Президент має право розпустити Раду до 14 червня: суддя дав роз'яснення

24 квітня 2019, 15:30

Голова Окружного адмінсуду Києва озвучив причини, через які у керманича держави є час "розігнати" парламент

Чинний президент Петро Порошенко вже заявляв, що проти розпуску Верховної Ради, однак у глави держави в принципі є така можливість. Глава Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк заявив, що президент України може це зробити до 14 червня

Реклама

"На мою думку, президент України має повноваження розпустити Верховну Раду в термін до 14 червня 2019 року", – написав він у Facebook.

Вовк проаналізував чинне законодавство, провів математичні підрахунки і дійшов висновку щодо розпуску парламенту і можливої ​​граничної дати цього рішення. Він послався на ч. 2 статті 90 Конституції України, згідно з якою президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо:

  • протягом одного місяця в ВР не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 Конституції;
  • протягом 60 днів після відставки Кабінету міністрів не сформовано персональний склад уряду;
  • протягом 30 днів однієї чергової сесії Ради пленарні засідання не можуть розпочатися.

Суддя зазначив, що для відповідного указу президента про розпуск парламенту не потрібні рішення судів або інших органів, які б встановлювали наявність вище зазначених підстав, а для визначення кінцевої дати, коли президент може скористатися своїм правом розпуску парламенту, треба встановити дату закінчення повноважень ВР.

"При цьому, ч. 5 статті 90 Конституції України вказує, що повноваження ВР не можуть бути достроково припинені главою держави в останні шість місяців строку повноважень Ради або президента ... Так, згідно з ч. 5 статті 76 Конституції України, строк повноважень ВР становить п'ять років. При цьому, згідно ч. 6 статті 79 Конституції України, повноваження народних депутатів починаються з моменту складення присяги". Відповідно до ч. 1 статті 90 Конституції, повноваження парламенту припиняються в день відкриття першого засідання ВР нового скликання. Відповідно, Основний закон визначає, що ВР є повноважною не протягом п'яти років, розрахованих в календарних днях, починаючи з дня складання присяги народними депутатами, а протягом п'яти років, які закінчуються в день відкриття першого засідання ВР нового скликання. А згідно з ч. 3 статті 82 Конституції, ВР збирається на першу сесію не пізніше, ніж на 30-й день після офіційного оголошення результатів виборів. Водночас, відповідно до вимог статей 98-100 закону України "Про вибори народних депутатів", офіційне оприлюднення результатів виборів має відбутися протягом 20 днів з дня голосування", – пояснив Вовк.

Реклама

Таким чином суддя дійшов висновку, що, беручи до уваги призначення чергових виборів в ВР на 27 жовтня 2019 року, повноваження ВР можуть тривати і до 16 грудня 2019 (27 жовтня 2019 + 20 днів на офіційне оприлюднення результатів виборів + 30 днів на відкриття першої сесії новообраного ВР), тобто ще протягом 50 днів після дня виборів, що надає президенту право припинити повноваження Ради до 14 червня 2019 року.

Він навів приклад з виборами за попередні роки.

В тренді
Прадіда Ентоні Блінкена в США називають українським письменником

"Зважаючи на вищесказане, цілком можливим не тільки з теоретичної, але і з практичної точки зору є сценарій, при якому повноваження діючої ВР можуть тривати до 14 грудня 2019 року, тобто ще протягом 48 днів після дня виборів що надає президенту право перекриття повноваження ВР в термін до 14 червня 2019 року", – підсумував він.

Реклама

А тим часом на першому після президентських виборів засіданні парламенту були озвучені вимоги до Зеленського. Лідери фракцій висловилися за збереження європейського курсу, а також хочуть дізнатися плани нової Адміністрації на перші 100 днів і подальший термін правління.

Також у Зеленського розповідали, які законопроекти першими подадуть у Раду. Політичний радник Володимира Зеленського Дмитро Разумков пояснив, що зараз їх команда працює над законопроектами, які, як тільки Зеленський вступить на посаду президента, будуть внесені в парламент для якнайшвидшої реалізації.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти