Інтерв'ю з Олегом Ляшко: "Не будуть старі злодії робити нові реформи"

23 липня 2015 8:00

Белянський Дмитро

Олег Ляшко – про прослуховування прем'єра і глави МВС, порятунок економіки і роботу для українців

- Олег Валерійович, якщо б Вам знадобилося представитися комусь, хто Вас не знає, щоб Ви про себе сказали?

Реклама

- Я Олег Ляшко, лідер Радикальної партії. Пишаюся тим, що я сільський хлопець, який з дитбудинку та інтернату всього добився сам – увійшов до першого ешелон української політики. Я хочу змінити країну – ми 23 роки тупцюємо на місці і так більше продовжаться не може. Слово "радикал" не означає, що ми збираємося бити вікна або ламати меблі – йдеться про необхідність радикальних реформ, у тому числі в економіці. Про складні речі людям треба говорити дуже просто, щоб вони розуміли, куди ми йдемо, чого ми хочемо, де ми знаходимося і як це змінити.

"У ПАРЛАМЕНТ ВНЕСЛИ КОТА В МУШКУ, А НЕ НОВУ КОНСТИТУЦІЮ"

- Завершився великий політсезон, який відкрився в лютому Мінськом-2 і закінчився в липні стартом процесу змін до Конституції. Як координатор коаліції підведете підсумки?

- Як колишній координатор. З великим інтересом прочитав коментар шановного колеги Юрія Луценка, де говориться, що причиною парламентської кризи стало те чи те, що я виявився поганим координатором, чи те, що коаліцію рідко збирав.

Реклама

- А за Вашою оцінкою – коаліція дійсно в кризі?

- Криза це перебільшення, просто є різні позиції. Нас постійно намагаються переламати і змусити діяти за сценарієм Банкової. А я також постійно нагадую нашим шановним колегам, в т.ч. колегам із фракції блоку Петра Порошенка, що у нас в Україні парламентсько-президентська республіка. І центр прийняття рішень повинен бути в парламенті.

Чому так важко йшло внесення змін до Конституції? Тому що вони вносилися за стінами парламенту. Тому що в парламент принесли кота в мішку. А адже в коаліційній угоді записано, що зміни до Конституції повинні робитися в парламенті, повинна була бути створена тимчасова спецкомісія, а в ній повинні були працювати всі представники всіх груп і фракцій. На ділі ж вийшло так – за стінами парламенту написали зміни до Конституції, виїхали з країни і показали їх і Венеціанській комісії, і закордонним партнерам. Показали всім, крім українських громадян, українського суспільства та українських депутатів! А потім принесли в Раду і сказали: "Беріть і голосуйте, от, бачите, Венеціанська комісія ж все погодила, і наші американські, німецькі та ще якісь партнери теж все це погодили!". При всій повазі до всіх наших партнерів – американських, німецьких і ще якимось – нам з вами жити за цією Конституцією, а не їм! І Конституція приймається не для них, а для України.

"ПРО ВАГІТНУ МОЖНА СКАЗАТИ, ЩО ВОНА ВАГІТНА, А МОЖНА, ЩО ЧЕКАЄ ДИТИНУ. СУТЬ ВІД ЦЬОГО НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ"

- Чому фракція "радикалів" не голосувала за відправку тексту змін до КС і що має статися, щоб у вересні Ви віддали голоси за перше читання нової Конституції?

Реклама

- Тому, що ми вважаємо згадку в ній особливого статусу для Донбасу реалізацією плану Путіна. Це ненормально, коли президент, намагаючись переконати коаліцію, запитує нас, ну от покажіть мені, де в тексті слова про особливий статус? Мовляв, якщо там немає слів про особливий статус, так це не особливий статус! Знаєте, це ж як про вагітну можна сказати, що вона вагітна, а можна сказати, що вона чекає дитину або ось-ось народить. По різному можна сказати, але суть від цього не змінюється.

Ми підтримуємо обома руками децентралізацію. Ми вважаємо, що місцеві органи влади повинні отримати максимум грошей і повноважень, але і прямої відповідальності.

Тому, якщо з тексту змін до Конституції буде прибрана згадка про особливий статус Донбасу, ми це підтримаємо.

Ось це дасть можливість коаліції отримати у вересні голоси "радикалів"!

Я пам'ятаю як в 2009 році Тимошенко з Януковичем домовлялася поміняти Конституцію. Юля нас агітувала, що це необхідно зробити заради порятунку країни. І коли ми подивилися на той проект Конституції, а там до 2020 року розписано, хто буде президентом, хто буде прем'єром... Суспільство, до речі, досі не дало оцінку тій ситуації. А нинішні зміни в Конституції переслідують схожі мети – ось де реальне посилення повноважень президента.

Придумали префектів і повноваження для них, які не снилися ні за часів Кучми, ні за часів Януковича! Префект буде цар і Бог на окремо взятій території. І він призначається президентом. Ця концепція надає президентові такі повноваження, під які його не вибирали. Тому я звертаюся до Петра Порошенка з ініціативою провести референдум. Нехай народ скаже, це підтримується чи ні? Причому, референдум треба провести у вересні перед голосуванням за зміни до Конституції у першому читанні. І тільки отримавши від народу мандат – голосувати ці зміни в парламенті.

Реклама

Мені розповідають, що нехай Конституційний суд дає визначення і будемо голосувати. А я запитую – який Конституційний Суд? Той, де і по сьогодні працюють шість суддів, які в 2010 року на вимогу Януковича скасували конституційний порядок в країні і дали попередньому президенту диктаторські повноваження? А чому ці люди працюють в суді замість того, щоб сидіти в тюрмі?

Як можуть судді, яких зараз допитують у ГПУ за підозрою у сприянні узурпації влади, можуть бути незалежні? Як вони можуть приймати рішення?

1_14

Фото: М. Палінчак

"ПРЕЗИДЕНТ У НАС РОЗУМНИЙ, ТОМУ ТАКІ ДУРНИЦІ ПЕРЕДАВАВ ЧЕРЕЗ ПОСЕРЕДНИКІВ"

- А Ви президенту про це говорили?

- Коли коаліцію переконували голосувати – президент у нас розумний, щоб такі дурниці мені в очі не говорити – він в основному передавав через посередників, що буде подання ГПУ на ряд наших депутатів. Хоча, і в обличчя мені теж це казав...

За моєю інформацією, на столі у генпрокурора лежить пачка підготовлених до підписання подань на депутатів фракції. Я передав Петру Олексійовичу і через посередників, і особисто, коли у нас зустріч була, що не треба вносити подання на наших депутатів, на мене особисто вносьте. Я лідер партії і фракції, я за все несу відповідальність. Нас неможливо залякати. Єдина можливість з нами домовитися – компроміс, а не залякування.

Якщо міняти Конституцію всерйоз, то зміни мають бути інші. Треба прибрати дуалізм у владі. Ось, хто у нас сьогодні головний? Хто очолює виконавчу владу? Можете відповісти? Ні! І ніхто в Україні не може – президент це чи прем'єр? Треба визначатися – у нас або класична парламентсько-президентська республіка, де прем'єр-міністр призначається від перемоги на виборах, очолює уряд і є главою виконавчої влади, в т.ч. призначає силовиків. Або у нас класична президентська республіка, де президент – обраний всенародно – очолює виконавчу владу, формує кабінет міністрів без прем'єра, але тоді парламент отримує сильні контрольні повноваження.

І ще принципова вимога до Конституції – це право народу на повстання. Щоб кожен, хто приходить на посаду президента, не перетворювався на диктатора.

- Так відсутність ж цієї норми не завадило зібратися ні першому, ні другому Майдану?

- Не завадило, але все ж нам розповідали, що Майдан поза законом. Так от і треба передбачити в Конституції право народу на повстання. Зрозуміло, це не означає, що народ повинен з приводу і без приводу користуватися цим правилом, але це той запобіжник, який будь-яку владу і будь-якого президента утримає від бажання перетворитися на диктатора.
У нас немає жодного законодавчого акту для реалізації процедури імпічменту, яка прописана в Конституції! Щоб президента прибрати з посади, у нас треба збирати Майдан. А вам не здається, що вистачить з нас Майданів, досить з нас смертей в ім'я влади?! Перед законом всі повинні бути рівні, так чому президент повинен бути не рівним?

"ШОКІН — ЦЕ ДИНОЗАВР, ЙОМУ ПОРА ПІТИ. НАМ ПОТРІБЕН ТАКИЙ ГЕНПРОКУРОР, ЯКИЙ І ПРЕЗИДЕНТА ЯКЩО ЩО ПОВ'ЯЖЕ"

- Ви зібрали 108 підписів за відставку Віктора Шокіна тому, що у нього на столі лежать уявлення на депутатів Вашої фракції або з інших міркувань?

- Уже 110. У багатьох фракціях підтримка пішла, крім "Батьківщини" – ті, мабуть, домовилися і пообіцяли не здавати Шокіна, чим беруть на себе відповідальність за відсутність боротьби з корупцією. Ми коли почали по Шокіну збирати підписи? Коли втік Клюєв. Його з країни випустили – я впевнений, там валізу грошей в ГПУ принесли. І коли я підняв перед президентом питання, що Клюєв втік і винен у цьому генпрокурор, мені президент почав розповідати, що це найефективніший генпрокурор. А потім ми бачимо арешти тих, хто намагався заарештувати корупціонерів в ГПУ. Я питаю президента: ви продовжуєте вважати його ефективним? Так, відповідає. Так чого чекати? Щоб самого Шокіна на хабарах пов'язали?

Я вважаю, що повинен бути такий генпрокурор, що і президента пов'яже. Якщо б я був генеральним прокурором, для мене б авторитетів не було. Якби до мене завтра прийшла інформація, що президент лобіює власний бізнес, а олігархам дає можливість бабки заробляти, то я б ні на секунду не задумавшись, прийшов би в офіс президента, надів на нього наручники і потягнув би в суд.

Шокін – це динозавр, який повинен піти за неефективне розслідування кримінальних справ та відсутність результатів. Хоча як подивитися. Ось він не почув "фас" по корупціонеру Шевченку (колишній міністр екології. – Ред.), і той уже радник Саакашвілі. Мені тепер цікаво, що корупціонер нарадить борцю з корупцією?

- А звільнення глави СБУ Валентина Наливайченка – що це було? За що його звільнили?

- За політику. Президент, коли нас агітував, сказав, що Наливайченко неефективний. А я вважаю, що Наливайченко працював нормально. До речі, я вважаю, що і Грицак ефективний – знаю його 10 років і хочу сказати, що людина на своєму місці. Головне, що ми його попросили тоді на фракції: не виконуйте злочинних наказів. Тому, що за них треба буде відповідати. Він пообіцяв. І слово своє поки тримає.

Вперше хочу сказати – ексклюзивно для Вашої газети – у мене є інформація, що йде незаконне прослуховування і стеження за політиками в країні.

Я знаю, що прослуховуються телефони прем'єр-міністра, міністра внутрішніх справ, інших політиків і чиновників. І в мене питання, хто це робить і на якій підставі?

"СТРЕЛЯТЬ МОЖНА ТІЛЬКИ НА ФРОНТІ і ТІЛЬКИ У ВОРОГА"

- У Вас є докази?

- У мене є факти, які це підтверджують, тому зараз я вперше говорю про це.

- Олег Валерійович, може проллєте світло на ситуацію в Мукачевому? Що відбулося насправді?

- По Закарпаттю ситуація проста. Є клани, які багато років рулять регіоном, сидять на контрабандних потоках і після Майдану нічого там не змінилося. А коли не працює правоохоронна система, починається суд Лінча. Ми і стали свідками цього. Коли "Правий сектор" спробував зупинити контрабанду – почалися ці розбірки.

- Уточніть, будь ласка, "Правий сектор" планував її зупинити або взяти під свій контроль, за вашою інформацією?

- Я не знаю, що планував "Правий сектор". Взяти під контроль або зупинити. Я знаю тільки одне. Я категорично проти збройних розборок в середині країни, з чиєї б ініціативи вони не проводилися. І які б причини для цих розборок не знаходились. Якщо ти герой, якщо ти вмієш користуватися зброєю – йди на фронт. Стріляти можна тільки на фронті і тільки у ворога, а не в далекому тилу, в Мукачевому.

З іншого боку, ми розуміємо, що це конкретна реакція на відсутність будь-якої боротьби з корупцією та свідчення того, що контрабанда зашкалює. І дуже добре, що вся країна про це почала говорити. От, якщо б не було цих розборок, то по сьогодні ніхто б про це нічого не говорив, контрабанда лилася б рікою і мільйони доларів осідали в кишенях корупціонерів.

- А що, зараз притихла?

- Притихли. Але неможливо викорчувати контрабанду за два дні. Треба поміняти всіх – від самого верху до самого низу. Треба йти до останнього міліціонера, останнього прокурора, до останнього митника і СБУшника – вони там всі в долі.

"НЕ БУДУТЬ СТАРІ ЗЛОДІЇ РЕАЛІЗОВУВАТИ НОВІ РЕФОРМИ"

- Де ми візьмемо стільки людей, щоб їх усіх замінити? Ось нового губернатора – Геннадія Москаля – і то довелося з Луганської області виписувати.

- Як де візьмемо? З інших областей! Та з вулиці візьміть! Тільки з-за кордону брати не треба. Ось нам коли кажуть, що треба орієнтуватися на Саакашвілі, послухайте, у мене одне питання – невже в Україні українцю сьогодні, щоб отримати роботу, треба мати грузинське громадянство? Або литовське, або американське? А куди подіти мільйони молодих хлопців і дівчат, які позакінчували вузи і, не маючи ні блату, ні волохатих рук, з дипломами про вищу освіту на базарах стоять і торгують? Маючи і світлу голову, і бажання змінити нашу країну?! Дайте їм можливість реалізуватися! Я не проти закордонних консультантів. Нехай допомагають, нехай розробляють програми реформ. Але не беріть їх керівниками! Керувати Україною повинні українці.

Іноземці не тут народилися, не хрестилися, вони тут не живуть, їхні сім'ї тут не живуть. У них щось не вийде, так вони поїдуть назад. А мені нікуди їхати. Хлопцям і дівчатам з Полтавщини, Черкащини, Вінниччини їхати нікуди. Ми хочемо жити в нормальній країні і хочемо її міняти.

Коли мені розповідають, що в Україні нікому працювати, то, так, звичайно, старі злодії нічого не зроблять. Треба всіх звільнити і набрати абсолютно нових людей. Молодь набрати, у якої немає досвіду корупційних дій. Тому, що коли мені розповідають, що Рада прийняла закони і заборонила корупцію – брехня це все! Не можуть старі злодії виконувати нові закони і реалізовувати реформи! Їх усіх треба звільнити. Всіх. Не тільки зверху, а знизу і у всіх регіонах – всіх суддів, усіх прокурорів, всіх міліціонерів і всіх митників, і всіх податківців. І набрати нових. Коли мені говорять, що буде колапс, що нікому буде працювати, так слава Богу що нікому буде працювати! Не буде кому працювати – не буде кому і хабарі брати! З країною нічого не зробиться, нехай країна місяць-два побуде без ментів і суддів, і слава Богу! Ми наберемо нових, але таких, хто ніколи в цій системі не працював, ніколи хабара не брав, ніколи корупцією не займався.

- А чим Саакашвілі поганий?

- Нічого проти Саакашвілі не маю, хай консультує. Але, коли ми іноземців призначаємо на посади керівників, коли даємо українське громадянство і робимо міністрами, знаючи, що завтра вони підуть в депутати, а післязавтра в президенти, ми таким чином перед усім світом визнаємо свою неповноцінність. Це саме те, що Путін розповідає на всіх своїх таємних переговорах з Обамою, Меркель та іншими лідерами світу. Що українці-то насправді неповноцінні, що вони ні на що не здатні, не можуть самі порядок навести... Ви ж, каже Путін, бачите які вони, українці, за 23 роки тільки розвалюють, крадуть і брешуть, тому, каже, дайте я ними покерую. Я вам гарантую, каже, спокій і порядок, дайте мені їх під протекторат. Вони ж все одно варягів до себе звуть!

Ось блок Порошенка. Величезна сила, 150 депутатів у фракції. Якщо вони владу шукають закордоном, то це означає, що з усіх 150 депутатів не знайшлося гідних людей, раз вони не можуть бути ні міністрами, ні губернаторами. Невже президент не довіряє своїй команді? Що, немає в Україні людей, які можуть реформи проводити? Візьміть у Радикальної партії, у нас є.

1135066_1__

"ПЛАТИ РИНКОВУ ЦІНУ ЗА ВУГІЛЛЯ, ЗА ЕЛЕКТРИКУ І НЕ ТРЕБА НІЯКИХ ДОТАЦІЙ!"

- Доведете? Почнемо з Вас? Давайте в режимі імпровізації – ось два ключових економічних питання: як утримати курс долара і що робити з тарифами на газ?

- Від чого формується курс долара? Сьогодні тимчасова схема – Гонтарєва тримає курс долара за рахунок викачування всіх коштів з економіки. Але ж кредит в банку ви менше, ніж під 40% не витягнете. І таким чином інфляція і курс долара утримується, а економіку вбивають. Курс долара від чого залежить? Від приходу валюти в Україну. А валюта коли буде в Україні? Не тоді, коли імпортні товари продаються. А тоді, коли ми на експорт працюємо – коли у нас працює хімія і металургія, коли працює сільське господарство і коли ми продаємо свої товари закордон. Тобто не ми завозимо імпортні товари, а до нас ввозять валюту. Єдиним способом утримання курсу долара є створення робочих місць.

- А що щодо газу?

- Щоб утримати долар і знижувати тарифи для населення, треба розвивати власну енергетику, власну вугільну та газову галузь, а Міністерство енергетики зараз робить все навпаки. Там же ще один корупціонер сидить. Шевченка цього з міністерства екології ми зняли, а наступний, кого треба негайно знімати, це Демчишин. Тому що він знищує власну енергетичну галузь, а замість цього укладає договори на поставку з Росії енергії і вугілля. Так я тебе питаю, якщо у тебе є дві тисячі гривень за тонну російського вугілля, то чому ти не платиш ці дві тисячі гривень українським шахтарям? Їм треба, до того ж, по 1100 грн. А російським 2000. Чим українські шахтарі завинили? Чому в Росії купується електроенергія замість того, щоб гроші йшли українським компаніям, щоб вони виробляли?

Звичайно, міністру легше заплатити 2000 грн за тонну російського вугілля і половину покласти собі в кишеню, ніж платити українським шахтарям. Ось, на минулому засіданні уряду Демчишин попросив півмільярда гривень дотації. Знову. Перед цим йому вже 400 млн виділяли. Для чого їм дотація? Плати ринкову ціну за вугілля, плати ринкову ціну за електрику і не треба ніяких дотацій! Там, де дотації – там корупція. Там, де ринкова ціна, де рівні можливості ведення бізнесу для всіх – там корупції немає.

- Олег Валерійович, останнє питання – все частіше участь іноземних партнерів в українській політиці порівнюється політологами та журналістами з ситуацією "зовнішнього управління". Це так?

- Я не обговорюю конспірологічні версії. Я на президентських виборах посів третє місце і ніякий обком – ні вашингтонський, ні московський, ні брюссельський – до мене не звертався. І якби звернулися, то прекрасно знають, яку б отримали відповідь.

Ми повинні жити не по вказівкам зверху. Потрібно нарешті зрозуміти, що ми повинні жити за вказівками людей, громади, народу. І відстоювати національні інтереси України, бо їх ніхто за нас не відстоїть. Ні у Вашингтоні, ні в Москві. Якщо там бачать, що ми не в змозі відстоювати свої інтереси, якщо там бачать, що ми не готові боротися, то ніхто за нас боротися не буде. Це очевидна істина.

Наші союзники роблять те, що їм треба. А ми повинні робити те, що потрібно Україні. І переконувати наших союзників, що саме це треба Україні. А коли відбувається навпаки, то це або вони погані союзники, які насправді думають про свої інтереси, а не про українські. Чи ми не в змозі їх переконати, бо не маємо ніякої позиції. А якщо у тебе немає позиції, то кому ти і чим допоможеш? Кому ти потрібен? Хворий і дурний не потрібен ні собі, ні людям!

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти