Навіщо потрібен тіньовий уряд: світовий досвід

1 квітня 2015, 08:00

Андрій Данилов

Законодавчо другий уряд закріплений тільки в Англії

Відучора в Україні знову з'явився опозиційний Кабінет міністрів, який очолив Борис Колесніков. Він, 12 "міністрів" і ще чотири "віце-прем'єрИ" будуть займатися виведенням країни з кризи і соцзахистом українців. Формування тіньового кабінету – досить буденне явище для країн парламентської демократії. "Сегодня" розібралася, в яких країнах ця структура найефективніша.

Реклама

АНГЛІЯ. Серйозним політичним інститутом такий Кабмін №2 є лише в країнах, що використовують так звану "Вестмінстерську систему" парламентаризму. В першу чергу це, зрозуміло, Великобританія – єдина країна, де робота тіньового кабінету регламентована законодавчо. Депутати від опозиційної партії, що входять в тіньовий кабінет, навіть отримують доплати з держбюджету. При цьому основна мета тіньового уряду в Туманному Альбіоні – забезпечення безперервності влади в разі, якщо офіційний уряд буде відправлено у відставку парламентом або якщо правляча партія програє вибори. У Великобританії створений і механізм безболісної передачі влади від правлячого кабінету до тіньового. За британською традицією, напередодні парламентських виборів, опозиційний уряд має отримати доступ до більшості документів правлячого кабінету.

Найбільш показовим у цьому плані стала участь Великобританії в Потсдамській конференції в 1945 році. Прем'єр-міністр Уїнстон Черчілль прибув в Потсдам разом з лідером Клементом Еттлі, який перебував тоді в опозиції лейбористів. Оскільки конференція проводилася з 17 липня по 2 серпня, а на 25 липня у Великобританії було призначено оголошення результатів виборів, прем'єр-міністр і глава тіньового кабінету в цей період були нерозлучні – з тим, щоб у разі перемоги на виборах лейбористів у Еттлі не виникло труднощів, пов'язаних з необхідністю вникати в поточний стан справ. Лейбористи вибори виграли. І після оголошення результатів Еттлі повернувся в Потсдам вже на самоті – як повноважного представника Великобританії.

КАНАДА ТА АВСТРАЛІЯ. Схожа система діє і в британських домініонах – Австралії та Канаді. Втім, у цих країнах термін "тіньовий уряд" офіційно не закріплений. Замість нього існує офіційне поняття опозиції, роль якої відводиться найбільшій парламентській фракції, що не входить в більшість. Законодавчо закріплений і статус лідера опозиції, якого обирає зі своїх лав ця сама партія. В Австралії, наприклад, з 31 лідера опозиції, 17 згодом ставали прем'єр-міністрами.

В тренді
Never again, а не 9 травня. Зеленський вшанував жертв Другої світової війни

СРСР. На пострадянському просторі мода на створення тіньових урядів почалася в 1992 році. У лютому цього року фракція Верховної ради РФ "Радикальні демократи" презентувала тіньовий кабінет, основним завданням якого задекларувала вироблення рішень для законодавчої і виконавчої влади, спрямованих на стабілізацію ситуації в Росії в перехідний період від тоталітаризму до демократії. Втім, крім гучної презентації, цей тіньовий кабінет нічим не запам'ятався. Як, втім, і інші тіньові уряди, що створювалися в колишніх республіках СРСР. В Україні це буде вже шостий за рахунком тіньовий Кабмін.

Реклама

З точки зору держбудівництва, тіньовий кабінет має сенс у країнах, де фактичним главою держави є прем'єр. У всіх інших випадках він – в першу чергу, інструмент політичної боротьби.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти