Юристи назвали міжнародні та українські норми, за якими влада порушила права мешканців Донбасу

1 грудня 2014, 08:05

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Донеччани мають намір відстоювати свої права в суді

Що гарантує уряд жителям тієї території, яка виявилася захопленої бойовиками і де ведуться військові дії? Мешканців Сходу поставили в черговий раз перед фактом, не забезпечивши ні захисту, ні гарантованих Конституцією прав. Після того, як люди довго звикали до постійних обстрілів, новина, яка увергнула їх в шок – Указ президента Петра Порошенка, яким припиняються соціальні виплати і пенсії.

Реклама

Безпрецедентне рішення залишити багатотисячні міста, в яких проживають громадяни України, без виплат, викликало масу обурення, як серед самих жителів, так і правників, які готові захищати людей і надати допомогу у відстоюванні своїх законних прав, гарантованих Основним законом України – Конституцією.

"Я все життя пропрацював на українському заводі, робив пенсійні внески, а тепер залишився ні з чим. На якій підставі мене, громадянина України, позбавили чесно зароблених важкою працею грошей?!", – обурюється донецький пенсіонер Леонід.

Адвокат Тетяна Волкова стверджує, що права жителів Донбасу дійсно були порушені: "Всі знають, що Указ президента і Постанова КМУ передбачають припинення на неконтрольованих України територіях Донецької та Луганської областей діяльності державних підприємств, установ, організацій. Це означає повне блокування або призупинення діяльності лікарень, судів, фінансових органів, органів соціального страхування. Зрозуміло, права людей в даному випадку порушені: вони не можуть отримати медичну допомогу, позбавляються права на соціальний захист, достатній життєвий рівень, права користуватися належними їм коштами". Іншими словами, у мільйонів жителів Донецької і Луганської областей не буде можливості лікуватися, відстоювати свої права і розпоряджатися власними грошима".

Як пояснила адвокат, Конституція України гарантує всім своїм громадянам рівні права. "А цей Указ вводить відмінність між громадянами України за територіальним принципом", – заявила адвокат.

Реклама

Правовик в свою чергу зазначає, що дане рішення уряду в тому числі порушує міжнародну Конвенцію "Про захист прав людини та основних свобод" від 1950, в якій говориться, що не повинно бути ніяких дискримінацій по відношенню до своїх громадян. "Зокрема, відповідно до ст. 14, користування правами і свободами, визнаними в цій Конвенції, гарантується без дискримінації за будь-якою ознакою: статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або за іншою ознакою, у тому числі за територіальним ", – сказав він

Юристи говорять, що даний указ порушив наступні норми українського законодавства. В о-перше, принцип рівних умов здійснення своїх прав для всіх суб'єктів права власності, встановлений в ст.319 ЦК України. Зараз склалася ситуація, коли численні жителі Донбасу, поставлені в нерівне становище стосовно іншим громадянам України, оскільки для того, щоб отримати зароблену тяжкою працею пенсію, вони були змушені останні кілька місяців вистоювати нескінченні черги у відділеннях Ощадбанку, які вже на момент звернення до суд на виконання Указу Президента № 875, зупиняють свою роботу поряд з іншими державними підприємствами, організаціями та установами.

Крім того, норми ст.317 ЦК України, встановлюють, що "на зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна". Право власника на свій розсуд користуватися і розпоряджатися своїм майном, у тому числі грошовими коштами, встановлено ст.ст.317, 319 ЦК України. Норма, встановлена ст.1074 ЦК України щодо недопущення обмеження права клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку.

Нагадаємо, що Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII та Закон України від 18 листопада 2004 року № 2195-IV "Про соціальний захист дітей війни", в яких встановлено, що державні соціальні гарантії дітям війни не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

В тренді
Живе як король. Все про резиденції, особняки і яхти Медведчука

А ст.8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV гарантує право громадян України на державне пенсійне забезпечення та отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Реклама

Правовики говорять про те, що українцям треба відстоювати свої конституційні права в судах. Перший позов вже зареєстрований у Вищому адміністративному суді України. Його подав громадянин, який проживає у зоні бойових дій. Позов адресований до президента Петру Порошенку про скасування указу, згідно з яким припинені виплати пенсій та соціальних допомог на що не контролюються українськими військами територіях.

"Наш позов прийнятий і зареєстрований. Відповідачем виступає президент України Петро Порошенко,  який скріпив рішення РНБОУ, що суперечить закону, своїм указом", – заявила адвокат Тетяна Волкова.

За словами Волкової, вона захищає інтереси жителя Донецька, який раніше отримував пенсію по інвалідності. У своєму позові він вимагає від суду визнати незаконним і скасувати Указ президента № 875, що вводить в дію рішення РНБОУ.

Також адвокат розповіла про подібне позові, поданому до Окружного адміністративного суду Києва мешканкою Донецька до Кабінету міністрів України. В даному випадку позивач вимагає скасувати незаконну постанову Кабміну № 575, яка регламентує припинення виплат у зоні бойових дій.

Адвокати впевнені, що якщо суд задовольнить позовні вимоги і визнає незаконним Указ № 875 та Постанова КМУ № 595, то іншим громадянам необхідності куди-небудь з цих же питань звертатися не буде, тому що нормативні акти, які зараз порушують права позивача, а також всіх інших жителів Донбасу, будуть скасовані.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти