Заочний осуд для Януковича, чи ще один шанс потрапити в історію

Справа українського екс-президента-втікача найближчим часом може бути відправлений у суд

Генпрокуратура запустила процедуру заочного засудження шести екс-чиновників, включаючи екс-президента Віктора Януковича. Про це у вівторок заявив генеральний прокурор України Віктор Шокін.

За його словами, Печерський районний суд вже визнав правомірність доказів, зібраних співробітниками Генпрокуратури щодо Януковича і вже дав дозвіл на початок процедури спеціального розслідування (заочного провадження).

Реклама

"На підставі зібраних у провадженні доказів, завершується підготовка повідомлення про підозру щодо Януковича та інших чиновників та осіб з його оточення в створенні злочинної організації й участі в вчинені нею злочини, в тому числі шляхом зловживання владою, попередньо узурпувавши її, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України та вчиненні державної зради – за ст. 111 КК", – йдеться в повідомленні Генпрокуратури.

"Найближчим часом повідомлення про підозру буде вручено Януковичу і його поплічникам", – пообіцяв генпрокурор.

Захист побіжного екс-президента, в свою чергу, заявляє, про відсутність підстав для початку процедури заочного засудження і стверджує, що Янукович готовий давати свідчення українським слідчим і судовим органам в режимі відеоконференції.

Реклама

"У Януковича було чітке прохання – заслухати його думку шляхом відеоконференції", – сказав адвокат Віталій Сердюк, зазначивши, що відповідні документи про готовність давати свідчення були направлені в судові інстанції України. Проте, як заявляє адвокат, "слідство та судові органи не бажають його чути".

При цьому, як пояснив захисник, для здійснення процедури заочного засудження відсутні підстави.

Першою підставою, за словами адвоката, є перебування людини в міждержавному розшуку, в якому Віктор Янукович зараз не числиться (Інтерпол за клопотанням захисту до вересня призупинив розшук екс-президента, – ред.), а друга підстава – ухилення від співпраці зі слідством.

Реклама

"Зважаючи на відсутність цих двох обов'язкових вимог юридично процедура заочного засудження початися не може", – підкреслив Сердюк.

Крім того, адвокат стверджує: "Інформація про те, що Янукович ховається від слідства, неправдива". За словами захисника, було подано заяву, в якій чітко вказано фактичне місце знаходження Януковича.

"Ми також повідомили, що готові прийняти слідчого Генпрокуратури на території РФ", – сказав Сердюк, додавши, що органи слідства України відмовилися від цього.

Відмова Януковича приїхати в Україну адвокат пояснює побоюваннями за життя його підзахисного, оскільки українські правоохоронці належним чином не розслідують заяви про замах на життя екс-президента.

Більше того захист також має намір звернутися до Європейського суду з прав людини. "Готується звернення до ЄСПЛ на порушення права на захист і справедливий суд", – сказав адвокат.

У той же час, експерти вважають, що у Генпрокуратури є всі підстави для запуску заочного виробництва.

"Генеральний прокурор і Генеральна прокуратура приймають рішення, виходячи з наявності матеріалів, які є в рамках кримінальної справи. Якщо генпрокурор зробив заяву, відповідно відповідає за подальші процесуальні дії", – пояснив Сегодня.ua правозахисник Едуард Багіров.

Адвокат Ігор Фомін, у свою чергу, відзначає, що для прийняття судом рішення про початок процедури заочного притягнення особи до кримінальної відповідальності та заочного по суті обвинувачення потрібні довести всього лише дві обставини. "Перше, що цьому особи пред'явлено обгрунтована підозра. Що в тому підозрі, яке є достатньо доказів, за якими будь незацікавлена особа могла б прийти до висновку, що ця людина, можливо, вчинив злочин. І друге, необхідно доказ, що цій особі відомо про те, що він притягується до кримінальної відповідальності, і що він знаходиться поза територією України. Відповідно з моєї точки зору такі обставини є", – сказав він Сегодня.ua.

Коли буде суд і чому так довго тягнули

При цьому, коли справа все ж дійде до суду, залежатиме від органів досудового слідства, зазначає Ігор Фомін.

"Суд дає дозвіл. Матеріали формуються вже безпосередньо органом досудового слідства, надаються для ознайомлення адвокату підозрюваного і після цього направляються в суд", – пояснює адвокат.

На думку Едуарда Багірова, суд може розпочати розгляд справи вже восени. "Це буде до кінця вересня-початку жовтня", – сказав він.

Як відомо, ще в жовтні минулого року Верховна Рада внесла до кримінального кодексу зміни, які дозволяють використовувати процедуру заочного засудження, проте до справи, як бачимо, "руки дійшли" тільки зараз.

"Так вийшло, що в минулому інші турботи і проблеми – економічні, військові та політичні – були набагато більш важливі для держави Україна, ніж справа громадянина Януковича", – зазначає правозахисник Едуард Багіров.

Адвокат Ігор Фомін нагадує, що якраз закон про заочний засудженні входив в пакет тих "антинародних законів 16 січня", прийняття яких в розпал Майдану викликало різке неприйняття в суспільстві. І нової влади, яка позиціонує себе, як демократична, було складно піти на ухвалення цього закону. "Але мабуть через якийсь період часу прийшли до того, що притягнути до кримінальної відповідальності цих осіб неможливо, оскільки вони знаходяться на території держави, яка не збирається їх екстрадувати ні за яких обставин. І ймовірно у зв'язку з цим і був прийнятий закон про заочному притягнення до кримінальної відповідальності", – вважає він.

Важливо не звинуватити, а довести провину

При цьому правозахисник Едуард Багіров вважає, що суд над Януковичем та його оточенням нехай навіть за заочною процедурою, влаштує певну частину суспільства. "У якійсь мірі, це буде демонстрацією того, що посадові особи, які порушили закон, понесли відповідальність. Це буде певним правовим механізмом для держави України вимагати екстрадиції в Україну з Росії", – сказав правозахисник.

Однак, за його словами, заочні рішення, навіть якщо вони будуть на 100% законні, все-таки викликають певні моменти підозри, недовіри, тому що особа, яка обвинувачується, воно не перебував у залі суду і не могло повноцінно захищати свої інтереси. "Де-факто в будь-якому випадку пан Янукович буде робити заяву і ставити під підозру і десь він буде правий", – зазначив Едуард Багіров, додавши, що Віктор Янукович, врешті-решт, постане перед судом і буде в залі суду відстоювати свої права.

Ігор Фомін закликає не плутати такі речі, як процедура притягнення до відповідальності особи і розслідування кримінальної справи. За його словами, дуже важливо, наскільки якісно, і грамотно, враховуючи озвучені Шокіним звинувачення, спрацювали органи, які повинні розслідувати злочини.

"Скажемо прямо, що для цього повинні бути досить серйозні докази, які підтвердили б ці звинувачення. Ми знаємо, щоб був здійснений цілий ряд злочинів. Але мало знати, що ці злочини були скоєні, треба знати ким і як за яких обставин, як це організовувалося. Повинен бути розслідуваний цілий ряд істотних обставин, які б говорили про те, що давалися якісь команди на вчинення цих тяжких або особливо тяжких злочинів", – зазначив адвокат.

Ще один шанс для Януковича увійти в історію

При цьому експерти не можуть пригадати такого випадку в міжнародній практиці, щоб посадові особи такого високого рівня могли бути заочно засуджені.

"Були рішення судів у різних країнах світу по відношенню до колишніх керівників і деякі колишні лідери зараз відбувають покарання. Відносно персон такого високого рівня мені подібні випадки (заочного засудження, – ред.) невідомі. Можливо, Янукович увійде в історію європейської практики, як перший президент, якого заочно засудили", – зазначив Едуард Багіров.

Однак, як зазначає Ігор Фомін, питання полягає не в тому, яке особа притягується до кримінальної відповідальності, питання – за що і наскільки обгрунтовано. "Тут дуже важливо, щоб ми не звалилися в почуття помсти і не втратили правосуддя. А ми зараз, на жаль, цим шляхом і йдемо. Як би особа не була винна, ми повинні засуджувати його лише за наявності відповідних доказів", – сказав адвокат.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51566.87

Bitcoin Cash (BCH)

263.5

Binance Coin (BNB)

382.66

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

26.05

Litecoin (LTC)

69.11

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.62

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти