Ноу-хау від Міносвіти: "Друга світова" замість "Великої Вітчизняної"

1 грудня 2014 7:13

Ігор Сєров , Олександра Захарова

ВВВ викинуть з підручників. Експерти: "Це ще більше роз'єднає людей"

Міносвіти хоче переписати підручники з історії і замінити в них формулювання "Велика Вітчизняна війна" на "Друга світова війна". Про цю ініціативу повідомив міністр освіти Сергій Квіт. "Ця тема зараз дуже актуальна, – запевнив" Сегодня "міністр. – У всьому світі використовується формулювання "Друга світова війна" – набагато довше, ніж радянський концепт про "Велику Вітчизняну". Що я хочу сказати: радянська ідеологема "Велика Вітчизняна" підкреслює велич Радянського Союзу. Але СРСР – це тільки одна з 200 держав, що брали участь у війні. Для України це не була вітчизняна війна, так що цю ідеологему потрібно переглянути. Але це питання істориків: вони створюватимуть нові підручники, і вони ж будуть їх оцінювати, не політики. Звичайно, ми не встигнемо це зробити за тиждень: спочатку ми проведемо громадське обговорення з тими людьми, які пам'ятають той час. Всі повинні зрозуміти: війну розпочали Радянський Союз і Німеччина, а Путін зараз – це реінкарнація Сталіна, чи Гітлера – як зручніше...".

Реклама

"ЗА ЗМІНИ". Молоді вчителі історії, в основному, підтримують ідею зміни назви, але кажуть, що зараз це питання – далеко не найголовніше для країни, яка переживає серйозну фінансову і політичну кризу. "Радянська ідеологія передбачала термін "Вітчизняна війна" тому, що різні народи брали в ній участь. Зараз, як ми бачимо з риторики Путіна, перемогу Росія привласнює собі, а й українці, і білоруси зробили великий внесок у цю перемогу. Ми, навіть без нових підручників, можемо виховувати наших дітей, розставляючи інші акценти. Показуючи, що в Україні теж було багато героїв", – сказав нам заступник глави Товариства молодих педагогів Києва, вчитель історії Сергій Берендеїв.

"ПРОТИ". А ось педагоги "зі стажем" виступають проти необдуманих змін. "Це довгий спір, він йде давно. У масштабах історії світової це – "Друга світова", але якщо говорити про колишній СРСР – це була Велика Вітчизняна війна. Для України зміна терміну правильна: нам пора заявляти про себе, інакше ми не держава вже виходимо, – сказала нам член колегії Міносвіти, директор Київської гімназії №48, Маріанна Босенко. – Але зараз, в ситуації війни, це зовсім не актуальна тема. Знову піднімати цю ідею означає знову розділяти людей. І питати бідних ветеранів: "За що ви боролися?" Згодна з нею і вчитель історії в школі Житомирської області Мар'яна Мізленко: "До цієї теми можна повернутися, коли в Україні не буде інших проблем. А переписувати підручники замість того, щоб знайти гроші на виплати ветеранам, – просто смішно".

А ось Віктор Коротько, учитель гімназії в Черкасах, не розуміє, навіщо взагалі потрібна зміна формулювань. "У мене батько пройшов усю війну. І пройшов він, я вам хочу сказати, Вітчизняну війну, а не світову. У цій війні загинули мільйони українців і росіян. Який сенс називати по-іншому війну, на якій полягли стільки наших співвітчизників? Їм там, у владі, зайнятися більше нічим? – обурюється він, – Те, що ми намагаємося всіляко відмежуватися від Росії, добре. Але марно – нас занадто багато що пов'язує. І всю нашу спільну з ними історію, всю кров, пролиту в загальних війнах, переписати ніяк не вдасться".

В тренді
Дмитро Разумков: Механізм деолігархізації має працювати, коли ми є у владі, і коли нас немає
Реклама

Підручники знову хочуть переписати

Ветерани сприймають ідею ліквідації поняття "ВВВ" з образою. "Ми категорично проти того, щоб зрадили забуттю термін Велика вітчизняна війна! Це суперечить правді історії. Проти фашистів воював весь радянський народ, – сказав нам член президії ради ветеранів України Микола Мартинов. – У 2015-му році ми готуємося до святкування 75-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні... А у нас забирають святе, в тому числі і 23 лютого (день захисника вітчизни перенесений на 14 жовтня – Авт.)". Політологи також вважають, що ніякої необхідності в "скасуванні" ВВВ немає: "Об'єктивно було 4 війни: Друга світова, національно-визвольна, громадянська і Велика вітчизняна – і для УПА, і для Червоної армії, – сказав нам Вадим Карасьов. – Не треба зараз було взагалі піднімати цю тему. Я так розумію, багатьом людям зараз нічим зайнятися, але не історія зараз нас рятує. Ми хочемо країну втратити? Ні. Є нації історичні, є нації прагматичні: у США взагалі немає суперечок про історію, і США – успішна країна, хоча там на кожному розі стоять пам'ятники героям і Півдня, і Півночі. Пора і нам якось вчитися, якщо ми хочемо зберегти країну".

Всі подробиці в спецтемі Новий глава МВС: всі подробиці

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти