Депутати боятимуться своєї тіні, а покарати їх стане легше: чим загрожує скасування імунітету

Політологи розповіли про плюси і мінуси позбавлення недоторканності народних обранців, до якого прагне Верховна Рада

Сьогодні Верховна Рада зробила черговий крок у бік скасування депутатського і суддівського імунітету. Парламент прийняв постанову №1776/П2 "Про подальшу роботу над законопроектом про внесення змін до Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України і суддів". За таке рішення проголосували 283 народних депутатів. Згідно з прийнятою постановою, пропозиції і поправки до законопроекту мають бути подані до 15 серпня 2015 року. А вже після 25 серпня депутати розглянуть відповідний законопроект.

Скасування недоторканності стало одним з найбільш резонансних питань у парламенті

"Понад 80 відсотків українських громадян підтримують скасування депутатської недоторканності, – виступаючи, заявив лідер Радикальної партії Олег Ляшко. – Чому? Тому що це пережиток феодального минулого. Тому що переважна більшість людей 23 роки йшла в парламент за одним – за недоторканністю і лобіювати власні бізнесінтереси".

Реклама

У подібних тонах з трибуни виступав і нардеп від "Народного фронту" Леонід Ємець: він заявив, що їхня партія одноголосно віддасть свої голоси за прийняття постанови. "Вчора фракція "Народного фронту" своїм рішенням прийняла позицію безумовного, одноголосного голосування за зняття депутатської недоторканності. Обіцянки, дані людям, повинні виконуватися", – заявив Ємець.

Незважаючи на виступи депутатів, політологи досить скептично ставляться до подібних заяв, прогнозуючи, що вже скоро риторика депутатів може змінитися

Заступник генерального директора, директор політико-правової програми Центру Разумкова Юрій Якименко в коментарі Сегодня.иа розповів, що подібне гучне прийняття постанови – не що інше, як популістська поведінка.

"Ця тема завжди знаходить дуже хороший відгук у суспільстві, оскільки люди бачать рівень корупції, яка починається з вищих політичних інститутів і Верховної Ради. Бачать ті прецеденти, коли депутатів позбавляють недоторканності, дають дозвіл на притягнення до відповідальності, але не дають дозвіл на арешт, – розповідає Якименко. – Коли президент вносив цей законопроект, серед аргументації, насамперед, йшлося про те, що цього вимагають громадяни. Тема знайде відгук, тому депутати і поводяться так, але коли мова дійде до серйозного сенсу законопроекту, риторика депутатів зміниться".

Реклама

Скасування імунітету скоротить ряди охочих отримати мандат

Член Конституційної комісії, голова ради ГО "Лабораторія законодавчих ініціатив" Ігор Когут у спілкуванні з Сегодня.иа розповів про те, що якщо законопроект буде прийнятий, то бажаючих зайняти депутатське крісло – стане менше, а бізнес трохи відійде від політики.
"У суспільстві побутує думка, що депутати і політики йдуть у Раду заради імунітету, це стосується в основному бізнесу. Може, це трохи і знизить мотивацію бізнесменів до безпосередньої участі у виборах і політичному житті. Мабуть, це єдина позитивна сторона закону та зміни Конституції (в частині позбавлення депутатів недоторканності – авт.)", – підкреслив Когут.

Разом з тим, політолог зазначає, що в українській історії були випадки, коли недоторканність знімалася з депутатів з подачі правоохоронних органів. "Подібне парламент робив спокійно. Наприклад, Лазаренко, Лозинський, – розповідає Ігор Когут. – Тут стоїть питання про ті аргументи, які надає прокуратура. В основному, це було мало випадків, які були очевидними для суспільства. Парламент рідко не відмовляв у такому рішенні прокуратурі. Останній випадок, буквально недавній, коли з великим скрипом зняли недоторканність із Клюєва".

Реклама

Без недоторканності ще 5 років тому не було б опозиції

Разом з тим, політологи кажуть, що скасування депутатської недоторканності може нашкодити політичному організму країни. Політолог Юрій Якименко нагадав, що раніше було кілька спроб позбавити депутатів недоторканності. Однак, якби подібний законопроект був прийнятий кілька років тому – попереднім урядом, то тодішня опозиція могла бути зметена з української політичної арени.

"Якщо говорити конкретно, цей проект позбавляє депутатів не тільки недоторканності за скоєння злочинів – він повністю позбавляє їх захисту, який необхідний для виконання депутатських повноважень", – пояснює ситуацію Юрій Якименко

"Я думаю, що цей законопроект ще буде доопрацьовуватися. Депутатам потрібні певного роду гарантії професійної діяльності. Якби цей законопроект став законом років 5 тому, не могло б бути й мови про політичну опозицію. Часто цей законопроект ставав для депутатів гарантією здійснення політичної діяльності", – сказав експерт.

У свою чергу, Ігор Когут зазначає, що депутатський імунітет – нормальне явище будь-якої правової держави. А повна відсутність правового захисту негативно вплине на роботу депутатів і змусить депутатів боятися своєї тіні або приймати рішення, відштовхуючись не від інтересів свого електорату, а питань особистої безпеки. Абсолютне прийняття закону про зняття депутатської недоторканності, на його думку, може залучити в політичне протистояння структури, які, по ідеї, повинні бути вище від політичних чвар.

"Недоторканність – це атрибут парламентаризму. У всіх країнах у тій чи іншій мірі присутній, – розповідає Когут. – Якщо повністю позбутися від імунітету, це загрожує тим, що насправді у членів парламенту буде низький рівень мотивації боротися за інтереси виборців. Вони стають уразливі в аспекті політичних розборок. Особливо якщо політична влада пов'язана і пов'язана з правоохоронними органами. Зброя і наркотики, така річ може бути підкинута. Відповідно, правові органи можуть бути втягнені в політичне протистояння".

Прогнози: депутати шукатимуть компроміс

У результаті, за прогнозом політолога Вадима Карасьова, депутати можуть прийняти компромісний варіант, частково зберігши імунітет, як у європейських колег. "Депутати не самогубці, вони не будуть знімати з себе депутатський імунітет. Можливе часткове зняття недоторканності – за прикладом Європи", – розповідає Карасьов.


"У Європі депутатський імунітет діє, тільки якщо це стосується роботи політика. Однак якщо він як громадянин десь порушив закон – наприклад, потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, тоді він буде відповідати за законом. А у нас депутатський імунітет носить абсолютний характер", – пояснив Карасьов

З тим, що в нинішньому вигляді законопроект може бути обмежений або значною мірою перероблений, згоден і Юрій Якименко. "Було кілька рішень Конституційного суду, які говорили про те, що депутатська недоторканність – не привілей, а спосіб реалізації конституційних повноважень і функцій. Я думаю, що він (законопроект) буде підкоригований. Певний захист депутатів буде обмежений, але не знятий повністю. І в такому вигляді законопроект має перспективи бути прийнятим", – підкреслив Якименко.

Нагадаємо, раніше Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя рекомендував парламенту розглянути законопроект про внесення змін до Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України і суддів.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51566.87

Bitcoin Cash (BCH)

263.5

Binance Coin (BNB)

382.66

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

26.05

Litecoin (LTC)

69.11

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.62

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти