Зеленський хоче розігнати Конституційний Суд. Як збиратимуть новий

30 жовтня 2020, 14:26

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Новий суд може з'явитися не раніше початку наступного року, але є великі сумніви, що розпуск затвердять

Законопроєкт про "повне перезавантаження" Конституційного Суду України, поданий до Ради президентом Володимиром Зеленським, в монокоаліції називають неконституційним і сильно сумніваються, що Верховна Рада його затвердить.

Реклама

Але все ж, якщо це станеться, – коли країна отримає новий Конституційний Суд?

Є робота

Законодавство суворо регламентує терміни обрання і призначення нових суддів КС, замість вибулих. Отже, до складу Конституційного Суду входить 18 осіб:

  • 6 суддів призначає президент – з осіб, відібраних створеною главою держави комісією.
  • 6 суддів обираються з'їздом суддів
  • 6 суддів призначає Верховна Рада (також за результатами попереднього відбору із запропонованих фракціями і групами).

Терміни підганяють

У першому і другому випадку строк затвердження суддів чітко встановлений.

  • Президент призначає суддів пізніше трьох місяців після припинення повноважень або звільнення судді за "президентською квотою". (Не пізніше ніж через місяць оголошується конкурс, ще два місяці дається на відбір кандидатур).
  • Також не більше трьох місяців не може залишатися вакантним крісло судді КС, призначеного з'їздом суддів.
  • З призначенням суддів за квотою Верховної Ради складніше. Проведення конкурсу в парламенті також обмежене в цілому двома місяцями. Однак терміни затвердження парламентом кандидатур не вказані.

"Регламент не встановлює чіткі терміни для парламенту з цього питання", – зазначила в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат України (фракція "Слуга народу"), член Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Юлія Яцик.

Можна обійтися без Ради

Реклама

Втім, для того, щоб суд зміг почати роботу, це не важливо. Згідно із законодавством, КС може працювати, маючи в складі не менше 12 суддів.

Якщо припустити, що проєкт закону щодо розпуску Конституційного Суду, запропонований президентом Володимиром Зеленським, пройде всі процедури і буде проголосований Верховною Радою на найближчому пленарному тижні (відбудеться 3-6 листопада), оперативно підписаний президентом і опублікований (тобто набуде чинності), то вже 7 лютого 2021 року в країні буде новий Конституційний Суд.

Які можуть виникнути проблеми

Інше питання, що навіть з призначенням суддів після (поки гіпотетичного) розпуску поточного складу КС можуть бути проблеми. Сама процедура і терміни прописані в законодавстві в суворій прив'язці до статей Конституції, які передбачають підстави для припинення повноважень або звільнення суддів. А серед таких підстав розпуску КС рішенням Верховної Ради немає.

Тобто: навіть прийнявши рішення про розпуск КС, парламент повинен буде приймати зміни до власного регламенту і закон "Про Конституційний Суд". Інакше нові призначення можуть оскаржити.

Що не влаштовує в законопроєкті

До самого проєкту в середовищі членів монокоаліції також з'явилися претензії. Зокрема, в коментарі сайту "Сьогодні" член Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Юлія Яцик (саме цей Комітет відає питаннями Конституційного Суду, проводить відбір кандидатур і т.д.) назвала проєкт "незаконним і антиконституційним".

"За фактом цим законопроєктом визнається недійсним рішення суду. Юридично це просто неможливо. Не може законодавчий орган визнавати недійсним рішення судової влади. По-перше, це різні гілки влади. По-друге, немає у Верховної Ради таких повноважень", – сказала Юлія Яцик.

Реклама

При цьому вона висловила сильні сумніви, що проєкт буде затверджений.

"Я б в такому випадку встановила певний порядок оприлюднення декларацій, затвердила його постановою Кабміну. Ми б не порушували в такому випадку закон, та й перед міжнародними партнерами виглядали б гідно", – сказала народний депутат.

За її словами, запропоноване рішення "просто треш якийсь".

"Будуть великі проблеми", – сказала Юлія Яцик.

Яким може бути рішення

Народний депутат від "Слуги народу" Олександр Качура також зазначив, що є прихильником іншого рішення.

"Потрібно просто прийняти законопроєкт, в якому по-іншому були б виписані норми, скасовані Конституційним Судом", – зазначив народний депутат.

Олександр Качура сказав, що в понеділок відбудеться засідання фракції, на якому депутати поділяться думками.

"Президент має право законодавчої ініціативи. Але далі вже парламент вирішить, що з цим робити", – сказав народний депутат.

При цьому Олександр Качура зазначив, що політико-правові рішення мають право на існування.

"Якщо парламент прийме рішення – проєкт стане законом. Політико-правові рішення мають право на існування. Але завжди потрібно оцінювати наслідки і доцільність таких рішень", – сказав депутат.

Реклама

Нагадаємо, що законопроєкт "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" зареєстрований на сайті парламенту.

Так, відповідно до закону, президент пропонує визнати рішення КСУ від 27 жовтня 2020 року "нікчемним (що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями Конституційного Суду України в умовах реального конфлікту інтересів".

Всіх суддів, які приймали це рішення, пропонується звільнити і почати процес відбору нових суддів.

Тим часом сьогодні під будівлею КСУ пройшла акція протесту:

Всі подробиці в спецтемі Скандал навколо Конституційного Суду

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти