Гібридне декларування: хто і чому "злив" запуск системи звіту чиновників про їхнє майно

Від повноцінного запуску е-декларування (з отриманням сертифікату від Держспецзв'язку) залежить отримання Україною безвізового режиму, і сумарно близько $3,5 млрд від МВФ, США і ЄС, кажуть експерти

З сьогоднішнього дня в Україні запрацювала система електронного декларування доходів чиновників. До 15 жовтня президент, прем'єр, міністри, депутати та інші держслужбовці повинні будуть подати свої онлайн-декларації про доходи. Принаймні, так кажуть в Нацагентстві з протидії корупції (НАПК). Але керівництво НАПК, кажуть експерти, трохи недоговорює: е-система не отримала сертифікат від Держспецзв'язку, тому працює в тестовому режимі і по суті поза законом. І за все неправдиво вказані в декларації дані про майно до отримання відповідного сертифікату Держспецзв'язку притягнути до відповідальності нечистих на руку чиновників буде неможливо. Як і змусити їх подати свою декларацію повторно, після отримання НАПК відповідного сертифіката. Експерти нарікають на владу, мовляв, винних у зриві запуску е-декларування потрібно шукати на самих верхах. Крім того, від повноцінного запуску е-декларування (з отриманням сертифікату від Держспецзв'язку) залежить отримання Україною безвізового режиму, і сумарно близько $3,5 млрд від МВФ, США і ЄС. На отримання сертифікату від Держспецзв'язку у НАПК є пару тижнів, поки Рада ЄС збереться розглядати питання скасування короткострокових віз для українців.

ГОТОВНІСТЬ СИСТЕМИ. Бити на сполох з приводу зриву запуску системи електронного декларування в означений законом термін 00:00 15 серпня експерти і громадські працівники почали ще два тижні тому. Тоді їх песимістичні доводи високопоставлені чиновники не сприйняли всерйоз, заявляючи, що все йде за планом.

Реклама

З наближенням "дедлайну" із заявою вийшов президент, сказавши, що не розглядає іншої дати запуску системи електронного декларування та навіть чути не хоче про перенесення. "І прошу не вірити чуткам і домислам. Ще раз підкреслюю: всі повинні вивернути свої кишені перед суспільством. Така моя тверда політична воля як президента України, і вона цілком і повністю відповідає волі народу. І нехай її почують всі ті, від кого залежить своєчасний старт електронного декларування. Я особисто багато сил доклав, щоб воно стало реальністю, і нікому не дозволю давати задній хід!", – Заявив Петро Порошенко в своєму зверненні 11 серпня.

Але вже в п'ятницю 12 серпня Держспецзв'язку в особі глави Леоніда Євдоченка заявила, що електронна система декларування доходів чиновників не отримає їх сертифікат відповідності нібито через грубі "ляпи" розробників, мовляв система "сира". "Виявлено значну кількість невідповідностей реалізованих рішень щодо захисту інформації вимогам технічного завдання, а також не підтверджені здатності системи забезпечувати безпеку окремих задекларованих функцій, в тому числі в частині ідентифікації та перевірки справжності декларанта за допомогою сервісів BankID (доступ до даного сервісу не надав НБУ – Авт ). Програмне забезпечення, яке досліджувалося в рамках державної експертизи, виконано частково, що не дозволяє говорити про забезпечення надійного захисту інформації в системі електронного декларування. Експертна рада відмовила у видачі атестату відповідності", – йшлося в повідомленні Держспецзв'язку в п'ятницю ввечері.

На це пізно ввечері в п'ятницю відреагував прем'єр Володимир Гройсман, заявивши: "Я не бачу ніяких виправдань тому, що за два дні до передбачуваного терміну введення в дію системи електронних декларацій приймається таке рішення. Комусь очевидно дуже не хочеться, щоб ця система, яка має на меті антикорупційні мети, реально запрацювала. Якщо система електронного декларування буде запущена вчасно, я буду домагатися, щоб всі, включаючи керівництво цих органів, понесли жорстку персональну відповідальність".

Реклама

Але і слова прем'єра не змінили позицію Держспецзв'язку. На екстреному засіданні керівництва НАПК, Мінфіну і громадськості в суботу вранці глава Держспецзв'язку Леонід Євдоченко повторював, що система "сира, її може проткнути пальцем навіть школяр, у неї є 10 типів вразливостей, і готова вона лише на 60%". І це незважаючи на офіційні прямі вмовляння і доводи Олександра Данилюка: "На вас дивиться вся Україна. Якщо ми будемо розглядати відстрочку (запуску е-декларування – Авт.) – Це буде дуже ризиковано. У тексті Меморандуму (співпраці з МВФ – Авт.) це (запуск е-декларування до 15 серпня – Авт.) не передбачено, але це питання буде розглядатися радою директорів".

СУТЬ ПРЕТЕНЗІЙ. По-перше, теза Держспецзв'язку про готовність системи на 60% до запуску правдивий лише частково. Спочатку НАПК і Держспецзв'язку погодили, що система буде готова до 30 червня. І то, тільки три з п'яти її модулів, які відповідають за подачу і зберігання інформації. Але в процесі роботи терміни зрушилися на серпень. "Для розробки системи потрібно було провести ряд консультацій з держорганами. Трохи наші чиновники затягли. Був робочий процес, поки зібрали документи і впровадили механізми... Цьому є документальні підтвердження і в НАПК, і в Держспецзв'язку", – сказав Сегодня.ua представник компанії-розробника "Міранда" Юрій Новіков.

До середини серпня три модуля системи були готові, але в Держспецзв'язку сказали, що цього для отримання атестата і запуску системи е-декларування недостатньо – потрібні всі п'ять модулів. "Для цього НАПК потрібні доступи до реєстрів Мін'юсту, МВС, ДФС, НБУ... НАПК має підписати з ними меморандуми про співпрацю. Меморандум підписаний тільки з Мін'юстом. Оскільки немає доступу до всього переліку реєстрів, НАПК написало лист розробнику з проханням перенести в техзавданні подачу модуля обробки інформації на вересень. Цьому є документальне підтвердження. Дивним чином саме відсутність останніх двох модулів, які відповідають за обробку інформації, яка зараз не актуальна (ще немає декларацій в базі), стає проблемою і маніпуляцією. І заяви Євдоченка про те, що система готова на 60%... Ні, вона готова на 100% для запуску. Інші компоненти повинні з'явитися, коли система буде запущена і почнеться обробка інформації", – сказав Сегодня.ua виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.

Реклама

У бесіді з Сегодня.ua Юрій Новіков зазначив, що у них є документальні підтвердження від Держспецзв'язку, в яких йдеться про те, що для отримання атестата відповідності доступ до баз даних інших відомств НАПК поки не потрібен: "Вони (Держспецзв'язку – Авт.) офіційно попросили НАПК, яке в свою чергу попросило розробника (про що є відповідний лист) поки не приєднуватися до цих реєстрів. У той же час експерти і технічні служби і реєстрів і нашої компанії напрацювали рішення, достатню для того, щоб системи під'єднати. Але включити його не можна, тому що реєстр може під'єднатися до системи, яка має висновок (Держспецзв'язку – Авт.). А нам кажуть, нам не дадуть висновок, поки ми не під'єднані до реєстру. Тобто, замкнуте коло. Більш того, в ньому ще є лист Держспецзв'язку де вони кажуть, що до реєстрів приєднуватися не потрібно".

Більш того, зазначають експерти, Держспецзв'язку маніпулює, кажучи, що система е-декларування "сира", і її "може проткнути пальцем навіть школяр". "У нас є документальні підтвердження, що вони тестували не систему е-декларування (на предмет стійкості атакам – Авт.), а сайт НАПК. Якщо пан Євдоченко хоче, я можу показати документальні докази", – сказав Сегодня.ua представник "Міранди".

І, нарешті, суть своїх претензій Держспецзв'язку весь час висловлювала усно, засекретивши документальні висновки про відповідність системи е-декларування грифом "для службового користування". І тільки в неділю компанія-розробник і керівництво НАПК змогли побачити і прочитати документ з зауваженнями Держспецзв'язку по системі. І що найцікавіше, претензії були до супровідної документації, які можна усунути в лічені дні, а не до програмного забезпечення самої системи.

Більш того, за словами експертів, наприклад, система онлайн-покупки електронних квитків "Укрзалізниці" "е-квиток" також працює в тестовому режимі вже як років зо три. І Держспецзв'язку досі не надала їм відповідний сертифікат. "У Держспецзв'язку були також зауваження і до системи держзакупівель Prozorro. Але на відміну від Prozorro, система е-декларування містить персональні дані, тому повинна бути більш захищеною. Але хочу зазначити, що ні сайт петицій до президента, ні Prozorro в повному обсязі, наскільки мені відомо, нині не мають повного сертифіката Держспецзв'язку", – сказав Сегодня.ua Ярослав Юрчишин.

МІЖНАРОДНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ТА ЮРИДИЧНІ ТОНКОЩІ. О 00:00 15 серпня електронну систему декларацій чиновників таки запустили. Правда, в тестовому режимі без атестата Держспецзв'язку. Вийшло щось на зразок "гібридного декларування": чиновники можуть подавати свої онлайн-декларації, тільки ніяких юридичних наслідків за брехню (за ст. 366-1 ККУ за це передбачено два роки в'язниці) для них не буде.

"Убита не просто можливість притягнути до відповідальності чиновників. Створена можливість легалізувати будь-яке незаконне (незаконно нажите – Авт.) майно. Не вдасться провести допит, слідчий експеримент, не вдасться за номерами банкнот відстежити їх рух, а також не можна буде перевірити рік випуску банкнот. Таким чином, буде легалізовано купу грошей, на які чиновники потім будуть спокійно жити. Така ситуація може призвести до того, що Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) віднесе України до так званої "сірої зони", що погано в результаті вплине на можливість приходу нових інвестицій в країну", – заявив сьогодні на прес-конференції в Укрдому глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Також, за словами Шабуніна та Юрчишина, без повноцінного запуску електронного декларування доходів чиновників Україна не отримає безвізовий режим, і найголовніше – близько $3,5 млрд від МВФ (третій транш кредиту), від США в відекредітних гарантій, і ЄС. Без міжнародної фінансової допомоги, за словами експертів, вже цієї осені гривня гарантовано піде в піке і курс 30 грн / дол нам здасться ще квіточками. А щоб наочно продемонструвати, як курс нацвалюти буде котитися вниз, активісти Центру протидії корупції принесли в прес-центр Українського дому білий двометровий гіпсовий унітаз, куди демонстративно "зливали" знецінити гривню.

714590_main

Фото: К.Зеленюк, Сегодня.ua

Жарти жартами, а на цих вихідних нацвалюта вже трохи похитнулася, а ще навіть не осінь. За словами голови парламентського комітету з питань протидії корупції Єгора Соболєва, на 11:00 у четвер він викликає до себе на килим керівництво НАПК і Держспецзв'язку – на комітеті шукатимуть винних і вихід зі сформованої кризової ситуації. Володимир Гройсман сьогодні також покартав винуватців зриву е-декларування, пообіцявши відповідні кадрові висновки після проведення службового розслідування. Правда про терміни повноцінного запуску, тобто про видачу Держспецзв'язку атестата відповідності, прем'єр так і не сказав.

"Ось все в цій новині чудово, окрім відсутності кінцевої дати отримання сертифіката, оголошення плану як його отримати, відсторонення винних і призову закрити неповноцінну систему від внесення (чиновниками – Авт.) даних до отримання сертифіката. Володимир Гройсман, спасибі за те, що першим реагуєте, але потрібні більш жорсткі дії за питання скасування короткострокових віз і співпраці з МВФ", – написав у своєму Facebook Ярослав Юрчишин.

Про терміни отримання сертифіката не може сказати і глава НАПК Наталія Корчак: "Є недоліки технічного характеру, деякі юридичні моменти потрібно врегулювати. Це все робочі моменти. У мене дуже багато позитиву з приводу того, що скоро все буде зроблено в рамках закону".

Поки українські чиновники розводять руками, в ЄС нагадали Києву про зобов'язання перед Брюсселем за скасування короткострокових віз. "Важливо, щоб система була запущена з сертифікатом безпеки, який гарантує кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення. Сертифікат технічної безпеки – це ключова умова. Важливий крок у боротьбі з корупцією в Україні!" – Заявив керівник групи підтримки України Єврокомісії Петер Вагнер.

Як вдалося дізнатися Сегодня.ua, в Кабміні НАПК і Держспецзв'язку на все про все дали два тижні. "До кінця серпня, максимум в перших числах вересня НАПК має отримати сертифікат відповідності. Поки нічого смертельного не відбулося, все одно в ЄС усі у відпустках, а засідання Європарламенту з українського безвізу заплановано на вересень. Так що якщо до вересня ми все виправимо, ніщо не завадить нам отримати безвізовий режим", – сказав Сегодня.ua один з українських дипломатів.

Дійсно, комітет Європейського парламенту з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ почне розгляд питання надання безвізового режиму 5 вересня. Після цього на наступному засіданні комітету буде розглядатися доповідь з зауваженнями. Потім рішення винесуть на консультації між Європарламентом, Радою ЄС та Європейською комісією, і якщо зауважень до законодавчого пропозицією не буде, рішення про скасування віз для українців буде прийнято на засіданні Європарламенту імовірно в кінці жовтня.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61496.94

Bitcoin Cash (BCH)

298.81

Binance Coin (BNB)

413.46

Dogecoin (DOGE)

0.11

Ethereum Classic (ETC)

31.02

Litecoin (LTC)

75.96

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.21

Євро (€)

41.3

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти