ТОП-5 пропозицій послання Порошенко: чи можливо їх реалізувати?

1 грудня 2014, 07:40

Віра Холмогорова

Проблеми на Донбасі, відсутність проекту державного бюджету і фальсифікації виборів – про що президент так і не сказав

На минулому тижні, відкриваючи перше пленарне засідання Верховної Ради, президент України Петро Порошенко виступив з позачерговим посланням до нового парламенту. "Сегодня.ua" проаналізували заяви глави держави – чим же саме запропонував він зайнятися новій Раді, і наскільки це здійсненно.

Реклама

УКРАЇНА ЄДИНА? Велика частина з майже годинного виступу гаранта не містила в собі конкретних пропозицій або законодавчих ініціатив, Левову частку у своїй промові Порошенко віддав емоційним заявам, покликаним переконати нас у тому, що, незважаючи ні на що, країна не просто єдина – вона єдина, як ніколи . Хоча дії президента свідчать про протилежне.

"Конституційна більшість українців бачить її унітарною країною, ніякої федерації! Ми, нарешті, стали владою, яка вміє чути і здійснювати мрії українців. Я щиро на це сподіваюся... Рекордних показників, нарешті, досягло кількість тих, хто за українську мову як єдину державну... Але в цілому багато в чому штучний поділ України за географічною, етнічною, мовною, конфесійною ознакою, нарешті, подолано, і цей поділ відходить у минуле. Україна ніколи не була такою об'єднаною, як зараз!", – заявив зокрема, президент.

Однак, навіть якщо не брати до уваги зміну соціологічних даних, які – дійсно серйозно "зрушили з мертвої точки" після Майдану, про яку єдність країни може йти мова, коли сотні тисяч – та що там, мільйони – її громадян поставлені на межу виживання. З 1 грудня пенсіонери і бюджетники, які проживають на окупованих бойовиками територіях Донбасу, позбавлені соціальних виплат, – мабуть, після цього і без того надмірно політизованн мовне питання зникло, адже яка різниця, якою мовою просити про допомогу?

ІНОЗЕМЦІ НА СЛУЖБІ. Ще одне питання, що викликало найзапекліші баталії – запрошення іноземців на службу.

Реклама

"Реформатори всіх часів і народів не цуралися залучати до змін іноземців. У нас зараз багатьом відомствам допомагають закордонні консультанти. Але цього мало. Моя ідея полягає в тому, щоб через зміни в законах надати право залучати на державну службу іноземців, аж до членства в уряді. Або розширити коло осіб, яким Президент може надавати українське громадянство, причому в прискореному режимі. Від такого рішення буде подвійна користь: і залучення із західним досвідом професіоналів, і страховка від корупції", – сказав український президент.

Його моментально розкритикували як партнери пропрезидентського "Блоку..." по коаліції, так і незалежні експерти: хто буде відбирати іноземців, не ослабить чи допуск "закордонних товаришів" до проблем загальнодержавної важливості безпеку країни і, нарешті, чим це краще "паперєдніков", які робили громадян сусідньої країни начальниками своєї служби охорони.

Питання про іноземних фахівців на керівних посадах в Кабміні поки залишається відкритим: в суботу прес-служба Банкової заявила, що вони "на початковому етапі звернулися до трьох світових агентств з найбільшим досвідом роботи з державним сектором в провідних країнах світу: Hudson, Pedersеn & Partners і WE Korn Ferry. "Два з них (Pedersеn & Partners і WE Korn Ferry) погодилися працювати над цим завданням. Компанії мають успішний досвід пошуку кандидатів на керівні посади в урядах Великобританії, США, Саудівської Аравії та інших країн", – резюмували в прес-службі АП.

ДОНБАС. "Нікому не потрібен Донецьк, Луганськ або Донбас. Ми чітко знаємо, що мова йшла про те, щоб розколоти державу або зовсім стерти її з карти. Знищити нас як великий європейський народ. І грубо прорахувалися. Українська політична нація остаточно утвердилася на всіх територіях – західних і східних, північних і південних. Вона об'єднала представників різних етносів і носіїв різних мов. Своєю участю у Вітчизняній війні дві тисячі чотирнадцятого року за незалежність України наші російськомовні співвітчизники продемонстрували, що російською мовою вони люблять Україну ніяк не менше, ніж ми українською. І я пишаюся мужністю і відповідальністю наших співвітчизників!", – з гордістю заявив президент Порошенко в посланні.

Однак, про конкретні заходи з підтримки проукраїнського населення Донбасу – ні слова. У базі законопроектів Верховній Раді вже зареєстровано документ, відповідно до рішення РНБОУ, який скасовує так званий закон "про особливий статус окремих районів Донбасу". Його вніс екс-спікер Олександр Турчинов і, швидше за все, він буде прийнятий. Однак – що далі?

Реклама

Пропонуючи скасувати закон "про особливий статус", Порошенко пообіцяв, що буде підготовлений новий документ для Донбасу, однак його як і раніше немає. Люди залишилися без захисту і грошей, а більш детальне обговорення проблеми Донбасу навіть не знайшло відображення в посланні.

В тренді
Крим не наш і Facebook вам не слуга – головні скандали СЬОГОДНІ

ВИБОРИ. "Чесні, прозорі, демократичні вибори вперше в нашій історії оновили Верховну Раду України більш ніж на 50 відсотків. Мені дуже приємно бачити серед вас як тих, хто має за плечима вже великий досвід, досвід реформування, пройшов суворі випробування. Але особливо радий бачити таку кількість нових, молодих осіб! Тому що ви і є саме тією свіжою кров'ю, в якій дуже потребує українська політика", – повідомив у позачерговому посланні парламенту Петро Порошенко.

Серед тих, хто жодного разу не бував у залі під куполом на Грушевського, в нинішній Раді – 56%. Однак, навіть незважаючи на те, що це трохи більше 50%, кількість критики минулої передвиборної кампанії була досить значною.

Губернатори, мери, міністри, колишні "регіонали" все одно стали основним кістяком пропрезидентського списку, а інші висуванці "Блоку ..." в одномандатних округах ставали фігурантами скандалів, пов'язаних з фальсифікаціями у підрахунку голосів. Крім того, вперше в історії України до самого крайнього терміну було затягнуто підведення підсумків в одному з округів – №59 – де зійшлися місцевий самовисуванець, мер міста і прийшлий комбат.

Як неодноразово наголошувало керівництво ЦВК, саме "мажоритарна складова" – так і не змінене, всупереч обіцянкам президента, законодавство про вибори, призвело до більшої частини проблем при підрахунку.

Реклама

БЮДЖЕТ. І, нарешті, самий, мабуть, дивовижний момент: у своєму посланні президент і слова не приділив необхідності якнайшвидшого прийняття державного бюджету-2015, хоча його проект, у відповідності з основним законом, повинен був бути внесений до парламенту ще до 15 вересня...

Єдина згадка про бюджет в посланні звучить так: "Думаю, ви всі розумієте, що у нас немає іншого виходу, окрім як нарощувати військові асигнування. І вже зовсім скоро вам подадуть відповідний проект бюджету".

Ні слова ні про стрибків курсі валюти, ні про прогнозоване падіння ВВП.

Живі, як зауважив у фіналі посланні Порошенко, вимагають "успішних реформ, розвинутої економіки, соціальних гарантій і справедливості".

Так що там з соціальними гарантіями жителям Донбасу? А що з бюджетом?

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти