Вузи чекає боротьба за гроші: Міносвіти пропонує нову модель державного фінансування

19 березня 2016, 08:15

Ірина Крикуненко

У міністерстві пояснюють, що система дозволить ефективніше розподіляти кошти, а експерти побоюються, що вона вдарить по стипендіях

Експертиб'ють на сполох:вузамможутьскоротитифінансуваннязбюджету.Цеозначає,щоїмможе невистачитигрошейнаоновленнятехнічноїбази,астудентиможутьзіткнутисяіз затримкамивиплатстипендій.Такимиможутьбутинаслідкиновоїконцепціїдержавного фінансування,розробленоївМіністерствіосвіти.УМОНпояснюють:системапотрібна,щобефективнішерозподілятикоштинапотребивищих навчальних закладів,аобсягифінансуванняскорочуватине будуть.

Реклама

МОДЕЛЬ.ДнямивМОНпрезентувалиновуконцепціюдержфінансуванняуніверситетів.Так,вміністерствімають намірвідмовитисявідморальнозастарілого"держзамовлення"ввузахірозподілятибюджетнімісця,авідповідно-ігроші,взалежностівідпоказниківрезультативностіроботивузу.

Бюджетміністерства,зякогофінансуютьсявсівузикраїни,вМОНпропонуютьрозподілитиначотири елементи.Першийінайголовніший-блочнефінансування:зцьогоблокукоженвузбудегарантованоотримувати80%відсумиторішніхвідрахувань.Алеінші20%вузудоведеться"заробити"удержави.Сумубудутьвираховуватиза спеціальноюформулою,вякій,крімкількостістудентів,що навчаютьсявконкретномувузі,будутьтакожвраховуватикількістьнауковихпублікацій,участьвміжнароднихпрограмахта інше.

ДругимелементомфінансуваннявузівповиненстатисоціальнийфондМОН(зньогобудутьплатитиакадемічнітасоціальністипендії),атретій-фондрозвитку(звідтибудутьбратигрошінапроектирозвиткуустанов).Окремоввідомствітакожвиділятьфонддержавноїцільовоїпідтримкидляособливихкатегорійукраїнців(наприклад,учасниківАТО).

Крімтого,збираютьсявМОНтакожпередбачитинавчанняабітурієнтівприватнихвузівзадержавнийрахунок:"Приватнівузитежзможутьотримуватидержавнефінансуваннянастудентівзчислакращихабітурієнтів-якщовонивиявили бажання навчатисявприватномузакладі",-поясниливміністерстві.

В тренді
Разумков мало що знає про вакцину Covishield: почув про неї кілька днів тому
Реклама

ВУЗИ.Керівники навчальних закладів відносяться до концепції зі стриманим оптимізмом. "Всім ясно, що нинішня система держзамовлення морально застаріла. А плюс нової моделі – в тому, що вона дозволить врахувати наукову складову. Приміром, у нас фінансування вимагають наш ботанічний сад і заповідник", – розповів нам проректор КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров. "Я б ще частину грошей віддав на профтехосвіту, – каже ректор ХНУ ім. В. Н. Каразіна Віль Бакіров. - Крім того, у нас поки немає розрахованої вартості бакалавра або магістра. І чому підготовка юриста і інженера коштує однаково? Це абсурд, адже юристу потрібні лише дошка і крейда, а інженеру – багато чого (лабораторія, обладнання. – Авт.)

ГРОШЕЙ НЕ ВИСТАЧИТЬ.Експерти в ефективності роботи нової моделі сумніваються. "Багатьом вузам зараз банально не вистачає грошей. Відомі випадки, коли їм доводиться платити стипендії зі своїх спеціальних фондів – хоча ці гроші повинні були піти на модернізацію класів або проведення конференцій. А нова блочна система означає, що вузи гарантовано отримають ще на 20% менше грошей, ніж зараз", – вважає Андрій Черних. У такій ситуації вузи можуть піти на крайні заходи, щоб скоротити кількість студентів, які отримують стипендії: "Наприклад, вуз просить у міністерства одну суму, а йому виділяють набагато меншу. Тоді керівництво дає викладачам негласні вказівки "валити" бюджетників на іспитах – щоб вони не набрали бал для отримання стипендії", – каже Черних.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти