Виступ Порошенка на Радбезі ООН: повний текст

20 вересня 2017 19:30

Сергій Остапенко

Президент офіційно закликав Організацію ввести миротворців на Донбас

Президент України Петро Порошенко 20 вересня в Нью-Йорку виступив на засіданні Ради безпеки ООН.

Реклама

Наводимо повний текст промови глави Української держави:

"Уже стало прописною істиною, що для того щоб встигати за непередбачуваним світом, миротворчі зусилля ООН дуже потребують реформування – як і вся система ООН. Тому зараз саме час провести оцінку сучасного стану справ в цій сфері, реформаторські зусилля, що продовжуються, і перспективи миротворчості ООН.

Я щиро сподіваюся, що ці дебати разом з резолюцією, яку ми щойно прийняли і співавтором якої є Україна, служитимуть внеском у цій життєво важливій справі.

Я повинен відзначити, що з часу минулої дискусії з цього питання на Саміті лідерів в 2015 році світ стає все менш безпечним. Розростаються війна і агресія. А світ і добра воля відступають. Наша Організація, створена для забезпечення миру і стабільності в світі, не може і не повинна собі дозволяти залишатися осторонь. Вона повинна бути проактивною, як це було окреслено в огляді можливостей ООН з питань миротворчих операцій і розвитку світу.

Реклама

Це ті огляди, які, на жаль, залишаються не до кінця реалізовані на практиці. У цьому світлі ми вітаємо і повністю підтримуємо зусилля генерального секретаря з розробки та імплементації повноцінного і всеосяжного порядку денного реформування ООН. Ця повістка дня чітко формулює акцент саме на посиленні архітектури ООН із забезпечення миру і безпеки. Я бачу ряд необхідних інгредієнтів для успіху в цій справі.

Для початку мова йде про дійсно проактивну роль генерального секретаря у виконанні його обов'язків відповідно до статті 99 Статуту ООН. Не менш важливим завданням є захист мирного населення, що стало невід'ємною частиною миротворчості ООН. Належна увага повинна бути також приділена забезпеченню відповідного фінансування та достатнім можливостям, включаючи авіаційний компонент, передові розвідувальні системи і сучасні технології. Перехід від традиційної миротворчості до маловитратної "розумної миротворчості" давно назрів.

І наостанок, я вітаю Вашу ініціативу, пане генеральний секретар, що має на меті викорінити біду сексуальної експлуатації та насильства. Це те лихо, яке продовжує затьмарювати досягнення миротворчості ООН. Будучи відповідальним членом ООН, Україна підписала відповідну домовленість з генеральним секретарем. Очікуємо її швидкої реалізації в рамках всіх операцій ООН.

Я пишаюся, що Україна вже багато років є надійним партнером Організації в миротворчій діяльності. Українські "блакитні каски" брали участь в операціях ООН по всьому світу. І в багатьох випадках вони проявили високу ефективність у досягненні миру – від Балкан до Африки.

Навіть в розпал збройного нападу Російської Федерації на мою країну Україна не припиняла свою залученість у миротворчість ООН. А сьогодні плеча миротворчої підтримки ООН потребуємо і ми. Як вам добре відомо, в 2014 році Росія почала збройну агресію проти України і окупувала частину її території. Російська мантра, що "нас там немає", не витримує ніякої критики.

Реклама

Є незаперечні факти, що Росія створює, управляє, контролює і фінансує терористів, що діють на Донбасі. Це черговий доказ – це посвідчення російських офіцерів і солдатів (президент продемонстрував відповідні документи), деякі з яких вже знаходяться в українських в'язницях через їх незаконні дій по окупації української землі.

Трирічна російська агресія вже коштувала Україні понад 10 тисяч вбитих, близько 25 тисяч поранених і майже 1,8 млн внутрішньо переміщених осіб. Для відновлення миру в моїй країні ще навесні 2015 я звернувся з офіційним запитом до президента Ради безпеки ООН ініціювати відповідні процедури для розгортання миротворчої операції ООН в Україні. З тих пір це питання набуло додаткову невідкладність.

Ситуація на Донбасі не поліпшується. Незважаючи на неодноразові ініціативи по припиненню вогню, пересічні громадяни продовжують страждати. Моніторингова місія з прав людини в Україні зареєструвала 161 випадок втрат серед мирного населення в зв'язку з конфліктом в період з середини травня по серпень 2017 року, з яких – 26 смертельних випадків і 135 поранень. Тільки вдумайтеся в ці цифри. І це відбувається в 21-му столітті в самому серці Європи!

Право людини на життя, на свободу, на свободу слова, на свободу віросповідання порушується щодня. Вбити можуть тільки за те, що хтось відвідує не ту церкву, говорить не тією мовою – або просто не згоден. І якщо трагедія такого масштабу не виправдовує миротворчої присутності ООН, то що ж тоді може виправдовувати?

Не пропусти!
Бельгія – Росія: онлайн матчу Євро-2020
Лідери збірних Бельгії і Росії - Еден Азар і Артем Дзюба

У зв'язку з цим хотів би підтвердити мій запит до цієї Ради розгорнути миротворців на Донбасі – необхідно рухатися вперед цим шляхом, чим швидше, тим краще.

Реклама

Таким чином, я вітаю початок обміну думками між членами Ради щодо просування з цього питання. Україна готова до конструктивної участі.

У той же час я повинен відзначити, що шлях до ефективної миротворчості – і, можливо, врегулювання – пролягає через безумовне виведення всіх іноземних військових, найманців, їх озброєння і устаткування з України. Більш того, повинен бути забезпечений надійний міжнародний контроль над тимчасово неконтрольованою частиною українсько-російського державного кордону.

Це саме той ключ до врегулювання, оскільки не може бути мови про успіх у поверненні миру на Донбас без упередження проникнення російських регулярних військ, озброєнь, обладнання та найманців на Донбас.

Розгортання миротворчої операції ООН має скоріше відновити справедливість, ніж заморозити конфлікт і зацементувати окупацію. Справедливим було б відновити суверенітет України над усією її територією. Справедливим було б гарантувати, що ніхто не зможе забрати у України свободу.

У процесі визначення параметрів місії повинні дотримуватися всі принципи миротворчості ООН. І ми будемо наполягати на цьому протягом всього переговорного процесу, скільки б він не тривав.

Дозвольте мені також підтвердити запрошення генеральному секретарю задіяти свої статутні повноваження і направити технічну оціночну місію в Україну. На основі оцінок цієї місії повинні бути розроблені і подані Раді безпеки ООН для подальшого розгляду можливі варіанти політичної і безпекової присутності ООН на Донбасі. Очікуємо, що така місія проаналізує і оцінить всю ситуацію на місці.

На завершення, пане президенте, я хотів би підкреслити, що миротворчість залишається одним з найефективніших інструментів для перетворення світу в більш безпечне місце. У зв'язку з цим дозвольте підкреслити незмінну відданість України справі миротворчості ООН ".

Нагадаємо, президент України Петро Порошенко, має намір представити на Генасамблеї ООН в США ідею про розгортання миротворчої місії на Донбасі.

Як повідомлялося, 5 вересня Путін сказав, що згоден на розміщення миротворців ООН тільки на лінії розмежування в Донбасі для забезпечення безпеки спостерігачів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. При цьому він зазначив, що це питання не може бути вирішене без прямого контакту з представниками проросійських бойовиків на Донбасі.

Після цього Росія направила керівництву ООН проект резолюції про розміщення миротворців на Донбасі.

У свою чергу 7 вересня Порошенко підкреслив, що миротворці ООН повинні бути розміщені на всій тимчасово окупованій території, включаючи неконтрольовану ділянку кордону з РФ

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти