Без віз в ЄС: строки для України зсуваються на осінь через корупцію і Туреччину

"Проблеми" з Туреччиною і зволікання України з імплементацією антикорупційного законодавства відсунули введення безвізового режиму

"Україна виконала всі вимоги Євросоюзу для отримання безвізового режиму вже в 2016-му". Саме таку тезу протягом останніх тижнів повторювали всі відповідальні за український порядок європейські політики і чиновники. Тільки щорічний саміт Україна-ЄС перенесли з 19 травня на вересень, а в пресі дедалі частіше з'являється інформація, що рішення про скасування віз для України на рівні Європарламенту і Ради Європи можуть погодити не раніше осені. За інформацією джерел Сегодня.ua в Європарламенті, що відбувається є дві причини: "проблеми" з Туреччиною і зволікання України з імплементацією антикорупційного законодавства.

ПРО ЩО МОВЧИТЬ ЄС .В інтерв'ю "Сегодня.ua" глава Комітету Асоціації Україна-ЄС, депутат Європарламенту Андрій Пленкович підтвердив, що для отримання безвізового режиму Україна виконала всі додаткові вимоги Єврокомісії, які та публікувала в своєму звіті в кінці грудня 2015 року: "У грудні Україна і Єврокомісія погодили деякі додаткові зобов'язання, пов'язані з антикорупційним законодавством. І вони були виконані. Тому, згідно з недавньої рекомендації Єврокомісії (Європарламенту і Ради ЄС 20 квітня – Авт.) Україні повинні гарантувати безвізовий режим".

Реклама

Йдеться про п'ять додаткових вимогах, які Єврокомісія опублікувала в своєму звіті в грудні:

- Запустити Національне антикорупційне бюро і Спеціальну антикорупційну прокуратуру до кінця першого кварталу 2016-го (виконано);

- Забезпечити незалежність САП шляхом внесення змін до закону про прокуратуру (виконано);

Реклама

- Запустити роботу Нацагентства по запобіганню корупції до кінця першого кварталу 2016-го (виконано номінально);

- Внести зміни до законів про спецконфіскації і арешт майна корупціонерів (виконано);

- Закласти в держбюджет гроші на роботу антикорупційних органів (виконано).

Реклама

На полях саміту Вишеградської четвірки і Східного партнерства 3-4 травня в Празі єврокомісар з питань розширення і європейської політики сусідства Йоханнес Хан підтвердив слова Андрія Пленковича, заявивши, що Україна, Грузія і Косово можуть отримати безвізовий режим вже в 2016-му. Але при цьому підкреслив, що "потрібно ще політичне рішення і Україна повинна пройти значний шлях, щоб не тільки прийняти необхідне законодавство про асоціацію з ЄС, а й виконати його".

"Політичне рішення" залежить від Європарламенту і Ради Європи, куди Єврокомісія 20 квітня передала свої рекомендації. За процедурою, вони повинні схвалити надання безвізового режиму Україні, Грузії і Косово, якщо країни будуть йти пакетом. За словами Андрія Пленковича складно сказати, коли саме буде прийнято рішення – юридично обмежень з цього питання не існує. В Європарламенті цей процес, як раніше заявляв голова Комітету Асоціації Україна-ЄС, може розтягнутися на три місяці.

"Тим не менше, ми, політики, будемо намагатися підштовхнути країни-члени ЄС показати швидкий і, звісно ж, позитивний результат. Європарламент і Рада ЄС повинні узгодити цю пропозицію. Обговорення з цього питання зараз починаються паралельно в обох установах і повинні пройти через ряд процедурних кроків. На політичному рівні я не очікую якихось серйозних труднощів в досягненні необхідної більшості в Європарламенті. У Раді Європи не потрібно консенсусу, але необхідна "кваліфікована більшість". Проте, практика показує, що країни-члени ЄС завжди прагнуть до консенсусу", – сказав "Сегодня.ua" Пленкович.

Правда, як вдалося дізнатися "Сегодня.ua", є і негласні умови офіційного Брюсселя для отримання безвізового режиму, про яких наша влада прекрасно знає. Це те, про що побічно натякнув Йоханнес Хан, – імплементація прийнятого для скасування віз законодавства і прийняття ВР кількох додаткових законів. "Говорячи про імплементацію, мова йде не тільки про прийняття закону про НАПКА, але і запуск цього органу, а також реальне запровадження електронного декларування доходів чиновників (поки ні база, жоден зразок електронної декларації не затверджені – Авт.)", – Сказав Сегодня.ua один з європарламентарів.

Є ще одна негласна вимога, виконання якої вимагає не тільки офіційний Брюссель, а й МВФ, – об'єднання баз даних Податкової та Митниці. "ЄС важливі процедури: вони звикли довіряти інформації, яку отримують по тій чи іншій людині (який перетинає кордон – Авт.) за запитом з іншої країни. Це питання ще треба "проштовхнути" в Раді", – сказав неофіційно "Сегодня.ua" один із заступників глави Адміністрації президента України. Втім, про це прекрасно знає і новий міністр фінансів Олександр Данилюк, який визначив об'єднання баз Податкової та Митниці одним із пріоритетних завдань.

Євросоюз, як завжди, готовий чекати. І термін до осені – чергового щорічного саміту Україна-ЄС, який повинен був пройти 19 травня. І хоч заступник голови АП Костянтин Єлісєєв заявив, що не варто пов'язувати перенесення саміту з безвізової перспективою, на ділі все трохи інакше. За інформацією представництва ЄС в Києві і нашої АП, зустріч на вищому рівні 19 травня "перенесли за взаємною домовленістю України, президента Європейської Ради Дональда Туска і президента Європейської комісії Жан-Клода Юнкера". А ось далі пояснення різняться.

"М'яч зараз на боці Європарламенту і Ради ЄС. Україна виконала всі можливі і неможливі вимоги, і тепер ми чекаємо, що Євросоюз прискорить свої процедури (для розгляду питання щодо скасування віз для українців – Авт.). Інформація про те, що Європарламент проголосує (скасування віз – Авт.) у вересні – це не зовсім точна інформація. Ми вже отримали запевнення представників Європарламенту, що вони прискорять процедури", – пояснював на брифінгу 27 квітня Костянтин Єлісєєв.

Трохи пізніше в цей же день своє пояснення розповсюдило і представництво ЄС в Києві: "Точна дата наступного саміту буде узгоджено на зустрічі лідерів в Брюсселі напередодні засідання Європейської Ради в червні (28-29 червня – Авт.). Новий український уряд буде продовжувати роботу з реалізації реформ, а перенесення саміту дозволить Києву дочекатися перегляду програми співпраці з МВФ, а також оцінити тимчасове застосування Угоди про асоціацію, включаючи зону вільної торгівлі".

Офіційно європейські політики і дипломати, з якими спілкувався "Сегодня.ua", рекомендують дочекатися початку офіційних дебатів в Європарламенті та Раді Європи з питання скасування віз для України. Неофіційно ті ж політики і дипломати натякнули нам, що, швидше за все, візи скасують вже восени. "Хоча все залежатиме від засідання Європейської Ради в кінці червня. Можливо, процес вдасться прискорити на місяць-півтора", – сказав нам один з європарламентарів з Польщі.

ТУРЕЦЬКЕ ПИТАННЯ. У безвізової перспективі для України, Грузії і Косово роль не останньою скрипки грає Туреччина. Як розповіли "Сегодня.ua" українські дипломати, які безпосередньо займаються безвізовим питанням, офіційна Анкара вимагає включити її в один пакет з Україною, Грузією і Косово щодо скасування віз.

Введення безвізового режиму з Туреччиною – частина домовленостей з ЄС: Анкара приймає у себе біженців, а Брюссель, в обмін, – надає безвізовий режим. Причому, як заявили вчора на саміті глави МЗС Вишеградської четвірки, влади Анкари мало не в ультимативній формі вимагали від ЄС скасувати візи вже в червні. Зрозуміло, що ЄС на це ніколи не піде. По-перше, як заявив вчора на саміті в Празі глава чеського МЗС Любомир Заоралек, "надання Туреччині безвізового режиму вже в червні буде нечесним відносно України і Грузії, які довго і копітко виконували вимоги ЄС для скасування віз". По-друге, Туреччина не виконала 8 з 72 необхідних умов для запровадження безвізового режиму. Серед них: перегляд закону про боротьбу з тероризмом і організованою злочинністю, створення незалежної комісії для перевірки порушень прав людини правоохоронними органами Туреччини, боротьба з корупцією, захист даних, судове співробітництво з усіма державами, розвиток співробітництва з Європолом.

Ще 3 травня Йоханнес Хан запевняв, що в цьому питанні поблажок для Туреччини не буде: "Ми ставимося до всіх однаково. Це означає, що ми застосовуємо до України, Грузії і Косово таку ж методологію, як і до Туреччини". А вже вчора 4 травня Єврокомісія офіційно звернулася до Європарламенту і Ради Європи скасувати візи для громадян Туреччини "при розумінні, що турецька влада виконає в терміновому порядку вимоги дорожньої карти щодо лібералізації візового режиму".

Все б нічого, якби не ще одне вчорашнє рішення Єврокомісії. За словами її президента Франса Тіммерманс, після тривалих дискусій з країнами-членами ЄС, Єврокомісія пропонує прискорити процес зупинки безвізового режиму. Ця пропозиція також повинні схвалити Європарламент і Рада Європи. "Механізм буде легше використовувати на підставі можливих причин для призупинення безвізового режиму і прискорення цього процесу. Єврокомісія також зможе запустити процес скасування безвізового режиму з власної ініціативи", – пояснив Тіммерманс.

Тобто, якщо пропозиція Єврокомісії схвалять, дія безвізового режиму з будь-якою країною, в тому числі і з Україною, можуть призупинити в будь-який момент тільки по одному рішенню Єврокомісії. Раніше віце-прем'єр з євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе пояснювала: "Це не має прив'язки до України – мова йде про єдиний механізм по відношенню до всіх країн, включно з балканськими державами. Через міграційного кризи держави ЄС всерйоз замислюються над цим".

У неофіційних бесідах з "Сегодня.ua" українські дипломати і європарламентарі розповіли, що такими спрощеннями процедури скасування або призупинення безвізового режиму деякі країни хочуть убезпечити себе від надмірного потоку біженців. "Особливо Німеччина і Франція. Наступного року там вибори, а невдоволення французів і німців політикою їх керівництва по відношенню до міграційного кризи наростає", – сказав нам один з українських дипломатів.

Проблема міграційного кризи дійсно турбує влади ЄС зараз більше, ніж інші питання. як розповів в інтерв'ю "Сегодня.ua" глава польського МЗС Вітольд Ващиковський, масштаби цієї кризи перевершили очікування багатьох європейських політиків. "Недавня ескалація сирійського конфлікту за допомогою військової участі в ньому Росії зробила його "гарячим" конфліктом в Україні. Нескінченний потік мігрантів фокусує увагу багатьох країн на Південних кордонах ЄС, за рахунок (відволікання уваги від – Авт.) Східної Європи. І відсутність прогресу в імплементації Мінських угод викликають певну природну втому (ЄС від конфлікту на Донбасі – Авт.). Саме це і було метою Росії", – вважає Вощиковський.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62585.88

Bitcoin Cash (BCH)

314.26

Binance Coin (BNB)

407.75

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum Classic (ETC)

29.83

Litecoin (LTC)

84.49

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти