Велика розбірка: які функції є у ​​президента України

І що зобов'язані зробити всі кандидати на пост глави держави до виборів

Поки Україна вибирає президента, в правах і обов'язках голови держави журналісти "Сегодня" розбиралися за підтримки керуючого партнера юрфірми Pravovest Гліба Сегиди.

Хто такий президент України?

Є главою держави України і виступає від його імені. Незважаючи на статус парламентсько-президентської республіки, все ще є особою №1 в нашій країні. Президент є Верховним головнокомандувачем Збройними силами, гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності держави, додержання Конституції України (Основного закону країни), прав і свобод людини і громадянина.

Має офіційні символи: штандарт президента України, знак президента України, гербова печатка президента України і булава президента України.

Згідно з чинною редакцією Конституції, президент обирається на прямому всеукраїнському голосуванні строком на п'ять років. При цьому в Україні все ще немає Закону про імпічмент.

Існуюча процедура імпічменту президента дуже складна і довга (ст. 111 Конституції), і за всю історію України вона жодного разу навіть не була ініційована. Саме тому, на відміну від поста прем'єр-міністра, членів Кабінету міністрів, голови Верховної Ради або парламенту в цілому, ймовірність того, що президент не відбуде на посаді відведений п'ятирічний термін, дуже низька.

Реклама

Які права має глава держави на своєму посту?

Президент не належить до законодавчої, виконавчої, судової влади, але впливає на них. Вносить за пропозицією коаліції депфракцій подання про призначення Верховною Радою прем'єр-міністра, формує РНБО, вносить до ВР кандидатури міністра оборони, міністра закордонних справ, генпрокурора, голови НБУ, СБУ, НАБУ. Також за поданням Кабміну призначає на посаду і звільняє голів місцевих держадміністрацій, третину складу Конституційного Суду. Президент має право видавати укази і розпорядження щодо розпуску Ради і призначення позачергових виборів, має право накладення вето на закони, може зупиняти дію актів Кабміну через невідповідність їх Конституції зі зверненням до Конституційного Суду. Ще президент приймає рішення про прийняття до громадянства України та його припинення, здійснює помилування ув'язнених і відає нагородженням державними нагородами. Президент недоторканний на весь термін своїх повноважень – його не можуть притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності. Займати президентську посаду можна не більше двох термінів поспіль.

Які обов'язки є у глави держави у військовому і міжнародному секторах? 

По суті, президент є главою армії. Він призначає на посади та звільняє вище командування Збройних сил України. І хоча генпрокурор та голова СБУ і вважаються формально незалежними, але вони можуть бути призначені або зміщені з посади лише за поданням президента.

Важливо знати, що глава держави вносить до ВР подання про оголошення стану війни, приймає рішення про загальну/часткову мобілізацію та введення воєнного стану в усій державі або в окремих областях.

Ще глава держави є представником України на зовнішній арені. Він вносить до Ради кандидатури міністра закордонних справ, призначає і відкликає голів диппредставництв України в інших державах і при міжнародних організаціях. Ще президент веде переговори та укладає міжнародні договори.

Взагалі, обов'язки глави держави в широкому розумінні містяться в ст. 102 Конституції України. Президент стежить за тим, щоб влада функціонувала згідно з Конституцією і інтересами суспільства, шляхом впливу на кадрові призначення в кожній з гілок.

Читайте також:

Реклама

Чи зобов'язаний президент підписувати всі закони?

Ні, не зобов'язаний. Президент може накласти вето (заборону) на будь-які закони, ухвалені Верховною Радою. Також він може повертати закони назад до парламенту, але при цьому пропонувати свої правки та пропозиції до тексту законопроекту. Однак, навіть якщо на закон накладено вето – у парламенту є можливість його подолати. Для цього потрібно, щоб за закон повторно проголосували 300 депутатів. Тоді закон підписується спікером, а не президентом. У разі повернення законопроекту на доопрацювання депутати можуть підтримати пропозиції президента і знову проголосувати за документ 226 голосами. Після цього президент знову отримує документ на підпис.

Також президент має право законодавчої ініціативи, він може сам вносити на розгляд парламенту свої законопроекти. Він може визначати законопроекти як невідкладні – вони повинні розглядатися Радою позачергово. Але важливо пам'ятати – оскільки Україна парламентсько-президентська республіка, то у Ради повноваження ширші, ніж у президента. Наприклад, парламент може подолати вето президента і повністю не враховувати його думку при підготовці законів або внесенні змін до них. Також саме ВР формує Кабмін – виконавчу владу в країні. Кандидатури міністра оборони, міністра закордонних справ, голів НБУ, СБУ та ГПУ хоч і вносяться президентом, але повинні бути затверджені парламентом. Тобто без згоди депутатів президент не може сам призначати людей на ці посади. Аналогічний процес і зі звільненням топ-чиновників. Президент може ініціювати їх усунення, але все одно це повинна підтримати Рада.

Права і обов'язки кандидата в президенти

У кандидатів в президенти теж є певні обов'язки і права. Кожен з них повинен внести до ЦВК заставу в розмірі 2,5 млн грн: її повернуть в разі виграшу або проходження до другого туру, гроші ж тих, хто програв, залишаться в скарбниці. Також кандидат зобов'язаний надати декларацію про доходи за рік для перевірки її в НАПК. Не може він відмовитися і від відкриття рахунку свого виборчого фонду в одному зі столичних банків. Той повинен бути обов'язково в гривнях, а гроші з нього можна витрачати тільки безготівково. А ще кандидат зобов'язаний показувати ЦВК всі свої агітаційні матеріали не пізніше семи днів після їх виготовлення.

Кандидат може виготовляти агітаційні матеріали тільки за рахунок коштів зі свого фонду, але при цьому може використовувати для цього особисте обладнання (принтери, комп'ютери та ін). Реклама в ЗМІ теж оплачується із коштів фонду. Виняток – державні ЗМІ: там кандидат може агітувати за рахунок коштів держбюджету, виділених на вибори. Наприклад, публікувати в газетах "Голос України" і " Урядовий кур'єр" свою передвиборчу програму, але її обсяг не повинен перевищувати 12 тис. знаків. Крім того, будь-який кандидат, якщо тільки він не чинний президент або нардеп, на період виборів має право взяти на роботі відпустку, щоправда, неоплачувану. В цей час його не можуть звільнити, перевести на іншу роботу, направити у відрядження або призвати до армії.

Нагадаємо, раніше в рамках проекту "Велика розбірка" ми розбиралися в тому, що таке ЄСВ і кому він потрібен. А ще з'ясовували, як заробити на держгарантіях, на облігаціях внутрішньої держпозики.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65500.29

Bitcoin Cash (BCH)

414.59

Binance Coin (BNB)

598.89

Dogecoin (DOGE)

0.13

Ethereum Classic (ETC)

24.27

Litecoin (LTC)

77.25

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,54
49,56
27,55
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,30
52,66
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

40.65

Євро (€)

43.48

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти