Законопроект про "тимчасово окуповану територію": що хочуть заборонити в Раді

17 грудня 2015, 09:18

Олександр Литвин

Законопроект зареєстрували минулого тижня

Група народних депутатів на чолі з Оксаною Сироїд зареєструвала законопроект про "тимчасово окупованій території", згідно з яким будь-яка торгівля з Кримом і непідконтрольною частиною Донбасу заборонена. Згідно з документом, пенсії українцям, які живуть на окупованій території, повинна платити Росія. Як законопроект може вплинути на життя українців, з'ясовував "Сегодня.ua".

Реклама

"Ведуться дискусії про проведення виборів для "реінтеграції" "ДНР" і "ЛНР" до складу України, мова йде навіть про закріплення в Конституції "особливостей місцевого самоврядування" для цих територій", – пише на своїй сторінці в соцмережі один з авторів законопроекту Оксана Сироїд. Нардеп разом зі своїми колегами Семеном Семенченком, Рефатом Чубаровим, Єгором Соболєвим та іншими повідомляють в пояснювальній записці до закону – українська влада не тільки не заважає окупаційним військам, а й допомагає їм. Йдеться про постачання енергоресурсів і торгівлю з Кримом і "ДНР" і "ЛНР".

Законопроектом парламентарії пропонують заборонити торгівлю з окупованою територією, не поставляти в самопроголошені "республіки" і півострів воду і визнати, що пенсії місцевим жителям повинна виплачувати Росія, яка також несе відповідальність за дотримання прав українців на зазначених територіях.

Заборонити переміщення вантажних автомобілів

Відповідно до законопроекту №3593, кордон тимчасово окупованій території не можуть перетинати літаки, вертольоти, залізничний транспорт, річковий і морський транспорт, вантажні автомобілі, громадський транспорт. Виняток зробили для гуманітарних вантажів. Фактично, на час дії статусу окупованої території на кордонах з підконтрольної частиною України діятиме той же закон, який діє на кордонах країни з іншими державами (закон про державну та митному кордоні).

Реклама

Потрапити на окуповану територію можна тільки через спеціальні блокпости, на яких правоохоронці будуть попереджати про небезпеку для життя і здоров'я. При цьому в законі сказано, окупована територія залишається частиною України. Більш того, згідно з законороектом, поміняти своє громадянство на російське жителі Криму і "республік" не мають права.

У той же час пенсіонерів, які живуть на окупованій території, повинна забезпечувати Російська Федерація, йдеться в документі. "Україна не несе відповідальності за захист життя, здоров'я та збереження майна осіб на тимчасово окупованій території", – йдеться в законопроекті.

Про владу на окупованій території і вибори

Органи місцевої влади не діють на території частини Донбасу та півострова з дня початку окупації. "Кабінет Міністрів може прийняти рішення про зміну місця розташування (евакуацію) відповідної місцевої державної адміністрації за межі тимчасово окупованій території для виконання функцій держави такої області або району", – йдеться в законопроекті.

Якщо ж в окупації знаходиться весь район, місцева влада не евакуюється. А якщо під українським контролем залишається менша частина району, його можуть за рішенням Верховної Ради приєднати до сусідньої області або району.

Реклама

"Будь-які самопроголошені органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території є органами, посадовими чи службовими особами окупаційної адміністрації Російської Федерації. Діяльність органів окупаційної адміністрації є незаконним", – йдеться в документі.

Будь-які голосування планують заборонити: як місцеві, так і всеукраїнські вибори. "Вибори Президента України, народних депутатів України, вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів і старост, всеукраїнський референдум, місцевий референдум і будь-які голосування громадян Україна на тимчасово окупованій території не можуть бути призначені", – йдеться в законопроекті.

До слова, в той же час, згідно з Мінськими угодами, на території "республік" повинні провести вибори за українським законодавством. Тільки після відповідних виборів, як сказано в угодах, Україна поверне контроль над частиною українсько-російського кордону.

Про право власності і торгівлі

Якщо законопроект підтримають нардепи, продати або купити майно на окупованій території буде неможливо. "Набуття права власності та інших речових прав на нерухоме майно на тимчасово окупованій території дозволене виключно шляхом успадкування. Будь угода укладена з порушенням вимог цього Закону, інших законів України, вважається недійсною з моменту вчинення і не створює юридичних наслідків", – йдеться в документі.

Реклама

Майже 2 роки в країні йде війна, яку ми досі називаємо АТО, а окуповані території сором’язливо фігурують у законодавстві...

Posted by Oksana Syroyid on 8 грудня 2015 р.

Як зазначила Оксана Сироїд, законопроект також передбачає заборону поставки на окуповані території паливно-енергетичних ресурсів і води. Це означає, що уряд не зможе поставляти, наприклад, електроенергію до Криму. Забороняє ввезення вантажів (товарів) з окупованих територій крім особистих речей громадян. Тобто Кабмін не зможе купувати вугілля в "ДНР".

Законопроект можуть прийняти тільки в результаті домовленостей, – експерт

Опозиційний віце-прем'єр-міністр з питань соціальної політики та пенсійної реформи, народний депутат від Опозиційного блоку Наталія Королевська впевнена, законопроект – це провокація, через яку "реально можна позбутися частини країни". "Вдумайтеся: у людей хочуть забрати не тільки право на захист і соціальні виплати, але й відгородити їх кордонами, заборонити постачання електроенергії та води! Фактично, роблять все, щоб у них не залишалося іншого виходу, окрім відмови від України", – вважає політик.

Внимательно изучила законопроект №3593 о временно оккупированной территории Украины, авторства группы депутатов во главе...

Posted by Nataliya Korolevskaya on 15 грудня 2015 р.

Політолог Андрій Миселюк вважає, що ініціатива групи нардепів запізніла і "не відповідає інтересам держави". "Норми, які регулювали б взаємини з окупованою територією, звичайно ж потрібні. Інакше взаємини відбуваються в "тіні". Вже давно корупція і контрабанда досягли великих обсягів", – розповідає політолог.

Експерт вважає, повністю обірвати взаємини з окупованою територією буде складно.

"Якщо говорити про те, що Донбас є цілісним економічним комплексом і зараз розбитий на дві частини, припинити взаємини між двома частинами неможливо. Об'єктивна реальність змушує купувати антрацит саме на окупованій території. Закупівлі в Південній Африці звичайно можуть мати місце, однак вони не можуть бути великими. Завдання України – щоб взаємини з окупованою територією відбувалися прозоро і на вигідних Україні умовах", – говорить експерт.

Тим не менш, невелика ймовірність прийняття зазначеного законопроекту є, вважає політолог.

"Тут потрібно враховувати, що депутати змушені домовлятися один з одним і йти на компроміс. Можна припускати, що в результаті певних поступок законопроект Сироїд можуть підтримати. Є певна ступінь ймовірності. Якщо будуть політичні домовленості", – сказав експерт.

Сама нардеп Сироїд зазначає: "Один з небагатьох шансів цього законопроекту перетворитися на закон, цей тиск з боку суспільства. Нам просто необхідно припинити ховати голову в пісок і протистояти Росії у всіх напрямках".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти