Чиновник нового зразка: держслужбовцям заборонено бути в партіях і влаштовувати родичів на роботу

1 травня 2016 8:15

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

У кожному міністерстві з'явиться держсекретар з зарплатою дві тисячі євро, але багато чиновників залишаться без додаткових відпусток і спецпенсій

Сьогодні в Україні набуває чинності новий закон про держслужбу. Його автори голосно називають документ масштабною реформою, за яку довелося неабияк поборотися. Тільки до другого читання до закону запропонували понад 1,3 тис поправок. А в АП через реформи публічної служби в вересні минулого року посварилися Шимків та Данилюк. Закон змінює стару "совкову" систему добору кадрів, підхід до оплати праці держслужбовців, забороняє чиновникам суміщати роботу у виконавчій владі і виборних органах самоупровленія і виключає вкорінені у нас родинні зв'язки і "кумівство" в держорганах. У кожному міністерстві ближче до кінця року з'явиться новий управлінець європейського зразка – держсекретар, а зарплата у нього буде мінімум 2 тис євро / місяць. Гроші дають європейці – 600 млн євро гранту в рамках макрофінансової допомоги на 1,8 млрд євро.

Реклама

РЕФОРМУ ТОРМОЗИЛИ.Напевно, кожен з українців у своєму житті стикався з "свавіллям" чиновників на місцях. Щоб отримати банальну виписку або довідку, документи на відкриття або закриття бізнесу, доводилося неабияк помотати собі нерви, побігати з відомства у відомство, і нерідко давати хабарі. Частенько чиновники на місцях дружніми і родинними зв'язками зрощувалися з політиками, адже попередній закон про держслужбу не забороняв поєднувати роботу у виконавчій владі і, наприклад, виборних органах місцевого самоврядування. Вимога побороти кругову поруку чиновників і політиків на всіх рівнях влади не раз звучала і на Майдані.

Після дострокових виборів Ради зобов'язання провести реформу публічної служби парламентарії взяли на себе, підписуючи Коаліційну угоду пізньої осені 2014 го. Тоді "коаліціанти" написали: "Прийняття нової редакції закону про держслужбу, який передбачає: деполітизацію держслужби; скорочення роздутого апарату; введення виключно конкурсного відбору на посади держслужби всіх категорій; введення ефективних інструментів оцінювання держслужбовців; уніфікацію зарплат; введення інституту держсекретарів, на яких ляже незалежний добір кадрів".

Всецеобіцялизробитидокінця 2015-го,аЄвросоюзвиділявгрантв600 млнєвронареалізаціюреформи.Законпро держслужбурозроблявсяза підтримкитаспівпраці зЄС,наКабмінійогоприйнялищевберезні 2015-го,апідкуполомвпершомучитанні-вквітні.Аленаетапіпідготовкидо другого читанняза класикоюжанручиновникизКабмінуіАдміністраціїпрезидента,іпарламентаріїпересварилися.

ПершийтривожнийдзвінокпролунавначерговомузасіданніНацрадиреформ18 вересня,дезаконопроектпро держслужбувирішиливідкликатидлясуттєвого доопрацювання.Публіціозвучувалитезу,мовляв,вдокументібагатонеузгодженостей,якітерміновопотрібноусунути.НасправдівАПставсяконфліктінтересів.

Реклама

"ПосварилисяШимків(заступник головиАПДмитроШимків-Авт.)іДанилюк(ОлександрДанилюк,нинішнійміністрфінансів,тодіобіймав посадузаступника головиАП-Авт.).Данилюкхотівзробитиреформупублічноїслужбибільшрадикальною.Шимківженаполягавнаякнайшвидшомупросуваннізаконупро держслужбувнинішньомуйоговаріанті(йогоназивалименшрадикальним),інакше,на його думку,подальшезатягуванняпризведедосаботажуреформи",-розповідалинамджерелавАП.

Коли,нарешті,ШимківтаДанилюкприйшлидоспільного знаменника,палицівколесапочаливставлятичлениКабміну.Ходиличутки,щоодинзміністрівнаполягав,щобвзаконіпрописалинорму,якабдозволяламіністрамсамостійновибиратиіпризначатисобізаступників(заразїхзатверджуєпрем'єр).Нарешті, 10грудня,підтискомЄвросоюзу,Радатакипроголосувалазакону другомучитаннізвідстрочкоювступувсилунапівроку.

"З 1 травнязапускаємовдіюновийзаконпро державну службу,незважаючинаспробивідстрочитивпровадженняцьогозакону.З 1 травнямипочнемоформуватисправжнюпрофесійнудержавнуслужбувУкраїні",-пообіцявпрем'єрВолодимирГройсман.

ДЕРЖСЕКРЕТАРІ.Варто почати з головного нововведення реформи: незабаром в кожному міністерстві з'явиться нова посада – держсекретар. Цей інститут фактично замінить апарат міністра Кабінету міністрів, який вважають пережитком "совка". В уряді Гройсмана цю посаду займає Олександр Саєнко. До речі, його призначенню дивувалися: наші західні "друзі" наполягали на ліквідації його міністерства вже в травні. Але на практиці все не так просто і пропрацює Саєнко ще мінімум півроку. За новим законом про держслужбу, держсекретарів обиратимуть на відкритому конкурсі. Щоб його провести, за словами голови Нацагентства України з питань держслужби Костянтина Ващенка, потрібно спочатку комісію створити, куди увійдуть представники Кабміну, АП, громадських організацій та експерти. Майже півтора місяця, за словами Ващенка, піде на її формування, а потім ще й конкурсний відбір потрібно провести. На все про все у чиновників, згідно із законом, 8 місяців – термін до 1 січня 2017 року.

Інститут держсекретарів є практично у всіх європейських країнах. По суті, апарат держсекретарів має забезпечити безперервність роботи міністерств і всього уряду незалежно від зміни міністрів і їх заступників. Адже з кожною новою зміною Кабміну, так вже історично склалося, команда попереднього пакувала валізи. Держсекретаря наділили широкими повноваженнями: призначення і звільнення держслужбовців апарату міністерства, керівників територіальних органів міністерства та їх заступників, притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників держпідприємств.

Реклама

Оклади держсекретарям обіцяють немаленькі. За новим законом про держслужбу, фонд зарплат чиновників можна фінансувати не тільки з держбюджету, але і за рахунок коштів донорів. Раніше в одному з інтерв'ю Дмитро Шимків говорив, що зарплати чиновників хоча б в Мінекономіки, Мінфіні і Мін'юсті повинні досягати 2 тис євро на місяць. Зрозуміло, що поки грошей на це в бюджеті немає. Чи не з'являться вони і з 1 січня 2017 року. Глава правління "Центру політико-правових реформ" Ігор Коліушко прямо говорить, що закон не вирішує проблему гідної оплати праці держслужбовців, і до цього ще доведеться повернутися.

Не пропусти!
Путін х**ло! Пісню українських фанатів почула вся Росія
Фанати заспівали пісню про Путіна

ДжерелаСегодня.uaвАПрозповіли,щонафінансуванняінститутудержсекретаріввбюджетібудепередбаченоблизько34-37млнєвро."Ще30 млнєвро(врамкахзагальногогрантуна600 млнєвро)намготовийвиділитиЄвросоюз-якраззаразведемознимипереговори",-розповілонамджерело.

_01_22

ПОЗА ПОЛІТИКОЮ І КОНКУРСИ.Щеодне неменшважливе нововведеннязакону-держслужбовцікатегорії"А"не зможутьпоєднуватисвоїпостизчленствому партіях.Правда,цянормане поширюєтьсяначиновниківнижчої ланки.

Через це27квітня подавувідставкуголоваРівненськоїобладміністраціїВіталійЧугунніков.Доцьоговінбувдепутатомоблрадивід"УДАРу",азаразйомупропонуютьперейтивАПабоМінрегіон.

Реклама

На думкуекспертів"Реанімаційногопакетуреформ",теперпартії незможутьвтягувативсвоїрядитоп-управлінців,якілобіювалисамеїхпартійніінтересипід часроботивдержорганах,а недержавні.Прицьому,згідно із законом,держслужбовцімаютьправо перебувативгромадськихорганізаціяхіпрофспілках.ТакінормидіютьівЄвросоюзі,щодаєчиновникамправозаконновідстоюватисвоїінтереси.

Щеоднереволюцінноенововведення-зсьогоднішньогодняпочнетьсяпоступовескороченнячиновниківіскасуваннясамогоінститутудержслужби.Тепердержавнаіпатронатнаслужбибудутьрозділені,ічиновникибільше небудутьпідкорятисяспівробітникампатронатноїслужби.Командиміністрів(радники,помічники,прес-секретарі),депутати,судді,прокурори,співробітникиНБУ,державнихЗМІтаВНЗ,айтішникиікадровикивтрачаютьстатусдержслужбовців.Приприйомінароботузнимиукладатимутьконтракти.

Небудепоширюватисядіязаконупро держслужбуінапрезидента,главуАП,йогозаступників,членівКабміну,заступників міністрів,голівічленівНацрадиз питаньтелебаченняірадіомовлення,ЦВК,секретаряРНБО.

Кардинального підвищення зарплат реформа поки не гарантує. Максимум, на що чиновники можуть розраховувати офіційно – дві мінімальні зарплати (оклад, зараз це 2900 грн) плюс премії з щорічним підвищенням на 10%. Але, тепер їх зарплата буде залежати не на 70% від премій, як раніше, а тільки на 30% (дивіться інфографіку – Авт.). Правда, в європейських країнах це співвідношення – 90/10%. "Ми починаємо піднімати заробітну плату до певного рівня, через п'ять років повинні вийти на самофінансування цієї ініціативи. А до цього періоду у нас буде діра, яку треба заповнювати грошима. Цю дірку європейці готові закрити (грантом на 600 млн євро – Авт.)", – заявляв Шимків.

Зсьогоднішньогоднябагато чиновників,згідно із законом,позбавляютьсядодатковихвідпустокітакзванихспецпенсій.Ранішедеякікатегоріїдержслужбовцівпривиходіназаслуженийвідпочинокотримувалидо80%відсвоєїзарплати.Тепербільшістьотримуватимутьзвичайніпенсії,крімтих,укогостажроботинадержслужбіне менш10років.Але,вартонагадати,що 1 червняминулогорокуспецпенсіїдепутатам,суддям,прокурорамта іншимітакскасували,абюджетузекономилиблизько10 млрдгрн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти