"Золото" партій: як політсили відзвітували про фінансування

4 серпня 2016, 08:14

Христина Коновалова

Відзвітувала третина політсил. Експерт: частина приховують, потрібно покарання

Після того як 31 липня набув чинності закон про протидію політичній корупції, українські політсили почали звітувати про свою фінансову діяльність в 2016-му. Зокрема, за перший квартал подали документи 128 політсил з 361 зареєстрованих, хоча це вони повинні були зробити ще до 29 липня. "Сегодня" з'ясувала, як будуть карати тих, хто не відзвітує, і яку вигоду отримають партії за прозору бухгалтерію.

Реклама

СКІЛЬКИ І НА ЩО. Треба відзначити, що приблизний поведений ие в звітуванні за перший квартал 2016 продемонстрували всі партії, представлені в ВР. Так, стало відомо, що "Народний фронт" зберігає на рахунках в банках 5,373 млн грн. При цьому витрати на статутну діяльність склали 10,9 тис. грн, – з них 10,7 тис. витрачені на комп'ютерні ліцензії. А ось вартість майна, нематеріальних цінностей або цінних паперів фронтовиків потягнула на 17,2 тис. грн.

А ось БПП, згідно зі звітом, задекларували на рахунках в банках трохи більше 1 млн грн. При цьому юрособи внесли на користь цієї політсили 193 тис. грн. Також у власності партії знаходиться майна, нематеріальних активів або цінних паперів на 47 тис. грн. Що стосується статутної діяльності БПП, то на ці цілі було витрачено 264,5 тис. грн, з яких на зарплату направлено 20,5 тис., капремонт – 140,5 тис., оренду приміщень – 89,6 тис., податки – 10,5 тис.

При цьому "Батьківщина" відзвітувала, що в першому кварталі на банківських рахунках зберігала 180 тис. грн і отримала 1,8 млн грн членських внесків. Відомо, що "Батьківщина" володіє автомобілями, які оцінюються в 911 тис. грн. А на здійснення статутної діяльності політсила витратила 1,788 млн грн, з них на оренду пішло 1,382 млн, послуги зв'язку – 107,5 тис., Проведення з'їздів – 57 тис. грн.

ПЕРЕВІРКА І ШТРАФИ. Як відзначають в Нацагентстві з протидії корупції (НАПКА), вже зараз політсили готують звітність за другий квартал 2016, і ця робота повинна бути завершена до 9 серпня. І якщо хтось не встигне підготувати документи, то буде оштрафований. Нагадаємо, штраф за кожен квартал зараз становить для партій 6800 грн, хоча спочатку його планували встановити в розмірі 100 тис. Грн. Правда, восени НАПКА хоче повернутися до питання посилення покарання за приховування чи ненадання фінзвітності партіями. Очікується, що вже в середині серпня вся звітність політичних партій буде доступна онлайн на сайті агентства.

Реклама

ПАРТІЯ НА ПРОДАЖ. Як відзначають експерти, партії не випадково не поспішають надавати звіти, оскільки більшість з них фейковий – їх створюють з метою продажу перед виборами. За різними оцінками, в гарячу передвиборчу пору така партія може коштувати $25 тис., а партійна мережа членів дільничних виборчих комісій – від $7000. У той же час політологи кажуть, що відкриття партійних бюджетів – тільки перший крок в боротьбі з корупцією. "Зараз партії відкриватимуть тільки бюджети своїх партій. І судячи за вже поданими звітами – тільки якусь їх частину. Можуть розкривати рух коштів і надходження як від приватних осіб, так і від спонсорів. Але є ще й мільярдні рекламні кампанії, і електоральні витрати під час виборів, і всі ці гроші в тіні. Ці кошти йдуть окремо від партійної каси. А потрібно, щоб на законодавчому рівні за ці гроші теж йшла звітність, а за приховування було покарання", – каже політолог Вадим Карасьов. А Віталій Шабунін з Центру протидії корупції зазначає, що ініціативи щодо оприлюднення звітності партій гарні в теорії, але чи будуть політсили дійсно потрапляти під покарання – питання: "Ця робота проводиться вперше, і потрібно жорстко карати за порушення, аж до відкликання реєстрацій".

В тренді
Тупицького не пустили до КСУ, але зарплату в 300 тисяч продовжують платити

ГРОШІ. Після того як всі політпартії оприлюднять свої звіти, ці дані перевірять представники НАПКА і активісти. Зокрема фахівці будуть зіставляти дані звітності з реальними доходами партій від спонсорів і членських внесків. І якщо політсили надали дійсно правдиві звіти, вони зможуть восени розраховувати на державне фінансування своєї статутної діяльності – в бюджеті на це закладено 391 млн грн. Нагадаємо, ці гроші будуть приймати партії, які на виборах 2014-го подолали бар'єр в 5% голосів за формулою "дві мінзарплати за голос" (але не більше 145 млн грн). Попередньо очікується, що НФ отримає 84,9 млн грн, БПП – 83,7 млн грн, "Самопоміч" – 42,1 млн грн. А ось після парламентських виборів-2019 на гроші з казни зможуть розраховувати і партії, які не пройшли в Раду, але набрали більше 2% голосів виборців. Хоча якщо партії захочуть відмовитися від держфінансування, вони можуть це зробити.

Зарубіжний досвід

За кордоном політсили публікують звітність і іноді готують інші документи: звіти про партійне майно (Німеччина), протоколи внесків (Австрія, Іспанія), бюджет партії (Італія), відомості про доходи та витрати, пов'язані з виборчими кампаніями (США, Великобританія, Канада) . Відповідальність партій за фінансові зловживання сувора – штрафи і навіть позбавлення партії права на отримання державних дотацій (Франція), позбавлення волі винних осіб (Італія).

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти