Заява Луценка про відставку: все, що потрібно знати

Генпрокурор був налаштований рішуче, але політологи впевнені, що Рада не проголосує за його відставку

6 листопада генеральний прокурор Юрій Луценко, виступаючи в парламенті, зробив гучну заяву. Рапортуючи про розслідування провадження про вбивство активістки Катерини Гандзюк, Луценко заявив, що подасть сьогодні президенту України заяву про свою відставку.

Реклама

"Щоб не було ніяких сумнівів, що за владу ніхто не чіпляється, я сьогодні подаю заяву про відставку президенту України, і ви в парламенті повинні розглянути це питання", - заявив генпрокурор.

Мало того, Луценко попросив депутатів зайнятися цим питанням вже цього тижня.

"Я свою роботу робив і буду робити. Все, що я обіцяв Катерині Гандзюк в лікарні, робилося і буде робитися. Але двовладдя в країні, коли правоохоронну систему знищують бездоказово, навіть за розкриті злочини, я цього допустити собі не можу. Як глава правоохоронної системи сьогодні подам заяву (про відставку – ред.), а вам вирішувати...", – підкреслив він.

Реклама

А що думають у самій Раді про заяву генпрокурора? Схоже на те, що в парламенті  не мають наміру відпускати Юрія Луценка зі свого поста.  Як заявила перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко, коаліція не згодна на відставку Юрія Луценка і не буде підтримувати відповідне питання в парламенті.

"Ми, провладна коаліція, не підтримуємо відставку Юрія Луценка... Юрій Віталійович поставив це питання. Я звертаюся зараз до голови парламенту поставити (це питання – ред.) на голосування, і ми побачимо, що коаліція не дає на це голоси", – сказала Геращенко.

Пізніше у вівторок спікер парламенту Андрій Парубій поставив на рейтингове голосування питання, хто підтримує відставку Луценка. У підсумку за відставку проголосували лише 38 народних депутатів.

Реклама

Через кілька годин після голосування спікер глави ГПУ Лариса Сарган на своїй сторінці у Facebook процитувала свого начальника:

"Я ... запропонував парламентаріям дати оцінку моєї діяльності у демократичний спосіб. 38 голосів за мою відставку – це вотум довіри і сигнал того, що депутати, так само, як і я, вважають, що реформа прокуратури та правоохоронної системи повинна бути продовжена", – заявив Луценко

А днем пізніше, 7 листопада, Сарган написала: "Витримала довгу паузу і тепер підтверджую: так, Юрій Луценко вчора написав та сьогодні передав на розгляд президенту заяву про звільнення за власним бажанням".

Політолог: це тільки початок – попереду виборча кампанія

Як розповів сайту "Сегодня" політолог Тарас Березовець, заява генпрокурора про відставку не продиктовано миттєвими емоціями, як могло здатися всім, хто бачив виступ Луценка в парламенті. Це усвідомлений крок, пов'язаний із посиленням політичного тиску на Генпрокуратуру.

"Думаю, що будь-яка людина на посаді генпрокурора в принципі не має права керуватися емоційними міркуваннями. Луценко в нинішньому стані точно не під впливом емоцій приймає це рішення. Думаю, що це усвідомлений крок, пов'язаний з тим, що сьогодні почалася виборча кампанія, і тому прокуратура сьогодні не може спокійно здійснювати свою діяльність, щоб не бути звинуваченою політиками в різного роду політичних тисках. Тому він розуміє одне: що це тільки початок історії, пов'язаної з виборчою кампанією, і далі тиск тільки посилюватиметься. З цієї причини, думаю, він і відмовився очевидно від поста і хоче піти з посади генерального прокурора, щоб уникнути подальших звинувачень у політичній заангажованості. Але у мене є серйозні сумніви в тому, що сьогодні у Верховній Раді набереться достатня кількість голосів за його відставку. Поки виглядає все так, що депутати не проголосують за відставку генпрокурора", – пояснив він.

У свою чергу політолог Олеся Яхно-Білківська  в коментарі сайту "Сегодня" зробила прогноз : якщо питання про відставку Луценка з посади генерального прокурора буде винесено в зал парламенту, то голосів нардепів для зміщення Луценка все одно не вистачить.

"Така кількість голосів в сесійній залі (тільки 38 нардепів при голосуванні підтримали питання розгляду відставки Луценка, – Ред.) саме красномовно показує, що у депутатів немає мети щось кардинально змінити в цій ситуації – відправити когось у відставку або ще щось у цьому роді ... Йдеться про активну публічну кампанії в тій ситуації і з тими подіями, що відбуваються навколо Каті Гандзюк. Тому підтримка розгляду відставки Луценка 38 нардепами сама за себе говорить, що голосів для відставки генпрокурора немає, та і взагалі немає такої мети", – резюмувала експерт.

Нагадаємо, 6 листопада депутати викликали до Ради керівників силових структур для звіту щодо розслідувань нападів на активістів в Україні, у тому числі і загибелі Катерини Гандзюк.

Президент може прийняти відставку, але залишити виконувачем обов'язків

Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко також вважає, що владі невигідна зміна генпрокурора, і Юрій Луценко залишиться на своєму посту аж до президентських виборів, які повинні відбутися 31 березня 2019 року. Хоча експерт і не виключає такий варіант, що генпрокурора можуть "принести в жертву", щоб згладити політичний і громадський резонанс, який викликало в країні  вбивство активістки Катерини Гандзюк . Про це Олександр Мусієнко розповів в коментарі сайту "Сегодня".

"Перший варіант: в передвиборний рік для президента Петра Порошенка і в цілому для влади не дуже вигідно позбутися лояльного генерального прокурора, оскільки треба розуміти, що навряд чи зараз Юрію Віталійовичу знайдуть заміну – кандидатуру, яка буде лояльною або не менше лояльною до глави держави, ніж Луценко. Зрозуміло, що для влади це абсолютно невигідно. Тому що Юрій Луценко непогано вписується в наявну владну парадигму і він абсолютно вигідний для Банкової насамперед. Інший бік: з огляду на великий політичний резонанс і обурення через смерть активістки Катерини Гандзюк і нерозслідування справ проти інших активістів, може розглядатися такий варіант, що звільнення генпрокурора буде свого роду "сакральною жертвою", – підкреслив він.

Експерт пояснив, що відставкою глави ГПУ можуть показати, що до влади не може бути ніяких претензій – мовляв, вона демократично і абсолютно правовим шляхом визнала, що не впоралася і визнає свою помилку.

"Але поки президент України не визначився з новою кандидатурою, можуть запропонувати залишити генпрокурора в статусі виконувача обов'язків або дадуть статус "в.о." комусь із сьогодні чинних заступників генпрокурора, який буде лояльний до Банкової. Тобто навіть якщо буде таке звільнення, то малоймовірна поява заміни – нового генпрокурора. Принаймні до виборів", – резюмував експерт.

Інші  думки експертів з приводу заяви Луценка читайте в матеріалі сайту "Сегодня" "Чому здоровий глузд в Раді переміг емоції".

Історія призначення Луценка головою ГПУ

Щоб Юрій Луценко міг обійняти в 2016 році найголовніше крісло в генеральній прокуратурі, для початку парламенту довелося проголосувати за внесення змін до відповідного закону, які зняли б чинні обмеження для кандидатів на посаду глави ГПУ. За чинним тоді законодавством, кандидат на посаду генерального прокурора повинен був мати вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менше 10 років. На той момент майбутній генпрокурор не міг похвалитися ні потрібним дипломом, ні належним досвідом.

Верховна Рада  дала згоду на призначення Юрія Луценка новим генеральним прокурором  12 травня 2016 року. Відповідну постанову підтримали 264 народних депутати. Перед голосуванням Луценко з трибуни парламенту заявив, що на посаді генпрокурора не збирається мститися нікому зі своїх кривдників.

Нагадаємо, що 27 лютого 2012 року, під час президентства Віктора Януковича, рішенням Печерського районного суду Києва за звинуваченням у перевищенні службових повноважень та заволодінні державним майном Луценко був засуджений до 4 років позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна. Правда, майбутній генпрокурор відсидів трохи більше року 7 квітня 2013 року Янукович підписав Указ № 197/2013 "Про помилування засуджених", серед яких був і Луценко.

Як звільнити генерального прокурора

Діяльність Генерального прокурора регулюється Законом України "Про прокуратуру". Відповідно до частини першої статті 42, генеральний прокурор звільняється від адміністративної посади президентом за згодою Верховної Ради.

Таким чином, генпрокурор для початку повинен подати президенту заяву про дострокове припинення повноважень на адміністративній посаді за власним бажанням. Після цього президент повинен видати указ про звільнення генпрокурора, а парламент – узгодити його, для чого буде потрібно не менше 226 голосів "за".

Потрібно зазначити, що генпрокурор не вперше говорить про відставку . У грудні 2017 року Луценко вже заявляв про свою готовність залишити посаду глави ГПУ. Однак тоді ж він підкреслив, що його перебування на посаді генпрокурора зараз є корисним для країни.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

57176.79

Bitcoin Cash (BCH)

293.95

Binance Coin (BNB)

398.15

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum Classic (ETC)

28.04

Litecoin (LTC)

73.99

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.42

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти