Новий Виборчий кодекс: коли з'явиться і що заважає депутатам його прийняти

1 липня 2018, 07:25

Ілля Требор

Відкриті списки і новий бар'єр обіцяють до осені. Експерти: справа може затягнутися

Одним зголовнихзавданьнинішньогоскликанняВерховноїРадизалишаєтьсястворення Виборчого кодексу. СпікерпарламентуАндрійПарубійвважає,щовзаліголосуваньцейоб'ємнийдокументможез'явитисявжедокінцяпоточноїсесії."Сегодня"згадала,які змінипрописанівкодексі,ідізналася,наякому етапіроботанадним.

Рекордсмен

У першому читанні Виборчий кодекс Рада прийняла в жовтні 2017 го. Тоді деякі нардепи не приховували, що для багатьох їхніх колег це виявилося сюрпризом – документ ледь зібрав необхідний мінімум голосів (226). Для роботи над правками до другому читання в парламенті створили спецгрупу. В останній раз її члени зібралися минулої п'ятниці, осиливши першу тисячу правок, а наступне засідання вони запланували на 2 липня. За словами одного з авторів кодексу, нардепа від НФ Леоніда Ємця, всього подано 4400 поправок. Така кількість пропозицій може закріпити за Виборчим кодексом статус найбільш об'ємного документа, який коли-небудь розглядала Верховна Рада. Попереднім рекордсменом був проект про судову реформу – до нього було подано 4383 правки. За словами Парубія, якщо робоча група встигне проаналізувати всі правки, то він винесе документ в зал ще до 13 липня (офіційний кінець поточної сесії парламенту).

"Якщоне встигне,товвересніябудупропонуватийогоякодинзпершихнарозгляд.Але,можливо,не вперший,ав другий тиждень.Цізмінимиповиннірозглянутиіприйнятизарікдовиборчоїкампанії",-підкресливспікер.

Аосьна думкуполітексперта РусланаБортника,кодексможутьне проголосуватинайближчим часом,інаступніпарламентськівиборипройдутьза діючими правилами:

"Інакшедлячоговноситиокремуініціативущодо посиленнявідповідальностізапідкупвиборців?Якбивпланахбулоприйнятиновийкодексдовиборів,тонапевнотакіініціативиз'явилисябтамякправки.І друге-всещене вирішено питаннянардепів-мажоритарників.Зїхбоку, як і ранішенемаєпідтримкицьогозаконопроекту".

Правила кодексу

Серед головних нововведень кодексу – повна відмова від "мажоритарки", яку обіцяють замінити пропорційною системою з відкритими списками. Партії, як і зараз, будуть формувати загальноукраїнський список з 450 кандидатів і розподіляти їх по 27 регіональниї округаї. Число депутатів в окрузі буде залежати від кількості населення. При цьому виборці отримають шанс голосувати не тільки за партію, а й за окремого кандидата. У бюлетені буде два рядки: в один потрібно буде записати номер партії, в інший – номер кандидата від неї. Таким чином, щоб потрапити в парламент, недостатньо буде перемоги тільки партії на виборах – потрібно буде обійти в списку також і своїх однопартійців. Друга важлива зміна – зменшення прохідного бар'єру з 5% до 4%. Це, на думку авторів, дозволить збільшити в ВР число фракцій за рахунок "малих" партій. Для участі в передвиборній гонці партії повинні будуть перерахувати на спецрахунок ЦВК 2 млн грн. Якщо за партію віддадуть свої голоси хоча б 2% виборців, гроші повернуть.

"На засідання ходить п'ятеро з 22-х"

ЧленробочоїгрупиВР,позафракційнийнардепЮрійЛевченкосумнівається,щоцього літавдастьсявинестикодексвзал.

"Заразвиходитьтак,щоназасіданняробочоїгрупистабільноходятьодні йтіжлюди-3-5депутатівз22-х.Це,звичайно,гальмуєпроцес.З огляду наце,очевидно,щодокінцяцієїсесіїпоправкиобробленіне будуть.Мизаразшукаємоваріанти,щобпродовжитироботуівлітку,-розповівнампарламентарій.-Хотілосяб,щобякмінімумкодексвийшовнаголосуваннявосени.Алевбудь-якомувипадку,навітьзтакимитемпами,доНовогорокуйогореальнорозглянутивзалі".

ЗасловамианалітикагромадськоїмережіОПОРАОлександраКлюжева,нардепи,якіне потрапляютьназасідання,скаржатьсянаорганізаціюроботи:

"Миопиталичастинанардепів-членівробочоїгрупи.Воникажуть,зокрема,щопід часплануваннязустрічейне враховуютьсятижніроботизвиборцямивокругахіПогоджувальнарада.Немаєпроцедуриузгодженнячасупроведеннязасіданьз усімадепутатами,адеякінардепискаржаться,щоне отримуютьзапрошення".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти