Виступ Порошенка на Генасамблеї ООН: повний текст і відео

20 лютого 2019, 20:50

У п'яту річницю подій на Майдані президент підняв в ООН всі найгостріші питання для українців і зажадав у світу стримати Росію

20 лютого Президент України Петро Порошенко виступив на Генеральній Асамблеї ООН з доповіддю на тему російської агресії щодо України, піднявши найважчі для українського суспільства питання: анексії Криму, війни на Донбасі, російської пропаганди і загибелі українських громадян у протистоянні з ворогом.

"На сьогодні припадає п'ята річниця з початку іноземної збройної агресії проти моєї країни, України.

Я хочу висловити глибоку вдячність Генеральній Асамблеї ООН, яка впродовж усіх цих років займала рішучу позицію на підтримку України в боротьбі з агресією і окупацією.

П'ять років тому сотні невинних життів, не тільки українців, а й білорусів, вірмен, євреїв і багатьох інших, були віддані заради незалежності, гідності і свободи України.

Коли після загибелі Небесної сотні в Києві Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію на підтримку територіальної цілісності і суверенітету України, за яку проголосували сотні держав, це було не тільки символічно, а й правильно.

Асамблея підтвердила свою важливу роль в розгляді питань, що стосуються підтримання міжнародного миру і безпеки ".

Реклама

Далі президент торкнувся теми анексії Криму.

"Саме в цей день у 2014 році Росія почала своє приховане збройне вторгнення в Україну в порушення норм і принципів Статуту ООН.

Того року, 3 березня, ця війна забрала свою першу жертву – Решата Аметова, кримського татарина. Він виступив з одноосібною мирною протестною акцією проти агресії. Росіяни затримали його, катували і вбили. Причина смерті – ножове поранення в око.

Це був тільки початок жахів в окупованому Росією Криму.

Просто подумайте про той факт, що впродовж п'яти років народ України живе в умовах тривалого в сучасній історії Європи гарячого конфлікту ".

Наступним питанням, порушеним Порошенком, став конфлікт на сході України.

"Росія почала війну проти свого сусіда, якого називає" братнім ", і не демонструє жодного наміру зупинитися. Майже щодня ми втрачаємо наших найкращих синів і дочок. Через це моє серце щодня обливається кров'ю. Це те, що я ніколи не зможу прийняти.

Спочатку Росія захопила Крим, потім перетворила Донбас на поле бою, а далі розповсюдила свою агресію на Азовське і Чорне моря і Керченську протоку. В результаті 44 тис. квадратних кілометрів або 7% території України, включно з Кримом і східними районами Донецької і Луганської областей, окуповані.

Збройна агресія Росії забрала життя 13 тис. осіб і більше 28 тис. людей отримали поранення. Ця цифра включає також 298 пасажирів рейсу МН17, який був збитий у липні 2014 року російськими військовими з ракетної системи "Бук".

Понад 1,8 млн жителів Криму і Донбасу були змушені покинути свої домівки в результаті російської агресії і окупації. Коли мирне життя людей у цих регіонах перетворилося на жах, позначений страхом і терором ".

Він також нагадав про російську пропагандистську машину.

"Як і на будь-якій війні, першою жертвою московської агресії стала правда. Окупація почалася з горезвісних" маленьких зелених чоловічків "і безсоромного і категоричного заперечення Кремлем своєї військової участі в захопленні українського Криму.

Зате світу і громадськості згодовувалася брехня про "міфічні загони самооборони", які дивним чином за одну ніч виявилися озброєними новітніми зразками російської зброї. Лише пізніше російський президент відкрито визнав, що це дійсно була операція російських збройних сил.

Одкровення Путіна перетворює російський наратив про так званий "місцевий референдум" на сюр".

Петро Порошенко розповів про так званий "референдум про незалежність Криму".

"Голосування проходило під дулом автоматів, і це було нічим іншим, як частиною агресивних планів Росії.

Я ще раз повторюю: референдум у березні 2014 року був фальшивкою. Я сам був тому свідком, коли перебував у Криму в кінці лютого 2014 року.

Я підійшов до дверей будівлі парламенту Криму, щоб поговорити і припинити цей фарс. Сам. Без охорони. Я на власні очі бачив, що будинок було оточено російськими військовими. Це не мало нічого спільного ані з демократією, ані з вільним волевиявленням людей.

Росія також прагнула поширити хаос на всі східні і південні регіони України. Тільки завдяки опору нашого народу, який відмовився бути жертвою "русского мира", була зупинена подальша окупація.

На жаль, пряма збройна інтервенція регулярних російських військ призвела до окупації частини Донецької і Луганської областей".

Реклама

Він нагадав про перші жертви конфлікту на Донбасі: Геннадія Біліченка, Володимира Рибака та Юрія Поправка.

Президент також додав, що Кремль продовжує заперечувати будь-яку участь російських військових у війні на Донбасі, незважаючи на наявність незаперечних доказів, які доводять протилежне.

"Зовсім недавно 21 російський військовий, які були захоплені в полон на полі бою і в даний час знаходяться під вартою в Україні, звернулися до Президента Путіна з проханням обміняти їх на українських політичних заручників, яких утримує Росія.

Упродовж п'яти років Москва продовжує направляти регулярні збройні сили і найманців на Донбас.

Донбас у буквальному сенсі перетворився в конвеєр для російської машини вбивств. Вершиною цинізму є те, що вони навіть направляють на Донбас курсантів військових училищ проходити практику на полі бою. На місці матерів я б запитав у російського Президента, де знаходяться їхні сини?".

Гарант також не міг не підняти тему російської агресії в Керченській протоці.

"У минулому листопаді російські військово-морські сили здійснили прямий, грубий і нічим не спровокований напад на українські військові кораблі в міжнародних водах Чорного моря.

Такі дії Росії цілком і повністю підпадають під визначення агресії згідно з відповідною резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1974 року. В результаті, українські судна були пошкоджені і захоплені, а 24 члени екіпажів були взяті в полон і тепер незаконно утримуються Росією.

Хочу підкреслити: вони не є кримінальними злочинцями; до них повинні ставитися, як до військовополонених згідно з нормами Женевських конвенцій.

Але Росія не чує численні заклики негайно і без будь-яких умов звільнити захоплених моряків. Зокрема, заклик відповідної резолюції, схваленої Генеральною Асамблеєю в грудні минулого року ".

Російська пропаганда стала наступною темою українського президента.

"Московська гібридна війна включає також таємні операції та хакерські атаки на українські установи і критичну цивільну інфраструктуру. Такий вид російської діяльності вже добре відомий далеко за межами України.

Крім того, Росія веде безпрецедентну пропагандистську війну проти України – війну, яка фактично почалася до того, як перші жертви загинули на Майдані в Києві. Щодня, без перерв на свята і вихідні, всі основні телевізійні канали Росії транслюють потоки брехні і сфальсифіковані новини про Україну.

Ця брехня особливо спрямована на населення окупованих територій, де блокуються українські теле- і радіоканали. Це фактично державна машина ненависті, яка працює 24/7. Україна є темою №1, №2 та №3 в російських новинах і ток-шоу. Вони розглядають Україну як внутрішнє, а не зовнішнє питання".

Президент нагадав про те, що міжнародне співтовариство стало на бік України.

"Ми будемо боротися до кінця проти будь-яких спроб представити російську агресивну поведінку щодо моєї країни інакше, ніж те, чим вона є насправді – війною, яка ведеться безпосередньо на очах міжнародної спільноти.

Давайте визначимося раз і назавжди: не існує так званої "кризи в Україні" або "внутрішнього конфлікту в Україні", але є триваюча військова окупація і збройна агресія з боку Росії проти України.

Варто зазначити, що доповідь прокурора МУС визнала конфлікт в Криму і на Донбасі збройним конфліктом між Росією і Україною, а спробу Росії анексувати Крим – триваючим станом окупації.

В голові не вкладається, що навіть після всіх цих рішень Російська Федерація досі намагається представити себе як мирну державу, яка повністю виконує свої зобов'язання за Статутом ООН".

Реклама

Петро Порошенко навів конкретні дані про мілітаризацію Криму і Чорного моря Росією.

"Для кращого розуміння ціни, яку платить Україна за свою свободу і демократію, я хотів би поділитися з вами деякими цифрами, які говорять самі за себе.

Станом на лютий 2019 року в окупованому Криму Росія розмістила до 32,5 тис. військових, 88 артилерійських систем, 52 реактивні системи залпового вогню, 372 бойових броньованих машин, 113 бойових літаків, 62 бойових вертольотів, 6 бойових суден і 6 підводних човнів, оснащені морськими системами крилатих ракет "Калібр".

Не можна виключати і можливе розгортання ядерної зброї на півострові. Інфраструктура вже розвинена, і Росія використовувала останні п'ять років для її відновлення та модернізації.

Отже, ми спостерігаємо безпрецедентну мілітаризацію Чорноморського регіону".

Глава держави нагадав про спробу України домогтися введення міжнародного миротворчого контингенту на Донбас.

"Ще в березні 2015 року я звернувся до Ради Безпеки ООН з проханням розмістити на території України миротворчу операцію під егідою ООН. Ця ініціатива була заблокована Російською Федерацією, яка відкинула можливість повноцінного залучення ООН до врегулювання конфлікту.

Російська Федерація спотворила саму ідею і цілі миротворчої операції в Україні.

Я залишаюся твердим прихильником того, що багатонаціональна миротворча операція під егідою ООН з чіткою метою припинення російської агресії і відновлення суверенітету і територіальної цілісності України може стати вирішальним фактором для налагодження миру на Донбасі. Ми готові до конструктивного обговорення цієї ініціативи".

У відповідь на агресію Росії Петро Порошенко закликав позбавити її права вето в Генасамблеї ООН.

"Що ж може зробити міжнародне співтовариство щодо Росії? Наприклад, у 1939 році за свою агресивну поведінку Москва була виключена з Ліги Націй – правильний і виправданий хід. Можливо, настав час поставити Росію на місце – почати з позбавлення її права вето, принаймні , коли йдеться про питання російської агресії проти України?".

При цьому він попередив, що у Києва буде кілька умов для такої кампанії.

"Для України принциповим є те, що будь-яке рішення про створення миротворчої операції на Донбасі має поширювати її мандат на всю окуповану територію, включаючи кордон, і передбачати виведення російських військ і їхньої зброї з нашої території, а також розпуск всіх незаконних органів і структур.

Важливо також, щоб будь-яка миротворча операція ґрунтувалася на ключових миротворчих принципах ООН – перш за все, вона повинна бути безсторонньою, неупередженою і нейтральною.

Хочу запевнити, що така місія не суперечить Мінським домовленостям, як це намагається представити Росія".

Президент також попередив, що Україна ні за що повернеться в будь-яке об'єднання на зразок СРСР.

"Росія взагалі не зацікавлена ​​у врегулюванні конфлікту. Їй байдужі і Донбас, і Крим! Їй потрібна вся Україна для відновлення другої версії Радянського Союзу! Український народ не збирається відмовлятися від своєї здобутої дорогою ціною незалежності і ставати на коліна перед агресором.

Російська агресія закінчиться, як тільки кремлівське керівництво вирішить її зупинити і вивести свої війська з території України і повернути контроль над українсько-російським державним кордоном тим, кому він належить".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти