на обслуговування старих боргових зобов'язань. Оскільки розрахунки за борговими зобов'язаннями розтягнуті на весь наступний рік, а черговий транш фінансової допомоги МВФ Україні до сих пір не надав, схоже, що боргова проблематика плавно перетікає в 2019-й, а естафету по вирішенню питання держборгу вже буде підхоплювати переможець президентських виборів-2019 .

Ще одним із серйозних викликів в економічній сфері деякі експерти називають проблему подорожчання газу для населення і ситуацію з субсидіями. Почали з'являтися якісь побоювання , що зростання інфляції не буде перекриватися індексацією пенсій , збільшенням мінімальної зарплати та інших соцвиплат .

"Ми повинні розуміти, що цифри в державному бюджеті на 2018 рік за субсидіями в розмірі 71 млрд грн були закладені при незмінній вартості газу для населення. Після подорожчання блакитного палива для населення на 23,5%, думаю, що 55 млрд грн, закладених в проекті держбюджету-2019, не вистачить, з огляду на те, що на опалювальний сезон, який розпочнеться в жовтні-2019 ціна на газ для населення має зрости ще на 15%, відповідно до домовленостей з МВФ про трьохетапне підвищення. У цьому році – на 23,5%, в 2019-му – на 15% і в 2020 р – ще на 10%. Тобто таким чином, думаю, що навіть з урахуванням зростання вартості газу для населення на 23,5%, 55 млрд грн на субсидії може не вистачити для охоплення всього числа споживачів, яким потрібна держдопомога на оплату комунальних послуг. Тому що субсидії даються не тільки на компенсацію вартості газу для населення, а на оплату послуг ЖКГ. Ціни ж на компослуги призначаються місцевими органами влади, і треба розуміти, прем'єр Гройсман, власне, вже заявив, що після підвищення ціни на газ, вартість послуг ЖКГ не може вирости більш ніж на 16%. Тому що вже є приклади, коли ціна на "комуналку" збільшується на 30% і 35% в різних містах і селищах України", – пояснив нам експерт Економічної дискусійного клубу Олег Пендзин, відзначаючи, що саме з цим якраз і було пов'язане жорстке доручення президента Петра Порошенка, дане Кабміну , про необхідність розширення фінансування програми субсидій .

ЕкономістАндрій Новакв свою чергу в контексті викликів в соціально – економічній сфері вказав сайту " Сегодня" , що в залежності від завершення в Верховній Раді бюджетного процесубуде зрозумілим , наскільки влада зможе ефективно використовувати інструмент субсидій без значної шкоди для держскарбниці -2019 і ризиків в наступному році для чутливих макроекономічних показників .

"Поки що в проекті держбюджету на 2019 рік передбачено підвищення мінімальної зарплати до 4172 грн., заплановано незначне підвищення пенсій, але все це підвищення відбувається приблизно на реальний показник інфляції. Тобто це навіть некоректно називати підвищенням соцстандартів. Це – тільки часткова індексація реальної інфляції, яка відбувається в країні. Але чи вплине підвищення соціальних платежів на зменшення числа сімей, які мають право на субсидію, ми побачимо вже в проекті бюджету, підготовленому до другого читання – чи поміняють там правила нарахування субсидії, або не поміняють, чи відкоригують загальну суму, яку призначать на програму держдопомоги для субсидіантів, або залишать ті ж самі 55 млрд грн. Все це побачимо, коли проект держскарбниці внесуть в Раду на друге читання", – сказав експерт, утримуючись від середньострокових перспектив .

Юлія Осмоловська в контексті реакції Банкової після виборів президента на системні економічні виклики спрогнозувала , що перед обраним гарантом однозначно актуалізуються завдання економічної стійкості , самодостатності української держави і нацбезпеки .

"Саме бачення того, як країна повинна це вирішувати, зараз у різних кандидатів може виглядати по-своєму. Ми знаємо, що у нинішнього президента і у частині інших кандидатів є бачення, що проблема національної безпеки вирішується тільки в системі НАТО. Бачимо, що у якихось кандидатів – інший підхід, мовляв, нейтральний статус країни це краще. Відповідь на цей виклик, в будь-якому випадку, майбутній президент повинен буде давати суспільству. І, природно, – як він бачить досягнення економічної самодостатності держави", – зазначила експерт-міжнародник, спрогнозувавши, що після виборів гарант, наприклад, повинен буде шукати відповідь на питання, чи продовжувати співпрацю України з МВФ, і яким саме чином виходити з ситуації з погашенням зовнішньої заборгованості і одночасним збереженням динаміки економічного зростання .  

Виклики в секторі безпеки і оборони

На думку експертаМихайла Жірохова,в військово – політичному і військовому планах виклики для глави держави після виборів збережуться ті ж , які існують і сьогодні .

"Виклики залишаться ті ж самі: це – Донбас, цо – Азовське море, це – проблема Криму . Саме з військової точки зору . Також мова йде про актуальність підвищення боєздатності української армії в частині , наприклад , створення ракетних сил неядерного стримування . Це – очевидні речі " , – розповів він сайту "Сегодня".

Відповідаючи на питання, чи піде Путін на військове загострення з можливими широкомасштабними бойовими діями на підконтрольній території України, військовий експерт спрогнозував:"Все буде залежати від того, як пройдуть у нас вибори. Якщо зіграє його ставка, яку він робить, тоді нічого не буде, і все буде йти, так би мовити, як по маслу. Якщо ж не зіграє, тоді він цілком може зважитися на якесь, якщо не на повномасштабне, то точно на локальне загострення".

У групі " Інформаційний опір " в коментарі сайту " Сегодня" підтвердили , щоризики загострення військового протистояння з РФ зростаютьз урахуванням того , що Кремль 11 листопада провела фейкові " вибори " в ОРДЛО . При цьому не виключено , що військові провокації окупантів можуть повторитися не лише поблизу лінії зіткнення або на українсько – російському кордоні , а й в українському тилу .

Виклики в сфері культури і духовності

У цій площині , за прогнозами ряду експертів , найбільш актуальною залишиться проблема з отриманням Україною томосу іпроцесом створення автокефальної помісної православної церкви. Однак , за словами Загороднього , після президентських виборів це питання в Україні може врегульовуватися за " естонським сценарієм " без якихось масштабних або кривавих " церковних воєн " .

"Не виключаю , що ситуація з томосом закінчиться , як це було в Естонії . Там теж був подібний конфлікт в кінці 90 – х , Московський патріархат теж розривав стосунки з Константинополем і т.д. , а закінчилося все тим , що в Естонії де – факто існує дві церкви : Естонська православна , яка є частиною московського патріархату ; і окремо там є Естонська автокефальна церква , яка де – факто підпорядковується Константинополю . Тому не виключаю , що у нас теж цим закінчиться , і будуть співіснувати дві церкви " , – спрогнозував він.

Нагадаємо , раніше ми писали про те , що експерти і українські спецслужби констатують : Кремль напередодні президентських виборів почав " бити " по чотирьох ключових напрямках . Детальніше про це читайте на сайті " Сегодня" в матеріалі: "Виборі президента в Україні: яких "сюрпризів" чекати від путінської Росії".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65114.48

Bitcoin Cash (BCH)

459.55

Binance Coin (BNB)

417.67

Dogecoin (DOGE)

0.16

Ethereum Classic (ETC)

34.14

Litecoin (LTC)

90.58

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.16

Євро (€)

41.26

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти