Закон про люстрацію: Чиновників режиму Януковича обіцяють не пускати у владу 10 років

17 вересня 2014, 13:29

Олексій Біловол Олексій Біловол

Під дію закону про люстрацію потрапляє близько 1 млн осіб, заявив прем'єр Яценюк

На вулиці Грушевського в центрі Києва вчора знову перекривали рух і палили шини, вимагаючи очищення влади. Щоправда цього разу йшлося не про зміну керівництва країни, а прийнятті закону про люстрацію. В підсумку з третьої спроби нардепи цей закон прийняли 231 голосами. Рішенню сприяло й звернення лідера ВО "Свобода" Олега Тягнибока, який пояснив, що краще проголосувати за пом'якшений варіант – відразу з 400 поправками в закон порівняно з першим читанням, ніж пізніше голосувати за жорсткіший варіант, спочатку запропонований "Свободою". Правда, як пізніше розповіли депутати кореспонденту "Сегодня.ua", голосували парламентарії за закон, досконально не ознайомившись з остаточним текстом документа, який недоступний і до цих пір.

Реклама

Так, один з провідних спікерів УДАРу Павло Розенко, який отримав прохідний номер і в списку партії Блоку Петра Порошенко, сказав "Сегодня.ua", що вони голосували, "виходячи з довіри до своїх колег по робочій групі".

"Ті, хто працювали над цим законопроектом, подивилися, і сказали, що все, про що домовлялися, виконано. Ми довіряємо нашим колегам працюючим в робочій групі. В принципі, наша позиція не змінилася, ми завжди голосували за цей закон – і завжди його підтримували на всіх етапах", – сказав він.

Депутат зазначив, що найбільше питань стосується механізму реалізації закону про люстрацію.

"На комітеті розгоралася гостра дискусія і приводився цілий ряд аргументів, чому цей законопроект може стати всього лише декларативним, були дуже складні і непрозорі системи процедури люстрації. Сподіваюся, вони врахували наші пропозиції, я особисто вносив близько півтора десятка правок. Якраз щодо механізму реалізації", – розповіла Павло Розенко.

Реклама

В свою чергу представник ВО "Свобода", один з лідерів партії під час революційних подій і фактично беззмінний комендант КМДА Едуард Леонов також повідомив "Сегодня.ua", що "про остаточну версію закону говорити зі 100% впевненістю, не можна зважаючи на велику кількість правок і малого часу на їх вивчення ". При цьому він запевнив, що "навіть з правками, навіть у більш м'якому, ніж свободівському варіанті -" закон все одно дуже хороший".

"За винятком пункту про люстрацію виборних посад (через якому закон ризикував просто не пройти) – це дуже хороший закон. Але вже зараз до нього потрібно готувати зміни і потрібно поглиблювати люстрацію, додавши як раз таки люстрацію депутатів, мерів, суддів..." , – каже Леонов, додаючи, що "остаточні висновки можна зробити, тільки ознайомившись з остаточним текстом закону, на який потрібно було б витратити кілька годин", а враховуючи, що текст із внесеними поправками він, як і решта депутатів побачили безпосередньо перед голосуванням, то зрозуміло що на детальне вивчення часу не залишилося.

При цьому Леонов запевнив, що "люстрація, по-перше, поширюється на всіх чиновників, а по-друге, прийняття та набрання чинності закону може дозволити почати люстрацію чиновників вже зараз". У тому числі й тому, що "закон включає перевірку даних про нерухомість, майну та грошах чиновників, включно з певним числом осіб – "тобто розшифрували поняття родичі і було визначено, який саме коло осіб повинен перевірятися на володіння незаконно придбаним майном і коштами".

Не приховує своєї переконаності в дієвості закону та представник фракції "Батьківщина", що входить в оточення президента, Володимир Ар'єв. Він розповів "Сегодня.ua", що спочатку було чотири варіанти закону.

"Ми його виписували, починаючи з перемоги Майдану. І там було багато дискусій. Спочатку було чотири варіанти закону, але пізніше його звели в один (№4359-а), а я є одним із співавторів. Цей закон дозволяє перевірити абсолютно всіх, починаючи з верхівки (людей призначених на високі посади) і вниз. При цьому абсолютно чітко виписані критерії, за якими людина може не пройти люстрацію", – говорить Ар'єв. Він зазначив, що хотів додати в закон окремі пункти по так званим ЛНР і ДНР, але "напевно не встигли".

Реклама

Як розповіла ще один співавтор законопроекту – позафракційний нардеп Юрій Дерев'янко, остаточна версії законопроекту розроблялася спеціальною робочою групою.

"Ми чітко голосували за закон у другому читанні в редакції поправок Дерев'янко, Ємця, Бондарчука. Це результат роботи робочої групи. Яка спочатку була ширше, але потім з неї вийшли регіонали і представники групи "За мир і стабільність", але приєднався представник президента в ВР Руслан Князевич, за що я його реально дякую. Проголосований закон – це результат роботи цієї робочої групи, і я з трибуни про це говорив. Ми всі голосували за друге читання виключно з поправками вищеназваних трьох депутатів", – каже Дерев'янко.

При цьому він додав, що, згідно з нормами закону, в його остаточній версії "перевірці підлягають усі держчиновники держвлади та органів місцевого самоврядування".

В тренді
Українська армія одна з найсильніших в Європі: в США похвалили Україну

За його словами, результатом перевірки може бути заборона на заняття будь-якої посади в держслужбі на 5 або 10 років.

"Ті хто знає, що перевірку не пройдуть – вони звільняються відразу. На сайті органу, де працює людина, повідомляється про початок перевірки, а також на сайті Мін'юсту, і всі можуть повідомляти про цю людину наявну інформацію – всі інші органи перевіряють за чіткими критеріями , виписаним в законі", – пояснює Дерев'янко.

Реклама

Нардеп додав, що критерії в законі виписані чіткі.

"Якщо чиновник працював на посадах прем'єра, віце-прем'єра, міністра, першого заступника міністра, керівника іншого органу виконавчої влади або його заступника під час режиму Януковича – з 2010 року по 2014 рік, ця людина в плині 10 років не має права обіймати будь-яку держпосаду ; той же заборона стосується і тих хто в період з кінця 2013 року по 22 лютого 2014 (період Майдану) займав посаду в якості керівника правоохоронних органів, або їх заступників, прокуратури, керівників держадміністрацій – ті, хто не написав заяву і не пішов добровільно з посади, а залишилися працювати при цьому режимі; ті хто порушував права людини і сприяв, щоб мирні демонстранти потрапляли за грати, отримуючи від 8 до 15 років, всі ті, починаючи від прокурорів, слідчих, і інших співробітників та їх керівників – також позбавляються права займати посади – але по цій категорії – ще потрібно буде рішення суду, і нарешті, ті, хто був співробітником КДБ, або навчався в службі КДБ – за винятком технічного персоналу, ті хто очолював Комуністичну партію від рівня секретарів компартії району і вище, ті хто очолював комсомол від рівня секретарів ЦК ВЛКСМ у і вище – всі вони на 10 років позбавлені буду права працювати в органах держвлади", – заявив співавтор закону.

Він додав, що ще одна важлива норма закону – антикорупційна перевірка, яка "буде стосуватися перевірки декларацій всіх чиновників без винятку на предмет відповідності майна і законних засобів придбання цього майна".

На прийняття закону люстрації відреагували і які мітингували біля Ради представники Автомайдану і "Правого сектора".

"Так, ми задоволені", – сказав один з лідерів Автомайдану Сергій Коба. – Автомайдан, об'єднавши громадські організації, включаючи "Правий Сектор" і партію "Воля", змогли дотиснути, щоб вони прийняли цей закон, ми блискавично створили барикади шин – підпалили їх, автомайдановскіе патрулі перекривали периметр – весь урядовий квартал – ніхто не рухався, все знали в ВР що відбувається – і вони сиділи вже налякані. Після того, як ще одного депутата (Журавського) опустили в урну – тобто люструвати його таки способом і він пішов і розповів, що ми не жартуємо, після цього вони почали голосувати за цей закон".

Сьогодні на прийняття ще не підписав закону про люстрацію відреагував Кабмін. Як заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, під дію закону потрапляє близько 1 млн чиновників і співробітників правоохоронних органів.

"Під дію даного закону потрапляє 1 млн різного роду чиновників, держслужбовців, працівників правоохоронних органів. В тому числі і весь склад Кабміну, МВС, СБУ, Генпрокуратура, вся вертикаль влади. Дуже важливо, щоб під цей закон потрапила судова влада і ті, хто фальсифікував вироки і робив їх не ім'ям України, а ім'ям Януковича", – сказав Яценюк.

Пр це прем'єр доручив створити комісію з люстраційної перевірки діючих членів Кабміну та заступників міністра, а також всіх керівників органів центральної виконавчої влади. Крім того, прем'єр доручив сформувати єдиний державний реєстр осіб, щодо яких Прикладом люстрація.

Нагадаємо, опитані "Сегодня.ua" політологи визнають, що закон про люстрацію – вкрай суперечливий і має багато недоробок. З одного боку, він принесе позитивні зміни в Україні, але, в той же час, може просто не втілитися в життя з повною мірою.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти