Так звана справа "Роттердам+" тріщить по швах

25 листопада 2019, 23:11

За час слідства стало ще очевиднішим, що формула була прозорою і законною, говорять експерти

Так звана справа "Роттердам+" тріщить по швах.Майже три роки триває розслідування. Але детективи НАБУ та антикорупційні прокурори шукають примарні докази, говорять експерти. Фахівці стверджують: формула економічно обгрунтована, і вона врятувала країну від холоду. "Сьогодні" з'ясовували, чому ж тоді детективи так вхопилися за цю справу і кому це може бути вигідно.

Реклама

Гучна справа "Роттердам+" розвалюється як картковий будиночок, в якому детективи НАБУ та антикорупційні прокурори вхопилися за залишки конструкції, але справа ось-ось завалиться.

"За два з половиною роки, що більше ніж достатньо, НАБУ не змогло зібрати відповідні матеріали для того, щоб підтвердити свою підозру, що ця формула "Роттердам+" завдає збитків державі", – говорить експерт Юрій Корольчук.

Але в НАБУ і САП не здаються й продовжують шукати те, чого не існує, твердять адвокати.

"Дуже легко створювати хорошу медійну картинку представникам правоохоронних органів. Однак, вже вичерпалися всі строки. Строки справи були один раз продовжені, вдруге продовжені. Оскільки, я думаю, до суду немає з чим йти, немає доказової бази, немає належної експертизи, немає інших документів, що підтверджують провину", – говорить адвокат у справі "Роттердам+" Ірина Одинець.

У слідства є принаймні три висновки. Фахівці Київського інституту судових експертиз визнали: методика розрахунку "Роттердам+" економічно обгрунтована. Але навіть в суді прокурори документ показати відмовлялися.

"Так у вас запитують: "чи можете ви підтвердити, що є експертиза чи ні?", – зверталися адвокати до прокурора на суді. "Так! Вони є, якщо ви це запитуєте", – відповідав прокурор. "А говорите – "не перевірена", – зауважували адвокати. "Це матеріали виробництва, і вони є", – говорив під час судового засідання прокурор.

"Ці результати не влаштовували ні детективів, ні прокурорів. Вони намагалися власними зусиллями створити такий висновок. Було отримано формально цей висновок. В основу його були покладені розрахунки фахівця самого ж НАБУ", – заявляє адвокат підозрюваних у справі "Роттердам+" Наталія Дригало.

Це справа зовсім не кримінальна, вона вже давно політична, стверджують експерти.

"НАБУ, на жаль для працівників цієї організації, себе дискредитувала тим, що жодна справа не дійшла до суду, і не було винних. І тому, напевно, "Роттердам+" зараз розглядають в НАБУ як останній шанс політично утвердитися НАБУ. І довести, що вони результативні і можуть показати ефект", – підкреслює експерт Юрій Корольчук.

Реклама

Експерти впевнені – розслідування з самого початку мало лобі.

"Коломойський був зацікавлений у дискредитації цієї формули, і взагалі – її скасування, тому що це могло дозволити йому скоротити витрати на закупівлю електроенергії для своїх феросплавних, металургійних підприємств", – стверджує експерт Борис Кушнірук.

Але залишки карткової конструкції зовсім скоро можуть розвалитися, переконані фахівці.

Нагадаємо, раніше лідер Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець заявив, що введення формули "Роттердам+" дозволило подолати кризу в енергетиці, а державні шахти з моменту ухвалення формули отримали додатково понад 10 млрд гривень.

За інформацією ЗМІ, на нараді у президента з енергетичних питань, яка відбулася в серпні, з'ясувалося, що купувати вугілля за ціною, розрахованою за формулою "Роттердам+", сьогодні дешевше, ніж імпортувати його з ПАР, США або Колумбії. Ціна за "Роттердам+" становить 1,74 тис грн за тонну, імпорт з Колумбії і США – 1,9 тис. грн за тонну, з ПАР – 1,8 тис. грн за тонну.

Також журналісти розповіли, як в інформпросторі створювалися міфи щодо формули "Роттердам+", яку і українські, і європейські експерти визнали кроком до енергореформи, необхідної для інтеграції України в Євросоюз:

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти