Підсумки візиту президента Польщі Дуди в Київ: ключові заяви, домовленості та оцінки експертів

Варшава підтвердила стратегічне співробітництво з Києвом, вважають експерти

У вівторок, 15 грудня, завершився дводенний візит президент Польщі Анджея Дуди до Києва.

У ході візиту польський президент зустрівся зі своїм українським колегою Петром Порошенком. За підсумками зустрічі глави двох держав дали спільну прес-конференцію.

Реклама

5_01

Фото: AFP

Санкції повинні бути продовжені

Реклама

Зокрема, Анджей Дуда заявив, що Польща виступає за продовження санкцій проти РФ. "Політика санкцій у зв'язку з Мінськими домовленостями і ситуацією на сході України повинна бути продовжена і світ не повинен відмовлятися від цієї політики", – заявив він.

За його словами, Україна хоче домогтися миру, повернути контроль над своїми кордонами і бути суверенною і незалежною державою на своїй території.

"Я переконаний, і не тільки я, але і більшість польських політиків, незалежно від політичних фарб – це очевидне справа з точки зору стратегічної безпеки Польщі і в цілому безпеці нашої частини світу та Європи. Ми підтримуємо українські прагнення питанні євроінтеграції, безвізового руху і ми б дуже хотіли, щоб кордон між Польщею та Україною ... добре функціонувала як кордон Євросоюзу, була безпечною ", – сказав польський президент.

Реклама

Польща не буде втручатися в переговори по Донбасу

При цьому польський президент заявив, що його країна не має наміру брати участь або якось втручатися в роботу "нормандського формату".

"Ми не втручаємося і не хочемо втручатися в" Нормандський формат ", – заявив Дуда

Дуда підкреслив, що Польща "не поводитиметься пасивно в процесі врегулювання ситуації в Україні, і має намір стежити за процесом реалізації Мінських домовленостей". "Ми не будемо втручатися жодним чином у формат реалізації Мінських домовленостей, але ми є прихильниками того, щоб Мінські домовленості були повністю реалізованими", – сказав президент Польщі.

Запрошення на саміт НАТО

Президент Польщі запросив Україну взяти участь у саміті НАТО влітку 2016 року. "Польща буде господарем саміту НАТО в 2016 році у Варшаві. Я б дуже хотів, щоб Україна була присутня на цьому форумі, щоб присутність України на цьому заході було повноцінним", – сказав Дуда. За його словами, це важливо як для українсько-польських відносин, так і з точки зору позиції України в системі глобальної світової безпеки.

Історична правда і повернення костьолів

Анджей Дуда заявив, що історична правда важлива для зміцнення взаємин між Україною та Польщею. "У нас немає жодних сумнівів, що планування і створення доброго майбутнього і теплих українсько-польських відносин має спиратися на історичну правду, навіть якщо ця правда є болючою, але ми все одно повинні на неї опиратися, щоб подолати певні стереотипи, які існують у відносинах між нашими народами ", – заявив Дуда.

Він повідомив, що домовився з президентом України Петром Порошенком про інтенсифікацію роботи спільного консультативного комітету для обговорення дискусійних питань спільної історії.

Порошенко, у свою чергу, заявив, що Україна готова вступити в діалог з Польщею щодо загального історичного минулого двох країн. "У зв'язку з цим ми активно вітаємо активізацію співпрацю між українськими та польськими інститутами національної пам`яті", – сказав він.

Анджей Дуда також підняв питання про повернення костьолів. "Я також згадав про прагнення польських католицьких спільнот з приводу повернення костьолів. Ми розмовляли про це з паном президентом (президентом України Петром Порошенком – ред.), І у нього були певні конструктивні пропозиції з приводу спільних дій у рамках спільного комітету", – сказав Дуда.

Польща проти "Північного потоку-2"

Порошенко і Дуда заявили, що проект російського газопроводу "Північний потік-2" має політичний, а не економічний сенс, внаслідок чого його реалізація не потрібна.

"Запевняємо, що цей проект не має ніякого економічного сенсу і є виключно політичним, і ми вважаємо неприпустимим можливість політичного тиску, як на країни-члени ЄС, так і на Україну внаслідок реалізації цього проекту", – сказав Порошенко.

У свою чергу, Дуда підтвердив, що позиція Варшави збігається з позицією Києва: "Польща висловлює свій офіційний протест. У нас в цьому питанні спільна позиція з Україною", – заявив він.

Після зустрічі з Петром Порошенком, Анджей Дуда провів переговори з українським прем'єром Арсенієм Яценюком.

Кредитна лінія на 1 млрд. дол.

У ході зустрічі з польським президентом український прем'єр повідомив, що Національний банк України і центральний банк Польщі (Narodowy Bank Polski) укладуть угоду про валютний своп на 1 млрд. дол.

"Ми цінуємо і вітаємо рішення про надання свопу для Національного банку України в розмірі 1 млрд. дол.", – Сказав він.

Раніше про наявність цієї домовленості повідомив Порошенко. Крім того, за словами президента України, Польща надасть допомогу в 100 млн євро для покращення прикордонної інфраструктури

Україна готова купувати газ і постачати електрику

Арсеній Яценюк також заявив, що Україна готова закуповувати у Польщі 8 млрд куб м газу після того, як буде побудований інтерконнектор між газотранспортними системами двох країн.

"У нас є проект будівництва інтерконнектора між Україною та Польщею. Якщо він буде побудований, ви будете завозити дуже багато газу, ми будемо дуже багато цього газу купувати – це до 8 млрд куб. м. І разом ми будемо більш прибутковими і більш енергетично незалежними ", – заявив прем'єр-міністр.

Як відомо, будівництво інтерконнектора передбачено в рамках інтеграції газотранспортних систем обох країн. Техніко-економічне обгрунтування проекту вже завершено.

Як раніше пояснили в "Укртрансгазі", основна мета об'єднання польської та української газотранспортних систем – забезпечення можливості збільшення обсягів імпорту газу в Україну з Європи через Польщу, а також забезпечення можливості зберігання європейського газу в підземних сховищах газу України.

При цьому Яценюк привітав Польщу з запуском LNG-терміналу в Свіноушче, куди почав надходити газ з Катару.

Крім того прем'єр заявив, що Україна готова поставляти до Польщі електроенергію з Хмельницької АЕС.

Підведення підсумків візиту

Коментуючи результати переговорів, Петро Порошенко зазначив, що ця зустріч підтвердила, що "Польща є нашим добрим і надійним стратегічним партнером".

"Вдячний за підтримку євроінтеграційних прагнень України. Польща буде надавати консультативну допомогу у зв'язку з початком дії зони вільної торгівлі України з ЄС і стане плацдармом для проникнення українських товарів на європейські ринки", – написав він у Facebook.

При цьому глава української держави також дозволив собі пожартувати. "Єдине питання, в якому ми не досягли компромісу з президентом Польщі – хто вийде з групового етапу фінальної стадії Євро-2016 у Франції", – написав він.

Як відомо, збірні України та Польщі потрапили в одну відбіркову групу на Євро-2016.

Експерти також поділяють оптимістичні оцінки президента і відзначають, що заяви деяких експертів про те, що Польща віддаляється від України, не знайшли свого підтвердження. "Зміна президента не вплинула на відносини України та Польщі. Більш того, нинішній президент має більше можливостей впливати на зовнішню політику своєї країни, ніж попередній, оскільки одна політична партія має і президента і більшість у парламенті. В цілому, повний позитив, не бачу жодних сумнівних моментів ", – сказав Сегодня.ua замглави Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

Експерт з міжнародних питань Олександр Палій, у свою чергу, зазначає, що сам візит такого рівня – це вже серйозний успіх. "Нам головне, що Польща стоїть твердо біля України,  не створює проблем, а, навпаки, допомагає. Це ключовий момент. Зараз основна дискусія йде не навколо економіки, а навколо питань безпеки", – сказав він Сегодня.ua.

При цьому експерт нагадав, що вчора в Києві міністри оборони балтійських країн, Польщі та України підписали угоду про подальшу співпрацю в оборонній сфері.

Як відомо, під час візиту до Києва новопризначений міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що Україна є стратегічним партнером Польщі. "Тому свій перший візит на посаді міністра оборони я зробив саме до Києва. Безпечна Україна – значить, безпечна Польща і безпечна Європа", – заявив польський міністр.

За словами експертів, для поляків вкрай важливо, щоб Україна вистояла в протистоянні з РФ і зберегла свою цілісність. "У поляків іншого виходу немає. Ми для них буфер. Вони чудово розуміють, що їхня безпека на 90% залежить від нашої цілісності. Не буде України, постане питання про Польщу. Поляки, маючи тисячолітню державність, саме через Росію втратили її на 200 років і у поляків російське питання – це дуже болюча тема. Поляки з моменту потрапляння в російську імперію влаштовували повстання кожні 10-15 років. Для них це частина ментальності – страх перед "російською навалою", – пояснює Олексій Голобуцький.

Олександр Палій зазначає, що для Польщі Україна важлива не тільки як буферна зона. "Це розумів ще польський лідер Пілсудський на початку 20-го сторіччя, який сказав, що без вільної України немає вільної Польщі. І вони це розуміють, що Україна не те, що буфером їх захищає від РФ, а створює таку геополітичну ситуацію, при якій Росія менш небезпечна для Європи ", – сказав він.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

63622.63

Bitcoin Cash (BCH)

382.95

Binance Coin (BNB)

582.64

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum Classic (ETC)

23.45

Litecoin (LTC)

72.99

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,58
25,53
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,59
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

40.52

Євро (€)

43.43

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти