Німеччина – "газовий диктатор", а Україна в програші: що потрібно знати про "Північний потік-2"

Європарламент нарешті схаменувся, що газопровід в обхід України ставить Європу в залежність від Росії

12 грудня Європарламент прийняв резолюцію проти "Північного потоку-2". Як повідомила прес-служба Європарламенту, депутати назвали проект з будівництва газопроводу "Північний потік-2" "політичним, який несе загрозу європейській енергетичній безпеці". Резолюцію підтримали 433 парламентарія, 105 висловилися проти, 30 – утрималися. При цьому в документі йдеться, що Європарламент вважає роль України ключовою в європейській мережі енергозабезпечення.

Що собою являє цей проект і в якій стадії реалізації він знаходиться на даний момент – читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сегодня".

Реклама

  Америка проти

"Північний потік-2" – магістральний газопровід, що споруджується з Росії до Німеччини, довжиною понад 1200 км, прокладений по дну Балтійського моря. Запустити його в експлуатацію планується 1 січня 2020 року. "Північний потік-2" призначений для транзиту газу з РФ до Західної Європи в обхід Східної, зокрема – в обхід існуючої української газотранспортної системи (ГТС). Перший дозвіл на будівництво проекту "Північний потік-2" видала Німеччина в кінці січня 2018 року.

Передбачається, що пропускна здатність газопроводу складе 55 млрд кубометрів газу на рік. Вартість проекту оцінюється майже в 10 млрд євро. Партнерами по проекту виступили компанії "Газпром", Engie, OMV, Shell, BASF і Uniper.

Крім Росії і Німеччини, в будівництві нового газопроводу зацікавлені Нідерланди, Великобританія, Австрія, Франція, Чехія, Фінляндія, Швейцарія, Мальта, Словаччина і Норвегія. Противники проекту – Польща, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Угорщина, Данія, США і, звичайно ж, Україна, яка нарівні з Польщею залишиться без транзитних платежів за поставку російського газу в Європу, коли "Північний потік-2" буде побудований.

Реклама

Італія і Греція на всіх засіданнях Ради Євросоюзу витримували стабільний нейтралітет з цього питання.

Різко негативна позиція США пояснюється не стільки економічними мотивами, скільки політичними. (Нагадаємо, що Америка також поставляє в Європу газ.). На думку Держдепартаменту, новий газопровід поставить Європу в енергетичну залежність від Росії, яка при нагоді легко зможе шантажувати країни-учасники проекту. Найбільше під ударом виявляється України: і в США, і в Польщі вважають, що за допомогою "Північного потоку-2" Росія отримає важелі, за допомогою яких отримає можливість дестабілізувати ситуацію в нашій країні.

Крім того, Держдеп наполягає на тому, що трубопровід зручно використовувати для збору шпигунської інформації, а екологи стверджують, що "Північний потік-2" може зруйнувати екосистему Балтійського моря.

Реклама

США не тільки категорично проти будівництва "Північного потоку – 2", але ще і запевняють Україну в своїй підтримці. Так, заступник Державного секретаря США з питань енергетичних ресурсів Френсіс Феннон підтвердив позицію США про неприйнятність спорудження газопроводу "Північний потік-2" і підкреслив важливість відносин між Україною та США в сфері енергетичної безпеки.

"Хочу висловити непохитну підтримку України з боку США і категоричний спротив проекту" Північний потік-2 ". Хочу наголосити на необхідності підтримки надійного транзиту газу через Україну. Ми всі єдині в США в частині підтримки України", – сказав Феннон 24 липня 2018 року на зустрічі з президентом України Порошенком.

Позиція США дратує Німеччину, Австрію, Нідерланди та Бельгію – чотири країни, які отримають найбільшу вигоду від будівництва газопроводу. Про це розповіла заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль. Вона пояснила: цим чотирьом країнам не подобається, що США можуть використовувати такий важіль впливу, як введення санкцій проти компаній, залучених до будівництва газопроводу.

"І вони вважають, що це шантаж, і цей шантаж пов'язаний не тільки з санкціями по" Північному потоку ", але ще і з іншими торговими заходами і цією торговельною війною, яку зараз розпочато Сполученими Штатами (про введення Сполученими Штатами мит на ввезення продукції зі сталі та алюмінію з країн ЄС. – Ред.) ", – сказала Зеркаль.

Також Зеркаль зазначила, що рівень комунікації між Україною та США в питанні побудови газопроводу "Північний потік – 2" "дратує німецьких партнерів.

"І вони вже сильно намагаються навіть це від нас приховати, що вони роздратовані нашою комунікацією зі Сполученими Штатами", – сказала заступник міністра.

  Що виграють Росія і Німеччина

Вигоди Росії очевидні – як політичні, так і економічні. Хоча Кремль, звичайно ж, заперечує політичну вигоду.

"Всі ті ділові проекти, які ми реалізуємо з Європою, включаючи, скажімо, і" Північний потік – 2 ", носять виключно комерційний, економічно обґрунтований характер, в них немає політичного підґрунтя і будь-якого подвійного дна", – заявив президент РФ Володимир Путін.

По-перше, РФ позбавляється від транзитних посередників і продає газ в Європу безпосередньо. По-друге, на думку російської сторони, існуюча ГТС України настільки зношена, що її капітальний ремонт потягне на суму, яка трохи менша від вартості нового газопроводу – від 6 до 9 млрд. доларів. (Нагадаємо, що будівництво "Північного потоку-2" оцінюється в 10 млрд. євро.) Крім того, РФ побоюється катастроф на українській ГТС в результаті бойових дій або диверсій – що звучить особливо цинічно на тлі безперервних обстрілів української території на Донбасі і недавньої Азовської кризи.

Що стосується політичних дивідендів, то, уклавши вигідне партнерство з Німеччиною, Росія фактично розколола Європу на два табори, які виступають "за" і "проти" будівництва газопроводу, так що Кремль, як завжди, лукавить.

Про вигоди Німеччини (і її ключового союзника в цьому проекті Австрії) і говорити нічого: позбувшись країн-транзитерів, Німеччина буде диктувати свою цінову політику в ЄС, до того ж, для Німеччини вартість газу знизиться. Заради цього Німеччина та Австрія готові пожертвувати Україною і позмагатися силами з Америкою.

Є навіть думка, що Німеччині цей проект набагато вигідніший, ніж Росії. Про це розповів в інтерв'ю сайту "Сегодня" російський опозиціонер Ілля Пономарьов.

"На мій погляд, світова спільнота і Україна з різних причин невірно ідентифікують бенефіціара" Північного потоку – 2 ". Існує точка зору, що це російський проект, який потрібен РФ, і що вона для його реалізації корумпує німецькі еліти. З моєї точки зору, ситуація строго зворотна: цей проект потрібен, перш за все, Німеччині! Росія на ньому нічого не заробляє, скоріше, навпаки, втрачає гроші ", – упевнений Пономарьов.

До речі, думку про економічну невигідність "Північного потоку – 2" для РФ підтверджує "секретний звіт" Сбербанку по "Газпрому", який був "злитий" у червні 2018 року в російські ЗМІ. Згідно з цим звітом, Росія не зможе відмовитися від транзиту через Україну: паралельно запуску нового газопроводу РФ збереже транзит газу через нашу країну.

"Цей проект не буде повністю усувати потребу українського транзиту, якщо тільки європейський експорт газу не знизиться приблизно на 20% в порівнянні з рівнем минулого року", – зазначено в документі.

Крім того, за оцінками експертів, будівництво нового газопроводу не означає миттєвої відмови Росії від послуг української ГТС. Таку думку висловив німецький експерт Роланд Гетц в інтерв'ю Deutsche Welle.

"1 січня 2020 року газопровід ще не буде повністю в робочому стані. Так що" Газпрому "доведеться і надалі широко використовувати українську газотранспортну систему – до 2021 року, можливо до 2022-го або навіть до 2023-го", – переконаний експерт.

  Що втрачає Україна

У разі запуску нового газопроводу Україна виявляється в найбільш невигідному становищі. Глава НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв оцінив економічні втрати нашої країни в разі запуску в експлуатацію газопроводу в обхід України в суму 3 млрд доларів на рік. Для порівняння: еквівалентну суму – близько 80 млрд грн, Україна щорічно витрачає на субсидії.

У проблемах через "Північний потік – 2" є частина провини України – визнав постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба. Він вказав на дві критичні позиції для України в разі запуску "Північного потоку-2".

"Перша критична позиція – це наша ГТС." Помирає "вся інфраструктура, і тоді треба все перебудовувати. Крім того, ми втрачаємо реальні гроші. Це колосальні збитки", – зазначив Кулеба.

Другий критичний момент – втрата політичного важеля.

"Тому в певних політичних колах існує думка, що в такому випадку Путіну буде легше воювати в Україні. Адже у Європи буде менше інтересу втручатися в цю війну, і захищати нас, тому що труби немає. Без сумніву, тут є частина нашої провини. Не можна жити 26 років і думати, що все буде завжди добре, а потім дивуватися ", – вважає Кулеба.

І Європу, і Америку серйозно протверезила Азовська криза, що показала на весь світ неприкриту агресію Росії по відношенню до України. 28 листопада стало відомо, що у відповідь на агресію Росії США обговорять з Євросоюзом закриття "Північного потоку – 2".

"Одна з речей, які, я думаю, ви побачите в найближчі дні і тижні, – це додаткові обговорення, які уряд США вестиме з європейськими союзниками. Ми хотіли б бачити, що наші європейські союзники роблять більше, щоб допомогти Україні", – заявила офіційний представник Державного департаменту США Хізер Нойерт.

Однією з тем консультацій з країнами ЄС цілком очікувано опинився газопровід "Північний потік – 2".

"Північний потік" проходить через кілька цих країн. І, я думаю, Європа повинна запитати себе: чи є "Північний потік" чимось, що вони хочуть продовжувати? Тому що він допомагає російському уряду. Чи це та підтримка, яку вони (країни ЄС. – Ред.) хочуть надати російському уряду? "- заявила Нойерт.

Нойерт також підкреслила, що США дотримуються "сильної позиції на підтримку України".

А 12 грудня Палата представників Конгресу США прийняла резолюцію, в якій виступила проти завершення будівництва російського газопроводу "Північний потік-2". У резолюції міститься заклик до урядів європейських держав відмовитися від "Північного потоку-2".

Залишається питання, наскільки серйозною є резолюція проти "Північного потоку-2", яку 13 грудня ухвалив Європарламент. Виконавчий директор "Економічного дискусійного клубу", економіст Олег Пендзин вважає, що вона є в більшій мірі декларативною, чим матиме якісь економічні наслідки для РФ.

"Резолюція Європарламенту є, скоріше, політичною дією. На сьогоднішній момент поки що вона не має ніяких правових / юридичних наслідків. Треба пам’ятати, що санкції вводяться не Європарламентом. Якби це було, скажімо, рішення когось із єврокомісарів або, принаймні, якимось чином було реалізовано в рішеннях німецького уряду, тоді можна було б говорити про якийсь сенс такого кроку. Але поки це тільки заява чисто політичного спрямування, як і резолюція Конгресу США. Поки адміністрація президента Штатів Трампа не введе, а міністерство фінансів США не видасть відповідних документів на санкції проти компаній, які здійснюють забезпечення будівництва "Північного потоку-2", до сьогодні це не більше, ніж політичні заяви. Вони потрібні, вони важливі, вони висловлюють позиції і коментарі (проукраїнських, – Авт.) політиків, але поки такий крок – чисто політичний захід, який не матиме ніякого економічного наслідку. Принаймні, якщо залишиться на тій стадії, на якій перебуває зараз ", – пояснив експерт у коментарі сайту "Сегодня".

  Будівництво газопроводу йде повним ходом

Перші труби "Північного потоку-2" лягли на дно Балтійського моря 5 вересня 2008 року в територіальних водах Фінляндії – Німеччина і Фінляндія стали першими європейськими країнами, які дали дозвіл на будівництво. Одне з найбільших у світі трубоукладальних суден Solitaire і група допоміжних кораблів працювали цілодобово і без вихідних. 12-метрові труби вагою 24 т кожна зварювалися на борту судна, після чого газопровід опускався на морське дно.

Цікаво, що будівництво почалося, незважаючи на загрозу санкцій з боку США і навіть без остаточного узгодження проекту з усіма країнами-учасниками. Зокрема, з Данією, з якою на момент початку будівництва тривали переговори. До честі данського уряду, країна відмовилася брати участь в проекті і заборонила роботи на своїй території, так що трубопровід доведеться пускати в обхід Данії.

Як повідомила прес-служба компанії-оператора газопроводу Nord Stream 2 AG, станом на 6 листопада побудовано більше 200 кілометрів морської частини трубопроводу. У Грайфсвальдській затоці в Німеччині роботи закінчені повністю, триває укладання в територіальних водах Німеччини і в Фінляндії. Всього на даний момент задіяно 20 трубоукладальних суден. Незважаючи на жорсткий графік, всі роботи ведуться в точній відповідності з прописаними термінами.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

44303.85

Bitcoin Cash (BCH)

252.43

Binance Coin (BNB)

238.65

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum Classic (ETC)

22.09

Litecoin (LTC)

77.48

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
52,50
52,00
52,00
36,09
52,90
50,90
51,90
34,40
54,59
53,18
53,09
34,99
54,84
53,47
53,46
35,75
54,90
52,90
51,90
35,00
58,88
56,49
55,49
36,21
58,99
56,99
55,99
35,55
58,99
56,99
55,99
35,64
59,99
57,99
57,99
35,73
-
51,06
50,17
33,75
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

36.67

Євро (€)

39.5

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти