Заборона комуністичної символіки: за що посадять на 5 років

11 квітня 2015, 08:01

Олександра Захарова Олександра Захарова

За "не ту" символіку хочуть саджати у в'язницю, а УПА визнали героями

У четвер Рада 254 голосами "за" прийняла закон про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного режимів, прирівнявши комуністів до нацистів, тим самим не тільки фактично заборонивши КПУ, але і ввівши кримінальну відповідальність за "комуністичну пропаганду". На цьому нардепи не зупинилися і визнали бійців УПА борцями за незалежність, прирівнявши їх до ветеранів Великої Вітчизняної війни. Тепер ним зможуть вручати держнагороди і платити надбавки до пенсій. "Це відображення війни. Зараз комуністи вважаються ворогами, зате націоналізм реабілітований", – говорить Володимир Фесенко.

Реклама

_01_175

ТЮРЬМА ЗА ГІМН. Антикомуністичний закон забороняє виготовлення і публічне використання символіки, навіть сувенірної, комуністичного та нацистського режимів, а також публічне виконання гімнів СРСР, УРСР та інших радянських республік або їх фрагментів на всій території України (докладніше – див. Інфографіку). За такі дії, у разі вступу закону в силу, можуть дати до 5 років обмеження або позбавлення волі (з конфіскацією майна або без). А за рецидив, а також у разі якщо порушення здійснить представник влади, організована група або будуть використані з цією метою ЗМІ – дадуть 5-10 років в'язниці (з конфіскацією майна або без).

НЕ ВИПРАВДОВУЄ СРСР. Забороняється реєстрація й діяльність партій з комуністичною символікою в назвах, як і пропагують таку ідеологію. Крім того, забороняється реєстрація друкованих ЗМІ, назва яких несе в собі "спадщина" комуністичного режиму (чи є таким, скажімо, слово "комсомол", в законі не сказано. – Авт.). ТБ і радіо не зможуть транслювати аудіовізуальну продукцію, що виправдує комуністичний режим 1917-1991 років в Україні. Радянські назви вулиць, скверів і парків поміняють. Можуть змінити і назви географічних об'єктів, – скажімо, міста Дніпродзержинськ, названого на честь Фелікса Дзержинського.

ОРДЕНИ ЗАЛИШАТЬ. Під заборону не підпадають нагороди ветеранів Другої світової, запевняють автори і юристи.

Реклама

"Закон забороняє пам'ятники Леніну, приміром, інші пам'ятники радянським вождям, але символіки, пов'язаної з Другою світовою війною, – наприклад, орденів, стрічок та значків ветеранів, він не стосується", – запевнила нас один з авторів Ганна Гопко. "Це стосується пам'ятників, портретів, але не орденів або значків, – говорить юрист Василь Мірошниченко. – Якщо говорити про компартії, то її все одно можуть заборонити тільки через суд. Але раз у законі прописана заборона на пропаганду комунізму, КПУ доведеться змінити статут і назву".

В тренді
Чи буде сьогодні засідання РНБО? Нам відповіли в Офісі президента

ЕКСПЕРТИ: НАВІЩО РОЗБРАТ. Закон є відображенням атмосфери війни і ворожого ставлення до комунізму, яке почалося на Майдані, вважає політолог Володимир Фесенко: "Це друга, після знесення пам'ятників Леніну, хвиля розставання з радянським минулим. Однією з передумов (або розіграним приводом. – Авт.) Стали підозри у зв'язках Петра Симоненка з сепаратистами. Питання, як закон будуть застосовувати, адже у нас є право на політичне самовираження, і ліві погляди заборонити не вийде. Але в цьому випадку КПУ просто може змінити назву".

У прийнятті закону особливої необхідності не було, впевнений Вадим Карасьов, але владі потрібно було якось показати свою роботу: "Так як не виходить нічого зробити в економіці, влада пішла шляхом декомунізації і десовєтизації. А комуністам пора ставати європейськими лівими партіями. Цей процес давно стався в Європі – і ці партії досі діють, наприклад, "Лівиці" у Польщі. А наші комуністи застрягли в середині XX століття".

"Я не бачу зараз доцільності піднімати подібні гуманітарні питання, – вважає Кость Бондаренко. – Такі закони не додають позитиву, а тільки несуть додатковий розбрат. Це не те, в чому суспільство потребувало. Демонстративне прийняття останніх законів говорить про те, що хтось у владі втратив почуття міри, відчувши запаморочення від успіхів, яких немає".

Закони викликали критику і в опозиції. На тлі кризи викидати гроші на зміну табличок неприпустимо, упевнений заступник глави фракції "Опозиційного блоку", нардеп Олександр Вілкул: "Крім посягання на право громади визначати назву рідного міста, влада може витратити на перейменування сотні мільйонів гривень: це заміна паспортів, документів, табличок... А скільки це створить організаційних проблем і матеріальних витрат для людей? А героїзувати УПА і ОУН, роль яких викликає суперечливу оцінку в суспільстві, влада знову розколола Україну".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти