Похмурий прогноз Порошенка: коли чекати наступну мобілізацію і яка армія потрібна Україні

26 серпня 2015, 09:35

Денис Беспалов Денис Беспалов

Експерти оцінили перспективи нової мобілізації

Українська влада поки не має наміру відмовлятися від ідеї проведення нових хвиль мобілізації. Про це заявив президент Петро Порошенко під час Маршу Незалежності в Києві 24 серпня.

"Ми за мир, але ми не пацифісти! Тому будемо нарощувати видатки на Збройні сили; збільшувати грошове забезпечення військовослужбовців, посилювати контрактну складову. Втім, пообіцяти скасування призову і відсутність нових хвиль мобілізації не можу. В умовах агресії повністю контрактної армії бути не може в принципі. Історія не знає таких прикладів", – заявив президент.

Двома днями раніше в м.Чугуїв Харківської області Петро Порошенко заявив, що зараз немає необхідності оголошувати сьому хвилю мобілізації в Україні.

"Як тільки з'явиться необхідність, буде відповідне подання начальника Генерального штабу та міністра оборони, то ми розглянемо це питання на Раді національної безпеки і оборони і буде прийняте рішення", – сказав президент.

Як відомо 17 серпня в Україні закінчилася шоста і наразі остання хвиля мобілізації. За словами глави держави, проведені шостій хвиль мобілізації в Україні дозволили залучити на військову службу 210 000 бійців.

Для наступної мобілізації потрібен указ президента. У Генштабі ЗСУ, Сегодня.ua повідомили, що в даний час підготовка для проведення нової хвилі мобілізації не ведеться.

"Рішення про проведення мобілізації приймає президент. Якщо він видасть указ, ми будемо готові його виконати. Наразі жодного указу, жодного керівного документа у нас немає, тому говорити про те, що ми зараз збираємося проводити сьому хвилю мобілізації, по меншій мірі, рано", – сказав представник прес-служби Генштабу ЗСУ Олексій Мазепа..

Реклама

На думку директора військових програм Центру Разумкова Миколи Сунгуровського, в умовах воєнного часу повністю відмовитися від мобілізації не вдасться, але наступні хвилі мобілізації можуть бути не такими масштабними.

"Якщо такі хвилі і будуть, вони не матимуть такого масштабу. За рахунок проведення шести хвиль, які вже пройшли, сформований резерв Збройних сил (з осіб, які з мобілізації відслужили термін і були демобілізовані, – ред.), тобто доукомплектування військ, або ротація військ на майбутнє може проводитися з використанням такого резерву. При необхідності, якщо буде масштабна ескалація бойових дій, буде потрібно доукомплектування ще й самого резерву", – сказав він Сегодня.ua.

У Генштабі ЗСУ також зазначили, що рішення про проведення нових хвиль мобілізації буде залежати від ситуації на Сході країни. Такої ж думки дотримуються і експерти.

При цьому Олексій Мазепа повідомив, що багато з тих, хто потрапив під 1-у та 2-у хвилі мобілізації та вже відслужили термін і були звільнені в запас, готові у разі потреби повернутися на службу в армію. "Дуже багато з них готові повернутися назад", – сказав він.

Представник Генштабу також наголосив, що ті, хто потрапив під 6-у хвилю мобілізації і зараз проходять підготовку, "будуть міняти людей, які підуть на дембель".

Нагадаємо, 14 травня 2015 Верховна Рада внесла зміни до закону про мобілізацію, які скорочують перелік осіб, які можуть претендувати на відстрочку від призову на військову службу за мобілізації.

Згідно з документом, під час часткової мобілізації військовозобов'язані, які відслужили і були звільнені в запас, протягом півроку після цього не підлягають призову (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військово-оперативному резерві першої черги).

Як буде проходити мобілізація і яка армія потрібна

У Генштабі повідомили, що зараз формується електронний реєстр всіх військовозобов'язаних, який, у разі необхідності, будуть використовувати для проведення нових хвиль мобілізації.

Микола Сунгуровський попередив, що нові хвилі мобілізації, якщо вони будуть оголошені, будуть перетинатися з процесами децентралізації, які запускаються в країні.

"Йтиметьсяпро формуваннямуніципальної поліції,територіальної оборони, і на цебуде накладатисямобілізаційнасистема, якавсі ці речіпростобуде"вимивати".

Тут необхідно більш широко розглядати ці питання, а не обмежуватися тільки війною. Ми зараз входимо в період реформ. Буде змінюватися все і всі ці зміни повинні бути узгоджені між собою, інакше ми отримаємо додаткові проблеми, які доведеться потім вирішувати", – сказав експерт.

На думку Миколи Сунгуровського, зараз, можна було б укладати контракти з тими людьми, які надходять з мобілізації до Збройних сил, для того, щоб вони залишалися в армії, принаймні, на весь особливий період.

Координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук вважає, що для контрактної армії в Україні час ще не прийшов.

"Для цих розмов ще не час. Практично всі воюючі країни, той же Ізраїль, з яким постійно порівнюють, мають призовні армії.

Ами частоплутаємопрофесійну арміюіконтрактну армію.Цедві різні речі.Під "західЯнуковича"ми практичностворюваликонтрактну армію, але вона небула іблизькопрофесійною,щопродемонструвалиподії в Криму, апотімнаДонбасі.

Ізраїльська армія – призовна, але вона професійна. Тобто одне не має на увазі, друге", – пояснив він Сегодня.ua.

При цьому експерти сходяться в одному – необхідно підвищувати рівень підготовки українських бійців.

"Якщо ми налагодимо систему бойової підготовки у військах, починаючи з першого дня, то ми професійну армію створимо дуже швидко і без контракту", – говорить Дмитро Тимчук.

Микола Сунгуровський, у свою чергу, відзначає необхідність підготовки великої кількості професійних інструкторів.

"Підготуйте резерв, контингент своїх добре підготовлених інструкторів, щоб база підготовки постійно розширювалася. Не тільки щоб іноземні інструктори це робили, а щоб свої робили, тоді кількість підготовленого складу різко розшириться", – сказав він.

Дмитро Тимчук вказує ще на одну проблему – занадто велика кількість підрозділів тилового забезпечення в українській армії.

"Півтора роки воюємо, але ми не вирішили найголовнішого проблему – це структура Збройних сил. У нас божевільна кількість підрозділів забезпечення. У нас на передовій перебуває порядку 60000 осіб а їх забезпечує майже 200 000, це абсолютно ненормально, це маячня. Нам потрібно змінювати структуру. Якраз найчисленнішими повинні бути бойові підрозділи", – сказав він.

При цьому експерт зазначив, що зараз неможливо сказати, яка за чисельністю і забезпеченню армія потрібна Україні.

За його словами, Стратегія національної безпеки (прийнята РНБО 6 травня 2015 року, – ред.) і Військова доктрина (поки не прийнята) визначають військові загрози, а також способи їх нейтралізації. Далі Державна програма розвитку і реформування ЗСУ визначає, яка кількість і які військ потрібно для виконання цих цілей. "Коли ці документи будуть прийняті, тоді можна буде говорити про те, яка армія нам потрібна", – сказав Дмитро Тимчук.

До речі, 25 серпня 2015 року в Міністерстві оборони повідомили про завершення підготовки проектів ключових стратегічних документів оборонного планування, а саме: Воєнної доктрини України, Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України, Концепції Державної цільової оборонної програми розвитку озброєння та військової техніки Збройних сил України на 2015 -2020 роки, а також Стратегічного оборонного бюлетеня України.

"Крім того, на розгляд уряду внесено проект Державної цільової оборонної програми оптимізації та реорганізації Збройних Сил України на 2015-2017 роки", – йдеться в повідомленні.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти