Федеріка Могеріні і Хан прокоментували прийняття Радою поправок до Конституції в частині правосуддя

2 червня 2016 16:53

Європейські чиновники наголосили, що "з нетерпінням чекають здійснення всеосяжної реформи судової системи"

В Європейському Союзі назвали важливим кроком прийняття змін до Конституції України щодо правосуддя і очікують проведення всеосяжної судової реформи. Про це йдеться в заяві верховного представника Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріки Могеріні і єврокомісара з питань європейської політики сусідства Йоханнеса Хана.

Реклама

"Прийняття Верховною Радою України в остаточному читанні конституційних поправок, пов'язаних з судовою системою, є важливим кроком на шляху її зміцнення, підвищення її ефективності, збереження її незалежності та неупередженості, а також боротьби з корупцією", – заявили Федеріка Могеріні і Хан.

Європейські чиновники наголосили, що "з нетерпінням чекають здійснення всеосяжної реформи судової системи", яка стала можливою після сьогоднішнього голосування.

"У цьому контексті ЄС залишається прихильним підтримці українській владі, щоб швидко досягти конкретних результатів. Ми сподіваємося, що сьогоднішнє голосування створить імпульс для прийняття в остаточному читанні відкладених конституційних поправок, які стосуються децентралізації та інших важливих реформ", – підкреслили вони.

Як відомо, сьогодні Верховна Рада України внесла зміни до Конституції в частині правосуддя.

Реклама

Відповідний законопроект №3524 був прийнятий у другому читанні і в цілому конституційною більшістю – 335 народних депутатів проголосували "за".

Зміни до Основного закону в частині правосуддя підвищують віковий ценз для заняття посади судді – ним може стати громадянин України не молодший 30 років (раніше – не молодший 25 років). Як і раніше суддею можна буде працювати до 65 років. Крім того, збільшений стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення на посаду судді – тепер це п'ять років (було – три роки). Також в Основному законі більше немає вимоги про те, що претендент на посаду судді повинен не менше 10 років проживати в Україні.

Замість Вищої ради юстиції в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якої будуть ширшими, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення судді з посади та переведення в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя. Також прописаний порядок формування Вищої ради правосуддя, яка буде складатися з 21 члена.

Призначає суддю на посаду Президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Згідно зі змінами до Конституції, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Основному закону держави.

"Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпані", – йдеться в документі.

Реклама

При цьому з Конституції вилучили норми, які передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут "народних засідателів".

Крім того, тепер Конституція передбачає, що "Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським Статутом Міжнародного кримінального права, проект якого вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Згоду на затримання і арешт судді тепер буде давати не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя".

Зміни до Конституції щодо правосуддя вступають в силу через три місяці з дня, наступного за днем публікації відповідного закону. У той же час становище, яке стосується визнання Україною юрисдикції МКС, вступає в силу через три роки.

Згідно з перехідними положеннями, до впровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції в частині децентралізації, але не довше ніж до кінця 2017 року, створення, реорганізацію та ліквідацію судів здійснює президент України.

Крім того, протягом двох років після вступу в силу змін до Конституції переведення судді з одного суду до іншого здійснює президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти