Засідання Радбезу ООН по Донбасу: чому це важливо для України і чого очікувати від РФ

30 жовтня 2018 12:22

Дмитро Дубенський

Росія знову спробує заблокувати вигідні Києву резолюції, але тиск на Москву продовжиться, прогнозують експерти

Незважаючи на деструктивну позицію Росії на Раді Безпеки Організації Об'єднаних Націй та постійні зловживання нею в цьому органі ООН своїм правом вето, Україна все одно має постійно виносити на обговорення питання, пов'язані з врегулюванням ситуації на Донбасі, розблокуванням проблемних пунктів Мінського угоди і т.ін.

Реклама

Про це в коментарі сайту "Сегодня" розповіла політолог Олеся Яхно-Білковська, прогнозуючи потенційні підсумки сьогоднішнього засідання Радбезу ООН і його порядок денний.

"Всім відомо, що Радбез ООН фактично за багатьма напрямками заблокований через те, що в Раді Безпеки один з постійних членів – Російська Федерація, – яка може накласти вето або не голосувати за будь-яке з рішень. Це означає, що таке рішення не буде ухвалене. Ми неодноразово спостерігали, що і по Україні в цілому, і конкретно, наприклад, по МН17 Росія блокувала рішення про міжнародне розслідування трибуналу на рівні ООН. Також і по Сирії, коли було заблоковано вже 11 резолюцій. Так, є проблема того, що один із суб'єктів членів Радбезу ООН фактично є, якщо ми говоримо про Україну, суб'єктом і ініціатором війни. Тому зрозуміло, що цей суб'єкт не буде голосувати проти своїх інтересів. Але це не означає, що Україна не повинна і на рівні ООН, і на рівні Ради Безпеки ООН пропонувати ті чи інші ініціативи за резолюціями, які будуть обговорюватися. І якщо якась зі сторін блокує ці резолюції, то відповідно, це знову ж таки наочно демонструє, що саме ця країна не зацікавлена в тому, щоб реально припинилися військові дії на Донбасі", – пояснила експерт.

Вона нагадала, що Україна раніше вже неодноразово говорила про необхідність вирішення питання про роботу миротворчої місії на окупованому Донбасі, "і наскільки можна судити зі слів і заяв, які, знову ж таки, звучали з боку Києва, йшлося про те, що резолюцію про миротворців можуть внести кілька країн, тобто це буде спільна резолюція, яку внесе хтось із постійних членів Ради Безпеки".

"Наприклад, США, і це буде зроблено, зокрема, щоб показати підтримку України з боку постійних членів Радбезу ООН. Зрозуміло, що один з постійних членів Радбезу ООН може заблокувати будь-які рішення, і в зв'язку з цим дуже часто звучать ініціативи про необхідність реформування Ради безпеки. Так, на Генасамблеї ООН про це вже багато говорилося раніше. Зокрема, нещодавно була заява президента Франції Еммануеля Макрона, який у своєму виступі приділив багато уваги саме цій темі. Але іншого механізму поки немає, і так чи інакше рішення, навіть якщо вони не ухвалюються, то вони все одно обговорюються, відбувається дискусія та ін. Тому Україна повинна і буде використовувати всі можливості, в тому числі і майданчик Радбезу ООН", – додала Яхно-Білковська.  

У свою чергу заступник директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь розділяє песимізм щодо реформування Ради Безпеки ООН для неможливості РФ зловживати своїм правом вето по "українських" резолюціях.

"Існує багато версій і пропозицій щодо реформування, але я, чесно кажучи, не бачу на сьогоднішній день якихось можливостей, щоб це зробити або змінити в цьому контексті Раду безпеки ООН. Для цього потрібно глобальне переформатування підходів до діяльності Організації Об'єднаних Націй. Тому фактично необхідно реформувати в тому числі і систему міжнародних відносин, яка склалася після Другої світової війни. Дійсно, це питання стоїть на порядку денному де-факто, але де-юре процес ще не запущений. Гадаю, що це буде зроблено не раніше, ніж, скажімо, впродовж наступного десятиліття", – пояснив експерт в коментарі сайту "Сегодня".

За його словами, у патовій ситуації, що склалася на рівні Радбезу ООН, Україна все одно повинна використовувати будь-які механізми для поліпшення ситуації в зоні конфлікту і виведення ходу війни у вигідне Києву русло.

"Але на сьогодні Радбез ООН не має можливостей поліпшити ситуацію через низку причин, однією з яких є те, що фактично країна-окупант – Росія – є членом Ради і має можливість блокувати будь-які рішення. Тобто обговорювати на цьому майданчику і на цьому рівні будь-які питання по Україні можна, але очікувати ухвалення рішень – навряд чи. Радбез ООН фактично є засобом української дипломатії тримати питання окупації Донбасу і Криму на порядку денному і в ООН, і в світовому інформаційному просторі, і т.ін. тобто в цьому плані дійсно має проводитися робота нашої дипломатії. Вважаю, що обговорення в Раді Безпеки ООН повинні проводитися. Але не слід очікувати якихось реальних результатів від таких заходів з точки зору врегулювання конфлікту. Врегулювання ситуації на Донбасі і Криму досягатиметься іншим чином – або військовим шляхом , або переговорним зі стороною конфлікту, з РФ. Але, підкреслю, що Росія досі не визнає того, що вона є стороною конфлікту", – сказав Самусь.

Реклама

Як повідомлялося, Рада Безпеки ООН сьогодні проведе відкрите засідання, на якому обговорить ситуацію на окупованих територіях Донбасу.

Раніше ми писали про те, що російсько-окупаційні адміністрації т.зв. "ДНР" і "ЛНР" готуються придушувати протести і невдоволення місцевих жителів на окупованих територіях за допомогою спеціальних "груп реагування". Так, до незаконних "виборів" бойовики розробляють жорсткі механізми реагування на можливі акції протесту.

Нагадаємо, що незаконні "вибори" в "Л/ДНР" заплановані на 11 листопада, а окупанти вже проводять відповідну "роботу" з населенням. Як стало відомо від ГУР, на Донбасі ФСБ "втовкмачує" бойовикам і мирним жителям, за кого потрібно голосувати. Російські куратори підштовхують людей на "правильний вибір".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти