Ексклюзивне інтерв'ю Леоніда Кучми: "Бажаю всім українцям віри, оптимізму та миру"

Другий президент України колись "відкрив" "Сегодня" і погодився дати інтерв'ю в останній номер газети

- Леоніде Даниловичу, ви були на першій обкладинці газети "Сегодня", а далекого червня 1998 року відвідали нашу редакцію, спілкувалися з журналістами. Чи пам'ятаєте той візит до молодої газети, що розвивалася?

Реклама


- Передусім дякую вам, що ви пам'ятаєте про ту нашу зустріч. І дякую, що мені нагадали. Ніде правди діти, мені це приємно. Погодьтеся, що складніше запам'ятати всі зустрічі з журналістами. Слава богу, їх було багато і різних.
Багато разів мені доводилося бути гостем редакцій найкращих українських видань. І приємно, що у вашій газеті пам'ятають про часи нашого знайомства.

- Якщо перечитати текст того інтерв'ю, звертаєш увагу на те, що ви лаяли парламент за "брудні торги" навколо крісла спікера ВР. А як, на ваш погляд, працює нинішня ВР? Вам подобається стиль її роботи?

- Добре, що ви торкнулися теми моїх відносин з парламентом. Сподіваюся, перечитавши інтерв'ю 20-річної давності, ви зовсім інакше, ніж тоді, сприймаєте мої міркування на цю тему. Адже після цього вже було три президенти і п'ять парламентів. А характер відносин президента і парламенту практично не змінився. Чому? Тому що проблема дефіциту відповідальності парламенту досі не вирішена. Думаю, тепер і ви погодитеся, що я мав рацію, коли пішов на Всенародний референдум, мета якого була одна – підвищення відповідальності та ефективності роботи парламенту.

Зверніть увагу: у нас була змінена Конституція і модель політичної системи влади. Замість президентсько-парламентської Україна стала парламентсько-президентською. Минуло вже 15 років. Але всі ці роки ми бачимо, що підвищення статусу парламенту в політичній ієрархії влади, на жаль, не додало ефективності та відповідальності в його роботі. Назву конкретні факти. Влітку 2019 року довіра до парламенту було якихось 4%, про що заявив президент В. Зеленський. Далі, згуртованість попереднього парламенту становила всього 11%, а прийняття зареєстрованих законопроектів – всього 5%. І це вже восьмого за рахунком парламенту.

Сьогоднішня Верховна Рада – це не просто інший склад парламенту. Це інша реальність. Мені, який провів дві каденції майже в постійному суперництві з Радою, це зрозуміло більше, ніж будь-кому іншому. Я не міг мріяти не те що про монокоаліцію, а й хоча б про стійку конструктивну більшість. У самому факті однопартійної більшості є і потенціал, і приховані загрози, але необхідність термінових заходів настільки назріла, що потрібно ризикувати. Сьогодні Рада працює безпрецедентно швидко і технологічно. Якими будуть результати – побачимо. Я вірю, що парламент виправдає небувалу довіру народу. Тому що якщо не виправдає, то і розчарування буде небувалим...

- Говорячи про журналістів, ви називали декого "знаряддям міжусобної боротьби" політиків і навіть мимовільними інформаторами західних спецслужб. Чи змінили ви цю думку за минулі роки?

- У роки мого президентства між мною і журналістами було всяке. Ми говорили все, що один про одного думаємо. Я міг відверто висловитися про пресу, а й мене "прикладали" так, що мало не здасться. Для мене важливо, щоб в Україні була свобода слова, був плюралізм думок, чого, наприклад, у деяких наших сусідів вже багато років немає і в помині. І в цьому сенсі те, що різні медіа належать різним власникам, це скоріше добре, ніж погано. Зрозуміло, крім тих випадків, коли йдеться про вплив не українських і вже точно антиукраїнських політиків – не хочеться називати конкретні приклади, за якими розпочато розслідування, або журналістів, яких звинувачують у державній зраді і обмінюють на наших заручників, і в т.ч. військових. І спецслужби напевно використовують їх як своє знаряддя. Тому побоюватися нам сьогодні потрібно не тільки іноземних спецслужб, а своїх співгромадян з антиукраїнським мисленням і діями.

Червень 1998-го. Леонід Кучма в редакції з подарованою гітарою
Червень 1998-го. Леонід Кучма в редакції з подарованою гітарою / Фото: Олександр Яремчук, Сьогодні

Реклама

- У тому інтерв'ю ви зізналися, що не читаєте на ніч газет – мовляв, це шкідливо, потім не заснеш. Хоча раніше читали пачками... А зараз читаєте щось інформаційне, газети або інтернет, дивитеся ток-шоу на ніч?

- Звісно – і читаю, і дивлюся. Хоча б тому, що мені потрібно перебувати в постійному інформаційному тонусі як учаснику переговорів в Мінську.

Розумієте, багаторічна потреба постійно бути в курсі широкого кола новин перетворюється на нову якість – на фізкультуру для мізків. Це все одно що тому, хто звик до фізичної зарядки, зупинитися – це дискомфорт. Мозкова зарядка – така ж потреба для людей, особливо для тих, яким раніше доводилося міцно мізкувати.

- На жаль, останній номер нашої газети в паперовому вигляді вийде 27 вересня 2019 року. На ваш погляд, паперові носії інформації вже не потрібні? Чи потрібен якийсь синергетичний підхід?

- Не знаю, що вам сказати з цього приводу: співчувати чи вітати? Як людина, яка прожила основне життя в епоху паперових газет, я швидше повинен шкодувати, в т.ч. і за таких, як я, а нас ще багато. Але, як кажуть, будь-який прогрес – технічний, інформаційний – шлагбаумом не зупинити.

Безумовно, інтернет – це майбутнє. Але газети не зникнуть. За своє життя я наслухався різних прогнозів: і що кіно витіснить театр, і що телебачення витіснить кіно, і що, як зараз кажуть, інтернет витіснить телебачення. Нічого не витісняється, нічого не зникає. У кожного явища є своя аудиторія – навіть "вініл" моєї молодості знову входить в моду. Давайте розглядати те, що відбувається з вами, не як перемогу інтернету над газетою, а як експансію газети в інтернет.

- Редакція під час того давнього відвідування подарувала вам гітару. Вона збереглася? І взагалі, граєте на гітарі або інших інструментах, співаєте?

- Після того як широка громадськість дізналася про те, що я граю на гітарі, мені стали часто їх дарувати. Не виключаю, що так повелося з легкої руки вашого колективу.

Але у мене є хороша звичка – ділитися подарунками, особливо дарувати їх людям з урахуванням їх професійних потреб. Гітара повинна грати. А якщо їх декілька – до чого їм лежати без діла? Нехай хороші люди грають, насолоджуються мистецтвом. Не бачу в цьому нічого поганого – тільки позитивне. Тим більше що мені все менше доводиться грати. Треба більше ходити, спілкуватися з природою, корисно в саду попрацювати.

- Відповіді на ці запитання будуть опубліковані, якщо ви погодитеся їх дати, в тому самому останньому номері за 27 вересня. Що б ви хотіли побажати нашим читачам – а це сотні тисяч, навіть мільйони українців?

- Я хочу побажати українцям віри. Оптимізму. Перемог. І хороших новин – хоч в інтернеті, хоч на паперових шпальтах. І, звичайно, найочікуванішої усіма нами новини – миру.

Нагадаємо, перед своїм закриттям газета "Сегодня" почала оцифровувати свої архіви. Разом ми згадували, як жилося Україні на самій зорі її незалежності в проекті: Україна 90-х очима "Сегодня"

Відео: Сьогодні

Реклама

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти