Рада зробила ще один крок на шляху судової реформи

3 листопада 2016, 18:42

Український парламент прийняв за основу законопроект про Вищу раду правосуддя

Верховна Рада України прийняла в першому читанні президентський проект закону №5180 про Вищу раду правосуддя в рамках законодавчого забезпечення судової реформи.

Реклама

За основу законопроект підтримали 232 народних депутата на пленарному засіданні у четвер, 3 листопада.

Законопроект визначає статус, повноваження, основи організації та порядок діяльності Вищої ради правосуддя, який визначається як колегіальний, незалежний конституційний орган суддівського самоврядування, який діє на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на основі відповідальності, подотченості суспільству, формування добропорядного і високопрофесійного корпусу суддів.

Проектом закону передбачено, що Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення суддів з посади і надавати згоду на затримання чи арешт судді.

Відзначимо, що нині згоду на затримання і арешт судді дає Верховна Рада України.

Реклама

Пропонується надати Вищій раді правосуддя повноваження вносити подання про призначення судді на посаду, створювати органи для розгляду справ про дисциплінарну відповідальність суддів, приймати рішення про переведення судді з одного суду до іншого, узгоджувати кількість суддів у суді, брати участь у визначенні витрат Держбюджету на утримання судів, органів правосуддя, затверджувати за поданням Державної судової адміністрації України нормативи кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення судів.

До складу Вищої ради правосуддя, згідно із законопроектом, входить 21 член. З них 10 вибирає з'їзд суддів, 2 призначає президент, 2 обирає Верховна Рада, 2 – з'їзд адвокатів, 2 – всеукраїнська конференція прокурорів ще 2 – з'їзд представників юридичних вищих навчальних та наукових установ.

Глава Верховного Суду входить до Ради за посадою.

В тренді
У Медведчука можуть відібрати "трубу" за 284 млн грн: подробиці позову до нардепа

Членів Ради призначають строком на 4 роки. Одна і та ж особа не може обіймати посаду члена Вищої ради правосуддя два терміни поспіль. У законопроекті прописано порядок обрання членів Вищої ради правосуддя, а також їх права та обов'язки, порядок звільнення.

Членом Ради може стати громадянин України не молодше 35 років з вищою юридичною освітою і стажем професійної діяльності не менше 15 років. Він повинен відповідати критерію політичної нейтральності.

Реклама

Не може бути обрано членом Вищої ради правосуддя особа, яка протягом трьох років до дня обрання було членом політичної партії, кандидатом або займало виборну посаду в органі державної влади або місцевого самоврядування, брало участь в організації або фінансуванні політичної агітації або діяльності.

Прописана структура і організація діяльності Вищої ради правосуддя. Для розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів Рада створює дисциплінарні палати. До складу кожної з них входить, щонайменше, 4 члени, значна частина з них повинна бути в минулому суддями.

Один із розділів законопроекту присвячений порядку здійснення діяльності Вищої ради правосуддя.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти