Війна наддержав і перемоги друзів Путіна: чим жила планета в 2018 р.

4 січня 2019, 07:38

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

У році, що минає події в світі змінювалися з калейдоскопічною швидкістю

У 2018році всвітісталося нетаквже й багатоподій,яківповній міріможнаназватиісторичними.Аледоситьбагатотаких,чий впливмибудемовідчуватищебагато років.Пропонуємощераззгадати,чимжилапланетавцейрік.

Реклама

Кінець епохи Меркель і тріумф Ердогана

У 2018-му за підсумками виборів в різних країнах Євросоюзу тривало зміна політичного ландшафту Європи. Стартував рік добре. Майже через півроку після виборів у Німеччині, які відбулися ще в вересні 2017 го, Ангелі Меркель все-таки вдалося сколотити коаліцію. У березні Бундестаг вчетверте проголосував за призначення Меркель канцлером. Втім, політичні позиції одного з найпослідовніших союзників України в Європі вже були значно ослаблені. А під кінець року Меркель оголосила, що більше не буде претендувати на лідерство в партії (читай – Німеччини і Європі).

7грудня2018року головоюпартіїМеркель-"Християнсько-демократичногосоюзу" – обрана соратник канцлера Аннегрет Крамп-Карренбауер. ЩодоУкраїниспадкоємицяМеркель,судячи з усього,продовжитьполітикусвого попередника.Так,Крамп-Карренбауерзапропонувалазакритидлякораблівагресора,що базуютьсянаАзові,всі європейськіпорти-дотихпір,покиРосія незабезпечитьУкраїнівільнийдоступвАзовськеморе.

ВходідостроковихпрезидентськихвиборіввТуреччині,що відбулися 24 червня2018 року,одночаснозпарламентськими,перемогуздобувРеджепЕрдоган.Післяцихвиборів,згідно з рішеннямреферендуму2017 року,Туреччинасталапрезидентською республікою,Ердоганотримавзначніповноваження.

Реклама

Перемога європейських друзів Путіна

Алене завждизмінивЄСбулипозитивними,зточкизоруінтересівУкраїни. У березнінапарламентськихвиборахвІталіїперемогуздобули євроскептикипартія"ЛігаПівночі"підкерівництвомМаттеоСальвінііочолюваніЛуїджіДіМайопопулістиз"Рухуп'ятизірок".Учервнірозпочав роботуновий уряд,сформованийпереможцями.Однимзпунктівкоаліційноїугодиє скасуванняантиросійськихсанкцій.

ПрезидентомЧехіївсічні2018гобувпереобранийпроросійськийМілошЗеман.Віннеодноразововиступавіз заявами,що відповідаютьінтересамМоскви.Мабуть,найбільшрезонансна-про те,щоРосіяіУкраїнамоглибдомовитисящодоКриму,прицьомуРосіяможекомпенсуватиУкраїнівтратупівостровагрошима,нафтоюабогазом.

В Угорщині на парламентських виборах перемогу здобула коаліція, очолювана прем'єр-міністром Віктором Орбаном. Політику Угорщини щодо України вкрай складно назвати доброзичливою. Свідченням тому були скандали, перманентно виникали протягом року. Угорщина, як і раніше вимагає від України змінити закон про освіту, який на думку Будапешта порушує права угорської меншини в Україні, і блокує проведення комісії Україна-НАТО. Київ, в свою чергу, вислав консула Угорщини в Берегово за роздачу громадянам України угорських паспортів.

Вибори в Росії і на Кавказі

Реклама

Відбулисявибориіврядіпострадянськихкраїн.Ключовізних-природно,вРосії.ПеремогунанихвчерговийразпрогнозованоздобувВолодимирПутін.ДругемісцезайнявПавлоГрудінін,висунутийкомуністами.ЛіберальнаопозиціявособіКсеніїСобчакіГригоріяЯвлінськогоне склалиПутінунавітьмінімальноїконкуренції.ОлексійНавальнийдо виборівдопущений не був.

ВАзербайджаніпрезидентомпереобранийІльхамАлієв.УГрузіїглавоюдержависталауродженкаФранції,дипломатзвеличезнимстажемСаломеЗурабішвілі.Воназсимпатієюставиться до України,протепрезидентськіповноваженнявційкраїнівкрайобмежені,томуособливихзміну відносинахміжкраїнамичекатине доводиться.

УВірменіїнадостроковихпарламентськихвиборах,що відбулисявгрудні, переміг блок"Мійкрок",очолюванийв.о.прем'єр-міністракраїниНіколом Пашиняном. ЛібералПашинянприйшовдовладинахвилінароднихпротестівнавеснінинішньогороку.Вліткувінпішову відставкудлятого,щобдомогтисярозпускуконтрольованогоопонентамипарламенту.Парламентськимивиборамиу Вірменії,такимчином,завершилася"оксамитовареволюція". 

Отруєння Скрипалів

4 березня вбританськомувмістіСолсберідвома співробітниками ГоловногорозвідувальногоуправлінняМіноборониРФ(ГРУ)-АнатоліємЧепігою("РусланБоширов")іОлександромМішкіним ("Олександр Петров")бувотруєнийколишнійспівробітникГРУСергійСкрипальійогодочкаЮлія.ДляздійсненняопераціїЧепігаіМішкінвикористовувалибойову отруйнуречовину"Новачок",виготовленувРосії.

В тренді
Пригрозив звільненням: Шмигаль різко відповів Кличку через локдаун
Реклама

Впроцесірозслідуваннябританськіспецслужбизнайшлидоказипричетностіросійськихвійськовихдо злочину.14березня прем'єр-міністрВеликобританіїТерезаМейзвинуватилаРосіювпідготовцііздійсненнізлочину.На проведеномувцейжеденьзасіданніРадбезуООНВеликобританіятакожзвинуватилаРосіювпорушенніКонвенціїпрозаборону хімічноїзброї.Лондонвиславзкраїни23російськихдипломата. В якості реакціїнаотруєнняСкрипалівросійськихдипломатівтакожвислали25країнсвіту,втомучисліУкраїна.

Всьогоперсонаминон-гратабулиоголошеніпонад півтори сотніросійськихдипломатів.Через справуСкрипальСШАввелипротиРосіїдодатковісанкції.

Торгова війна наддержав

Протягом року істотнозагострилисявзаєминивсферіекономікиміжСШАі Китаєм. СполученіШтати,починаючизсічня місяця,поетапновводилимитанаввезенівкраїнутоварикитайськоговиробництва.КНРнамагаласязастосовуватидзеркальнізаходи,обклавшидодатковимимитамиамериканськітовари,впершучергупродуктихарчування.Запершідев'ятьмісяців2018року двінаддержавиобклалимитомтоваринасумублизькостамільярдівдоларів.

УвересніДональдТрампзаявивпронаміробкластимитомтоваривжена200 мільярдівдоларів,пригрозивши,щовразі,якщоКитайвідповістьаналогічнимикроками,СШАпродовжатьвводитивсеновііновімита.Експертивважають,щоторговавійнаміжСШАіКитаємсьогоднієнайбільшсерйозноюзагрозоюдлясвітовоїекономіки.

США йдуть з Сирії і атакують Іран

НаБлизькомуСходіцентральною точкоюнестабільностізалишаласяСирія.Заминулийрікурядовівійськаза підтримкиРосіїіІранувстановиликонтрольнадзначною частиноюкраїни.УвереснівходівідображенняурядовимивійськамиавіанальотуВПСІзраїлюбувзбитийросійськийлітакрадіоелектронноїрозвідкита радіоелектронноїборотьбиІл-20,щовикликалодипломатичнийскандалміжРосієюта Ізраїлем.УгрудніпрезидентСШАДональдТрампоголосивпро початоквиведенняамериканськихвійськзСирії.

УфокусівесьрікбувтакожІран,протиякогоСШАвідновилисанкції.ДанийкроквикликавнапругуміжВашингтономіБрюсселем,оскількилідериЄСвиступалипроти.УлистопадіВеликобританія,ФранціяіНімеччинависловили жальузв'язкузрішеннямСША,зазначивши,щоІранповністювиконуєзобов'язанняз ядерноїугоди.

Зустріч Дональда Трампа і Кім Чен Ина

Історична зустрічлідерівСполученихШтатівАмерикиіПівнічноїКореївідбуласявчервнів Сінгапурі. Зустрічіпередувалозначне загостреннявзаєминміждвомакраїнамиу другійполовині2017 року.УвідповідьнавипробуванняПхеньяномбалістичнихракетВашингтонвідправивдо берегівПівнічноїКореїтриударнихавіаносця.

Вдосталь награвшись ядерними м'язами і налякавши весь світ, США і Північна Корея сіли за стіл переговорів. У квітні Кім Чен Ин зустрівся в демілітаризованій зоні з президентом Південної Кореї Мун Чже Іном – це подія теж була історичною, оскільки до цього лідери ворогуючих держав не зустрічалися. Головною темою переговорів з лідером Північної Кореї було питання ядерного роззброєння КНДР. Втім, до кінця року стало ясно, що, всупереч запевненням, Пхеньян не поспішає роззброюватися. В результаті відносини США та Північної Кореї знову помітно охололи.

Брексіт і "жовті жилети"

Передбачалося, що ще в нинішньому році Великобританія владнає всі формальності з тим, щоб в кінці березня 2019 го покинути Європейський Союз. Рік пройшов в найскладніших переговорах між урядом Британії та Євросоюзом. В результаті лише в кінці листопада сторони погодили проект угоди про умови Брексіта. Однак на шляху завершення процесу став британський парламент, в якому не знайшлося голосів для підтримки угоди. В результаті Брексіт "підвис", у Великобританії і ЄС почали готуватися до "жорсткого" варіанту виходу. У Лондоні, крім того, знову заговорили про повторний референдум і про скасування Брексіта взагалі.

ВкінцірокуФранціюпотряслиакціїпротесту. Рух"жовтихжилетів",що почавсяякпротестпротипідвищенняціннабензин,швидкоперерісвполітичний рух. Незважаючинажорсткізаходи,включаючиарешти,французькій владіне вдалосяприборкатихвилюнасильства,яка супроводжувалаакції.Угруднівлада пішланазустрічманіфестантам:ЕммануельМакроноголосивнадзвичайнийсоціальнийіекономічний станвкраїні,атакожзаявивпро підвищеннясоціальнихстандартівз 1 січня.Однакцене зупинилопротестуючих,яківисунуливимогупро відставкуМакрона.Парижрозпочаврозслідуваннящодо ймовірноїпричетностіРосіїдо акцій.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти