Україна обирає президента: головне за 26 лютого

26 лютого 2019, 22:05

На деяких дільницях представників кандидатів може бути більше, ніж виборців

Понад півсотні спостерігачів на кожній дільниці. 31 березня під час волевиявлення на дільницях тих, хто буде стежити за процесом і контролювати його, подекуди може бути більше, ніж самих виборців. Тому що рекордна кількість кандидатів, а отже, і їхніх представників. Як не заважати один одному і виборцям, їх вчили на семінарі.

Реклама

Зал – переповнений. На семінар у Центрвиборчкомі зібралися ті, хто відповідатиме за вибори на місцях – голови і секретарі окружних виборчих комісій. Їх, до речі, зареєстрували майже 200. Увійдуть до них понад сім тисяч осіб, тому що формують ОВК з представників майже всіх кандидатів.

"Сорок чотири кандидати. Лише один з них не скористався правом направити своїх членів до окружних виборчих комісій. Але деякі кандидати не в повній мірі реалізували це право – подали не в усі 199 ОВК. Тому середній склад ОВК на даний момент – орієнтовно 37 осіб" , – говорить Наталія Бернацька, секретар Центральної виборчої комісії.

Спостерігачів на дільницях теж буде рекордна кількість. Їх матимуть 139 українських громадських організацій і близько 20-ти міжнародних.

"Така кількість, вона може в певній мірі в день виборів означати десь близько 50-60 осіб або навіть більше спостерігачів", – говорить Тетяна Сліпачук, голова Центральної виборчої комісії.

На невеликих ділльницях ситуація може дійти до абсурду.

"Прийде менше виборців, ніж буде сидіти членів комісії плюс спостерігачі. І прийде якась, наприклад, бабуся, яка погано бачить, то навіть не буде кому підказати. Тому що всі не матимуть права. Буде або член комісії, або спостерігач", – каже Людмила Лавринович, голова окружної виборчої комісії №65 (Житомирська область).

Як правильно організувати виборчий процес і не заважати ані виборцям, ані один одному – головна тема семінару. Але найбільше цікавило питання зарплат. Учасники кажуть: раніше їх призначали залежно від посад. Тепер – всіх зрівняли.

"Всі мінімальну матимуть заробітну плату – і голова, і секретар, і члени комісії. Тут я вважаю, що це несправедливо. Бо яке навантаження йде на голову, яке на секретаря, і яке на звичайного члена комісії", – говорить Мирослава Кунцьо, член окружної виборчої комісії №125 (Львівська область).

Реклама

Але в ЦВК пояснюють: мінімалку матимуть ті, хто непрацевлаштований. Члени комісій, яких на час виборів заберуть з основної роботи, будуть отримувати не менше свого посадового окладу. Особи ж, залучені на кілька днів, отримають добові – майже 270 гривень на день.

"Чому у нас були ситуації 5-10 років тому з цими проблемами – чого люди тягнули, а не відвозили протоколи. Вони зазвичай добу доплачували – і вони тягнуть, не поспішають везти, розумієте, тому що їм більше заплатять. Ну, було так" , – ділиться Олександр Кириченко, член окружної виборчої комісії №196 (Черкаська область).

Цього разу так не буде. ЦВК обмежила кількість днів, за які платитимуть.

"Особливо для членів ДВК. ​​І я вас благаю, донесіть це до їхнього відома: чим довше вони будуть тягнути підрахунок голосів, більше їм ніхто не заплатить. Два дні – і все", – каже Євген Радченко, заступник голови Центральної виборчої комісії.

Дільничні виборчі комісії повинні сформувати від 7-го по 12 березня.

А між тим, російських спостерігачів на виборах не буде. Петро Порошенко підписав закон. Так, починаючи з 27 лютого, представникам Росії буде офіційно заборонено з'являтися на виборчих процесах в Україні.

Нагадаємо, раніше в цьому місяці цей документ був прийнятий Верховною Радою – за нього проголосували 232 народних депутата.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти