Яценюк: життя налагодиться в 2016 році, долар з'явиться, коли отримаємо допомогу, а НБУ має боротися зі спекулянтами

27 лютого 2015, 18:38

Прем'єр не дає довгострокових прогнозів, але в деяких питаннях налаштований оптимістично

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розповів про основні проблеми в економіці, а також пояснив, куди поділися кредити в МВФ, коли запрацюють реформи і коли нарешті налагодиться життя в Україні.

Реклама

Про економічну стабільність

За словами прем'єра, 2016 рік повинен стати роком економічної стабільності.

"На 2015-й я не даю ніяких прогнозів, що у нас буде великий економічний ріст. 2015-й повинен стати базовим для того, щоб в 2016-му ми поступово почали зростати", – сказав прем'єр в інтерв'ю українським телеканалам.

Він також зазначив, що цей рік має стати роком стабілізації, "щоб в 2016 році крок за кроком ми почали позитивну економічну і соціальну динаміку".

Реклама

Нинішній рік буде дуже складним, але він упевнений, що українська економіка вистоїть.

"Класти зуби на полицю – не вихід з поточної ситуації. Про те, що буде складно, я і рік тому говорив, і зараз говорю. Для країни, яка втратила 20% економіки і чверть території, ми встояли", – додав він.

Про втрати в економіці і зарплати

За останній час країна багато втратила, але уряд впорався, щоб виплатити зарплати та пенсії, запевнив прем'єр.

"Як ми прожили рік? Ми впоралися з тим, щоб виплатити зарплати та пенсії. Я розумію, що вони маленькі і їх не вистачає. Усвідомлюю, що кожен хоче, щоб вони були краще і більше, щоб більше можна було купити. Але з того, що є, ми виплатили все до копійки.

Наші втрати в економічному вимірі – 20% економіки. Ця економіка давала долар, роботу... У нас ніколи не було реальної армії. Це десятки мільярдів видатків, але з'явилися танки, БТРи.

Реклама

В умовах військової, економічної та фінансової агресії те, що відбувається на валютному ринку – це ще один прояв гібридної війни. Все це складно для України", – сказав він.

Коли в обмінниках з'явиться долар

Прем'єр вважає, що ситуація на валютному ринку обумовлена війною і панікою.

"Люди щодня бачать, що йде війна, стріляють. Люди йдуть у банки, тому що їм страшно, і починають знімати гроші – і гривні, і долари. Хто зняв гривню – біжить на "чорний" ринок або готовий платити будь-які гроші, щоб купити валюту. А потім ця валюта лежить або під подушкою або в банківському сховищі", – сказав Яценюк.

За словами прем'єра, ситуація стабілізується, як тільки Україна отримає допомогу:

Реклама

"Як тільки ми отримаємо допомогу, і депозити повернуться в банківську систему. Тоді з'явиться ліквідність, і долари з'являться в банківській системі".

Коментуючи закладений у бюджеті курсі долара 21,7 гривні, глава уряду сказав: "Що стосується курсу, я відверто скажу: це занадто оптимістичний сценарій. Я б дуже хотів, щоб курс був 21,7, а інфляція – 26%".

При цьому прем'єр зазначив, що Україна не у всіх питаннях йде на поступки зовнішнім кредиторам. "Ми не з усім погоджуємося, що говорять нам кредитори. Це той сценарій, який буде переглядатися", – сказав Яценюк.

Разом з тим уряд орієнтується на курс, закладений у бюджеті на рівні 22 гривень за долар.

"У мене є цифра – ми орієнтуємося на курс, закладений в бюджеті – 22 грн/дол", – сказав він.

Проте прем'єр висловив сумнів, що Кабміну вдасться утримати цей показник.

"Як можна його стабілізувати? Я сподіваюся, що НБУ буде все-таки виконувати свою функцію. Говорити сьогодні, що в країні немає валюти – трохи неправда... 52 млрд доларів пройшло через міжбанк. Майже 300 млн доларів щодня продається і купується... Це колосальний обсяг і я ще не беру ту валюту, яка витрачається на газ і резерви", – сказав прем'єр.

За його словами, НБУ повинен ефективніше боротися зі спекулянтами.

Про кредити МВФ

В рамках нової програми Міжнародного валютного фонду Україна розраховує отримати 25 млрд дол, заявив Яценюк.

"Нам вдалося домовитися з МВФ про отримання наступного траншу і розширення програми до 4 років. Загальний обсяг програми – 25 млрд дол", – уточнив він.

За словами глави уряду, 17 млрд дол будуть виділені МВФ, ще 7,5 млрд – іншими міжнародними донорами.

"Мета програми – щоб ви розуміли, на пенсії, зарплати і військові цілі ніхто гроші не дає. Вони даються, щоб країна не потрапила в дефолт і виконала свої зобов'язання", – сказав прем'єр.

Друга частина грошей, за його словами, йде в золотовалютні резерви НБУ: "Це кошти, які НБУ міг би використовувати, щоб стабілізувати гривню".

Він зазначив, що в Конституції написано, хто несе відповідальність за стабільність національної валюти – це Нацбанк.

Про реформи в країні

Реформи поки нерезультативним, тому що має пройти час, упевнений прем'єр.

"Реформи поки нерезультативним, тому що має пройти час. Виграє наступний Кабмін і наступний прем'єр... У моєму випадку шанси на те, щоб утримувати політичний рейтинг дуже низькі, якщо не дорівнюють нулю, але це мій свідомий вибір", – сказав він.

Зокрема, глава уряду назвав наступні реформи.

1. Скорочення бюджетних витрат
2. Управління енергетичною системою.
3. Підвищення тарифів.
4. Енергоефективність та енергонезалежність.
5. Скорочення обсягів споживання газу
6. Податкова реформа.

Про інвестиції

За словами прем'єра, українська економіка потребує інвестицій.

"Економіці потрібен довгий кредитний ресурс, а люди позабирали депозити. НБУ друкує гроші, зростає інфляція... Це інфляційна спіраль, коли в неї входиш – до світла в кінці тунелю далеченько. Нам потрібна фінансова допомога і заклад інвестицій, причому не приватних – ні один приватний інвестор не прийде під дулами танків", – зазначив Яценюк.

Прем'єр додав: "Як тільки ми відновимо стабільність у банківському секторі – почнемо дихати".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти