За ким підуть силовики

17 червня 2014, 18:45

Олександр Ільченко Олександр Ільченко

Закулісся: проблеми, розклади, прогнози. Хто з високопоставлених служивих залишиться в кадровій обоймі, а кого попросять звільнити крісло

Героїзм і боягузтво, безстрашність і зрада, готовність до самопожертви і тупа чиновницька черствість – все перемішалося у силовиків та правоохоронців. Одні рвуться в бій і гинуть за Україну, як 49 бійців з військово-транспортного Іл-76, збитого в ніч на минулу суботу при підльоті до Луганська, як п'ятеро прикордонників, яких впритул розстріляли на блокпосту під Маріуполем, і десятки їх бойових побратимів, знайшли смерть на Сході. Інші ж відсиджуються в окопах, вичікуючи і заспокоюючи себе тим, що коли-небудь настануть кращі часи. Але ці часи самі не прийдуть – за них треба боротися. Хто поведе людей за собою до перемоги? Хто зуміє захопити і запалити їх? Хто вбереже від втрат і гірких поразок? Напередодні важливих кадрових призначень "Сьогодні" вирішила з'ясувати, кого і ким можуть замінити в силовому блоці, а хто здатний працювати і далі.

АРМІЯ: "ТАКЕ НЕ ЗАБУТИ, НЕ ПРОБАЧИТИ"

Командир батальйону "Донбас" Семен Семенченко звинуватив у загибелі під Луганськом 49 осіб, крім безпосередніх виконавців, і керівництво ВСУ. "Воно не могло не знати, що у терористів, у яких на озброєнні навіть танки, є ПЗРК, – написав на своїй сторінці в "Фейсбуці" комбат. - Куди дивилася військова розвідка, і чи є вона у нас взагалі? Де оцінка ситуації, де передбачення ризиків, і хто наступний? .. Ця загибель не залишиться без відповіді. Не забудемо. Не пробачимо. Герої не вмирають".

Екс-начальник Головного управління розвідки Міноборони Олександр Галака розділяє гіркоту втрат. "Загибель хлопців цілком на совісті керівництва Міноборони і Генштабу, – сказав він" Сегодня". - Коли в 2003 році вводили український контингент в Ірак і обговорювалася перекидання туди по повітрю особового складу, техніки, все відпрацьовувалося до дрібниць. У першу чергу, забезпечення безпеки при підльоті, посадці, зльоті. А тут, вдома, допустити таку злочинну легковажність – неможливо пробачити".

Галака вважає, що керівників, з чиєї вини сталася ця трагедія, слід негайно відсторонити від виконання службових обов'язків. Крім того, слід ввести в штат військових частин і батальйонів радників, які раніше несли службу у миротворчих місіях за кордоном. "Вони володіють бойовим досвідом, який зараз дуже б знадобився, бували в гострих ситуаціях. Таких людей чимало, хто захоче служити – закликати, інших залучити за вільним наймом, – каже екс-начальник ГУР. - Наша армія страждає від засилля генералів, а молодших офіцерів не вистачає. Старими кадрами нічого реформувати не вдасться – вони живуть старими знаннями, старим багажем, стереотипами. Потрібна свіжа, молода кров. І військовий стан у Донецькій, Луганській областях потрібно вводити якомога швидше. Це треба було давно зробити, як і кордон перекрити, запобігаючи проникнення озброєних бойовиків, техніки, боєприпасів. Зволікати не можна, адже наслідки будуть необоротні. Рахунок жертвам йде вже на сотні".

На момент здачі матеріалу в друк ніхто з армійських генералів у відставку не подав. Обмежилися співчуттями ...

Реклама

new_image3_09

Військові.Чекаютьвід Порошенкарішучихта виваженихкроків

new_image2_11

Захист.НовіБТР-4Епройшлибойове хрещенняпід Слов'янськом

Реклама

АП: УКАЗИ НА СТОЛІ

Один із співробітників Адміністрації президента, який просив не називати його прізвище, повідомив нам, що на підписі у Петра Порошенка знаходиться кілька указів, зокрема щодо міністрів оборони, закордонних справ та іншим керівникам.

"Ряд призначень проходить консультації в Кабміні, але останнє слово за главою держави, – говорить співрозмовник. - Зараз не час політичної кон'юнктури, переваг представникам певної політсили чи партійної приналежності. Такі розмови треба залишити на кухні. Якщо вибирати за цими критеріями, то повернемося до недавнього минулого. Головним при відборі найбільш гідних кандидатів має бути професіоналізм ".

Офіційно ж у прес-службі глави держави прийдешні кадрові рішення поки не коментують.

СБУ. "Хтось зливав інфу"

Коли Валентин Наливайченко повернувся в СБУ, ми запитали, чи надовго. Він відповів: "Не думаю, що надовго". Його критикують за прогалини у проведенні антитерористичної операції, неузгоджені дії "Альфи" та багато іншого. І все ж шансів залишитися у нього куди більше, ніж піти.

"Він приймає удар і за себе, і за керівника антитерористичного центру Василя Крутова, за сумісництвом – його першого заступника, – говорить на умовах анонімності діючий генерал СБУ. - Колись Василь Васильович очолював "Альфу", потім займався теорією антитерору. Начебто, кого ще призначати керівником АТО? Але цю операцію "Альфа" провалила – вона заточена на знешкодження одинаків або малих груп терористів, там зовсім інша тактика. А в Донецьку і Луганську діють великі бандугруповання, оснащені ПЗРК, іншим важким озброєнням". Циркулюють чутки, що інформацію про "альфівців" в зоні АТО хтось зливає сепаратистам. Невже свої?
На жаль, зустрітися з Василем Крутовим нам не вдалося: він заявив, що не має навіть секунди вільного часу.

МВС: "Кадри нам нав` язують зверху"

Після Майдану міліцейське відомство перебуває в настільки розбалансованому стані, що можна говорити про параліч всієї системи МВС зверху донизу, вважає один з ветеранів, голова профспілки атестованих співробітників органів внутрішніх справ Анатолій Онищук.

"Ситуацію посилює непродумана кадрова політика, поспішні рішення, які приймаються часом без врахування професійних та особистих якостей претендентів на посади начальників, – констатує Оніщук. - Частина призначенців були пролобійовані з політичних міркувань, але не підтримані ні особовим складом, ні простими громадянами, що викликало і продовжує викликати різку реакцію відторгнення і невдоволення. Саме тому були звільнені начальники органів внутрішніх справ у Закарпатській, Рівненській, Черкаській областях, Одесі, інших регіонах. Доходило до того, що обурені кулуарним кадровим свавіллям люди на знак протесту перекривали транспортні магістралі, вдавалися до інших акцій, вимагаючи скасувати прийняті рішення".

Разом з іншими активістами Оніщук побував днями в зоні проведення антитерористичної операції недалеко від Слов'янська, де знаходяться колишні бійці "Беркута" з Києва і Київської області, а також зведені загони інших підрозділів. Вони несуть службу незважаючи на брак серйозного озброєння, щоб давати відсіч терористам, провідним вогонь з гранатометів. Доводиться долати й інші проблеми.

Глава профспілки звернувся до президента з проханням звільнити винних в поганому забезпеченні наших бійців, а поки активісти готуються знову їхати в зону АТО, закуповуючи прилади нічного бачення, перев'язувальні матеріали, антишокові препарати. "Бойовий дух у хлопців високий, – каже Оніщук.
- Був би ще вище, якби ним перейнялися перші особи нашого відомства".

ГЕНПРОКУРАТУРА: "Штампуємо справи і самі тонемо в них"

Незважаючи на бадьорі рапорти керівництва Генпрокуратури про виконану роботу, далеко не райдужна ситуація і в цьому відомстві. "Навозбуждалі стільки справ, що потонули в них і не знаємо, як вибиратися, – зізнається один зі слідчих. - Ні слідчі дії провести не встигаємо, ні оформити всі належним чином".

Дуже болісно сприймають у ГПУ і постійну конфронтацію свого шефа з главою МВС. Це стосується, наприклад, подій на Майдані, навколо яких спалахують суперечки, а також ситуації з трагедією в Будинку профспілок в Одесі. "Здавалося б, при форс-мажорі слід було б шукати компроміси, працювати злагоджено, а не доводити відносини до взаємних випадів і образ, – ділиться слідчий. - Дивлячись же на ці сутички і ми розсварилися з міліцейськими колегами, хоча раніше намагалися знаходити спільну мову. Не треба пояснювати, на користь загальній справі таке перетягування канату або ж на шкоду".

new_image4_04

Могікани.Зі староїколегіїГПУ- лишеГаврилюк,Дьоміні Середа

В тренді
Зустріч у "нормандському" форматі може пройти на Донбасі на передовій

.png_06

ШТРИХИ: ДЕЩО ПРО КОЛИШНІХ І НИНІШНІХ

Реклама

Діячі

Призначено начальника служби безпеки нового президента – ним став Юрій Федоров. В Управлінні держохорони він з 1995 року. Працював в особистій охороні Петра Порошенка ще під час перебування останнього секретарем РНБО. Зараз у Федорова генеральська посада. Але звання поки – підполковник.

БРАТИ. Рідний брат першого заступника генпрокурора Миколи Голомші Ярослав Ярославович свого часу очолював міліцію Рівненщини. У 2010 році був звільнений за станомом здоров'я. У 2014-му його кандидатура виникла серед претендентів на посаду начальника Головного управління МВС в Київській області. Але після того, як особовому складу офіційно представили нового керівника обласного главку міліції Ігоря Гринцевича, його ж через кілька днів поставили на чолі Управління МВС на Південно-Західній залізниці. А на звільнене місце затвердили Ярослава Голомшу.

ДОСТРОКОВО.Екс-керівник служби безпеки президента Віктора Януковича (до речі, який втік разом з ним і залишається поруч по сьогоднішній день) Костянтин Кобзар служив у спецназі. При Януковичі був з 2002 року. До речі, всього за шість з половиною років він зумів підрости від старшого лейтенанта до ... генерал-майора. Тобто майже кожен рік достроково отримував нове звання!

ЗНОВУ ЗАМ. Заступник генпрокурора Олексій Баганець працював прокурором одного з районів Києва, потім очолював прокуратури Львівської (двічі), Дніпропетровської, Донецької, Волинської, Рівненської областей. Як заступник генерального вів справу Гонгадзе. Звільнився в 2010 році – львівські журналісти звинуватили його в причетності до загадкової історії з чорним "Лексусом", яким від будівлі облпрокуратури в Київ нібито перевозилися великі суми грошей. Після цього Олексій Васильович став адвокатом Юрія Луценка та різким критиком ГПУ.

ПОВЕРНУЛИСЯ. Після приходу в МВС Арсена Авакова його першим заступником став Володимир Євдокимов, який вже працював замом міністра при Юрієві Луценку. Коли останнього звільнили, Володимир Миколайович пішов з держслужби в банківський бізнес. Прагнення повертатися до відомства не виявляв, але, як бачимо, передумав. У систему повернулися також відставники Іван Катеринчук (очолив Одеську обласну міліцію) і Анатолій Науменко (призначений керівником Луганського облуправління МВС).

ВВ, СБУ, НГУ. Колишній заступник командувача Внутрішніми військами Валерій Рудницький, призначений керівником УСБУ в Донецькій області, пробув на цій посаді всього близько місяця і повернувся вже в Нацгвардію, в яку перетворили ВВ МВС України. Тепер він зам у Степана Півторака.

ПІШОВ У ЛНР. Екс-начальник Житомирської обласної міліції Юрій Івакін перейшов на бік сепаратистів і тепер є міністром внутрішніх справ самопроголошеної Луганської народної республікі.взлет. Наймолодший заступник генпрокурора – Віталій Касько. Йому всього 37.

ДУМКИ

Едуард Багіров, правозахисник:

"Кадрові яйця треба розкладати в різні кошики, щоб основні важелі влади не зосередилися в одних руках, як це відбувалося при попередніх президентах. З усіх, хто очолює сьогодні силові структури, шанси залишитися має, мабуть, лише глава СБУ. В. о. генпрокурора, як мавр, зробив свою справу і повинен піти. Там буде нова особа. І в МВС грядуть зміни. Непоганим міністром міг би стати Москаль. Але його кандидатура непрохідна. Більш підходяща – у Яреми. Його ж пророкують в генпрокурори. А Гриценка – у міністри оборони".

Володимир Фесенко, політолог:

"На мій погляд, кадрові рішення по силових структурах можуть бути і нестандартними. Якщо по ГПУ називають мінімум три кандидатури – Баганця, Голомшу та Ярему, то по решті відомствам відчувається кадровий голод. Готових рішень поки немає. Вони з'являться з часом. Крім того, не всі з них знаходяться в компетенції президента – деякі відносяться до ведення прем'єра. Це теж варто враховувати. Глава держави буде спиратися на тих, кого добре знає і кому довіряє. Фактор довіри дуже важливий, і Порошенко не стане ним нехтувати".

Віктор Король, екс-заступник міністра внутрішніх справ:

"Все залежить від особистості. Обраний у першому турі президент Порошенко – сильна особистість. Ми давно знайомі. І я багато разів переконувався: там, де треба, він домагається правильного рішення, незважаючи ні на які перешкоди. Упевнений, що всі силовики будуть робити те, що від них чекає народ і що вони зобов'язані робити – захищати національну та громадську безпеку, стверджувати закон і порядок. Що ж до мене, то поки ніхто ніяких посад не пропонував і коментувати тут нічого".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти