Чому кандидати в депутати не зобов'язані звітувати про свої доходи

21 липня 2019, 09:03

Дізнатися, ким є кандидати в депутати і як вони заробляють, виборцям буде нелегко

Операція "Стоп, декларація". Що "за душею" у претендентів на крісла під куполом і за рахунок чого вони живуть? Дізнатися таку інформацію про більшість кандидатів українці зможуть тільки після того, як ті стануть депутатами. Тому що під час цих виборів вони не зобов'язані звітувати про свої доходи. Норма про надання декларацій дивним чином випала з законодавства.

"Ми проаналізували кандидатів-мажоритарників від партій. І в середньому, там більше 15% – безробітні", – каже Віта Думанська, координатор руху "Чесно".

Реклама

Дізнатися, ким є кандидати в депутати і як вони заробляють, виборцям буде нелегко. Тому що в цій кампанії безліч так званих нових осіб. А в бюлетенях про них лише коротенька інформація з автобіографії.

"Йде там, наприклад, якийсь Микола по округу і їздить на Жигулях, показує виборцям, що він такий простий хлопець, все. І ніхто не може це по суті перевірити. А потім, коли його вже вибирають, виявляється, що це вже Жигулі не його, а якогось родича, а він їздить на Рендж Ровері або Роллс Ройсі і він по факту взагалі мільйонер", – каже Андрій Барбелюк, керівник секретаріату громадської ради при НАЗК.

Тільки в списках двох молодих політсил, які вперше беруть участь у виборах, громадські активісти виявили майже 100 претендентів, які раніше були помічниками народних депутатів. Трохи прояснити, хто вони, могли б декларації. Але в законі про вибори про них ... забули.

"Так сталося, що у виборчому законодавстві не передбачено подання декларацій кандидатами на позачергових виборах. На чергових виборах кандидати зобов'язані подавати. На місцевих виборах – зобов'язані. На позачергових виборах – не зобов'язані", – каже Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України.

І хоча закон про запобігання корупції вимагає надання декларацій кандидатами, вони вирішили керуватися тільки виборчими нормами і не звітувати про свої доходи. Мовляв, що поробиш – правова колізія. Це на руку насамперед претендентам-мажоритарникам, тому що партії хоч якось чистять свої списки, – кажуть експерти антикорупціонери. Перевірити інформацію про майно та доходи кандидатів складно навіть громадським організаціям, не те що виборцям. Тому що доступ до більшості реєстрів – платний. А деякі з них ще й закриті.

"Потрібно брати окрему довідку по кожній адресі з реєстру нерухомості є. По кожному підприємству або громадській організації, зареєстрованій на кандидата в депутати. Також потрібно купувати окремо виписку з реєстру підприємств і організацій. Тому ця сума може сягати від декількох сотень до декількох тисяч гривень – в залежності від кількості майна у депутата", – каже Ілля Кротенко, аналітик ГО "Антикорупційний штаб".

Громадські організації закликали кандидатів добровільно подати декларації. Але прислухалися лише кілька політсил. Крім них, про доходи звітували і претенденти, які зараз є депутатами парламенту, місцевих та облрад, а також чиновниками, – тому що зобов'язані згідно із законом. Якби цього вимагали від усіх, кількість технічних кандидатів і клонів була б меншою, – кажуть в русі "Чесно".

"Цим людям публічність не потрібна, і для них це було б додатковим перешкодою, додатковим агргументом не висувати свою кандидатуру. Бо зазвичай технічні кандидати, вони виконують цю функцію в низці кампаній, і оприлюднити статки – це не те, що вони хотіли б", – говорить експерт.

Реклама

Побачити декларації більшості з тих, кого оберемо 21 липня, зможемо більш ніж через півроку після виборів.

"У парламент можуть пройти люди, які взагалі не повинні там бути – замішані в якихось митних земельних схемах, чий статок не відповідає тому, що вони заробили. Найближча декларація, яку вони подадуть, це буде березень-квітень 2020 року. Це буде щорічна декларація", – каже аналітик.

Щоб така ситуація не повторилася знову, потрібно внести зміни до законодавства. Ініціювати їх повинні президент або Кабмін.

Раніше у всіх тонкощах податкового декларування "Сьогодні" розбиралися за підтримки юриста адвокатського об'єднання "А.Д.ХОК" Артема Телюка.

Нагадаємо, на початку 2019 року податкова запустила онлайн-сервіс з автоматичного заповнення декларацій. Він частково автоматично заповнює декларації про майновий стан і доходи на основі даних платника податків, інформації про його доходи з Держреєстру фізосіб і відомостей про об'єкти рухомого і нерухомого майна.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти