"Мовні війни" в Україні: кого підтримала Венеціанська комісія

6 грудня 2019, 18:59

Європейська комісія за демократію озвучила свою думку щодо закону про державну мову в Україні

Мовне питання ризикує стати джерелом міжетнічної напруженості в Україні, тому вкрай важливо домогтися балансу в мовній політиці країни.

Реклама

Про це йдеться в одному з двох рішень щодо України, ухвалених Європейською комісією за демократію через право (Венеціанською комісією) 6 грудня.

Читайте також: Рада безпеки ООН обговорила закон України про мову без ухвалення будь-яких рішень

У комісії визнали, що в контексті конфлікту з Росією мовне питання є "Надзвичайно складною, делікатною і політизованою проблемою в Україні" , а також зазначили "особливе місце російської мови в Україні" і нагадали про пригноблення української мови в минулому.

"Тому похвально, що закон про державну мову передбачає позитивні заходи в цьому напрямку, зобов'язуючи державу надати кожному громадянину України можливість оволодіти мовою через систему освіти, організовувати безкоштовні мовні курси і сприяти доступу до фільмів й інших культурних продуктів українською мовою", – йдеться в документі.

Реклама

На цьому тлі експерти слідом за ООН настійно рекомендували підготувати закон про нацменшини, консультуючись з представниками меншин і корінних народів, а також відкласти до його прийняття виконання вступили в силу положень закону про державну мову.

В тренді
У Медведчука можуть відібрати "трубу" за 284 млн грн: подробиці позову до нардепа

Венеціанська комісія рекомендувала скасувати положення закону про мову, яке розмежовує ставлення держави до мов нацменшин, які є офіційними мовами ЄС і які такими не є. Це, зокрема, продовжить до 1 вересня 2023 року перехідний період реалізації положень закону про освіту для російськомовних шкіл.

Крім того, "венеціанка" оприлюднила низку інших вимог і рекомендацій:

  • скасувати механізм подачі скарг і передбачених законом санкцій або суворе обмеження його громадської сферою і застосуванням лише в самих крайніх випадках;
  • прибрати статтю про відповідальність за умисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах;
  • переглянути вимоги до квот української мови на телебаченні та радіо;
  • дозволити використовувати мову меншин при спілкуванні в громадських місцях;
  • не обмежувати територіями компактного проживання нацменшин поширення матеріалів виборчих кампаній іноземними мовами;
  • ввести виключення для використання мов, відмінних від української, в надзвичайних ситуаціях (наприклад, при спілкуванні з рятувальними службами – поліцією, пожежними, медиками тощо);
  • скасувати публікацію друкованих ЗМІ по-українськи того ж дня, що і на мові нацменшин;
  • скасувати положення про написання географічних назв і топонімів виключно українською мовою.

Нагадаємо, що Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" офіційно набув чинності в Україні 16 липня. Документ регулює порядок його застосування в якості державної в публічних сферах суспільного життя, окрім сфер приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Це викликало істерику у російської влади, які навіть скликали з цього приводу засідання Ради Безпеки ООН.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти