Вибори в Молдові: як живе Кишинів і звідки там розчарування в Європі

13 листопада 2016, 10:05

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

У першому турі президентських виборів 47,98% жителів віддали голоси за проросійського Ігоря Додона, але не варто забувати і про 50% громадян Молдови, які тоді не прийшли на дільниці

Сьогодні жителі Молдови виберуть президента з двох кандидатів, що пройшли в другий тур. За крісло глави держави борються лідер проєвропейської партії "Дія і солідарність" Майя Санду, яку вважають проєвропейським кандидатом і голова "Партії соціалістів" Ігор Додон, якого вважають проросійським. За словами експертів, Додон, який в першому турі набрав 47,98% голосів (Майя Санду на другому місці з результатом в 38,71%), за риторикою нагадує Віктора Януковича. Як і Додон зараз, в 2010-му Янукович обіцяв зближення з Росією і позаблоковий статус для України. Чим це закінчилося, ми всі знаємо. А в Молдові деякі навіть припускають, що те, що відбувається сьогодні може бути таким собі планом повернення Кишинева в орбіту впливу Кремля. Молдавани згадують, що напередодні парламентських виборів в 2014-му штаб Додона завантажив місто бігбордами з зображенням їхнього лідера, який сидить за круглим столом з Володимиром Путіним. Зараз закон це забороняє і голова "Партії соціалістів" грає на слабкостях електорату, вибудовуючи свою кампанію на спогадах "хорошого" радянського минулого і дружніх відносин з Росією, корупції в рядах молдавських євроінтеграторів і обіцянках переглянути Угоду про асоціацію з Євросоюзом, яке, на його думку, нічого хорошого Молдові не принесло. Чим зараз живе Молдова, що їм дав безвізовий режим і що громадяни хочуть бачити в майбутньому президенті в спеціальному репортажі кореспондентів "Сегодня.ua" з Кишинева.

Реклама

На літаку з Києва до Кишинева летіти годину з гаком. Маленький аеропорт в 15 км від центру столиці (в Кишиневі трохи менше 700 тис населення), як і в Києві дорогі таксі біля виходу (пропонують довезти за 100-150 лей або 130-200 грн), якщо не замовляти заздалегідь, і майже не чути російську мову. За словами місцевих жителів, у них фактично немає такої мови, як молдавська, – всі говорять румунською. "Насправді це скоріше молдавський діалект", – сказав нам один з водіїв таксі, який пропонував підвезти до центру. Суперечки про те, якою ж мовою говорять в Молдові, не вщухають і донині. Але в 2013 році Конституційний суд Молдови визнав офіційною мовою румунську на основі латиниці.

Перше,щокидаєтьсявочіподорозізаеропортувмісто,-яскравіспалахипотрасі."Цекамери,-каженашводійПавло.-Їхвстановилидвароки тому,можетрохименше,накитайськігроші.Якщоперевищившвидкістьабоне пристебнувся-чекайлистщастянапошту".

01_01

Такікамеривстановленімайжез усіх боківнакожномуперехрестівКишиневі. Фото: Христини Зеленюк 

Реклама

ВсьоготакихкамерпоКишиневуіоколицяхмайже70,аобмеженняпошвидкості-50-70-90км/год,залежновідділянки.ПрофінансувалореалізаціюпроектуурядКитаю,виділившигрантмайжена$5 млн.Упідсумку,за данимиМВСМолдови,кількістьДТПзаминулийрікскоротилосяна40%.Відзначимо,щовУкраїніжтакікамерифото-івідеофіксаціїпорушеньПДР,за словамиміністравнутрішніхсправАрсенаАвакова,працюютьвтестовомурежимі.Наповноціннийзапусксистемине вистачаєтрохи$1,5 млрд.

02

Знакизапарудесятківметрівдокамер,щобводійзменшившвидкістьФото: Христини Зеленюк

Напершийпогляд,КишинівдуженагадуєнаОдесу:такіжмаленькібудиночки,вузькідворики."Унаснемаєбагатоповерховихбудинків,землетрусичастобувають",-сказавкореспонденту"Сегодня.ua"одинзпродавцівзквітковихкіосків.Дійсно,останній землетруссилоюв5баліввКишиневібуввнічна24 вересня.Аостаннійнайбільшийвідбувсяв1940-му.Врезультатікапітального ремонтупотребувало3348будинків,460родин залишилисябездахунадголовою.Але,поправдікажучи,ісьогодніКишинівмісцямивиглядаєякпісляневеликогоземлетрусу.

03

Реклама

Цепрактичноцентр,недалековідЦентральногоринкуКишиневаФото: Христини Зеленюк

І такі зруйновані і розриті тротуари по всьому місту. На окрему увагу заслуговує пішохідна вулиця Олександра Діордіце, яку в народі називають "Вулиця добрих людей". На її реконструкцію витратили близько півмільйона євро. Але урочистого відкриття і гордості від запуску проекту міська влада не отримала. Навпаки, він став предметом насмішок городян і приїжджих, мовляв, по вимощеній бруківкою неможливо ходити, особливо дівчатам на підборах. Як розповіли "Сегодня.ua" місцеві журналісти, бруківку поклали на голову, тому і рельєф відповідний, і подекуди вона вже почала провалюватися.

04
Фото: jurnal.md

Алегородянидивлятьсянацезгумором,кажучи,щобудьмеране виберутьівсе нетой.Сьогоднішнійпримар КишиневаДорінКіртоаке,за словамимісцевихжурналістів,більшезайнятийсвоїм особистим життям,ніжроботою,-заразвінрозлучаєтьсяздружиною-журналісткоюАнішоароюЛогін.

6106943

Реклама

Кіртоаке і Логін. Фото: protv.md

Та й з наявністю безвізового режиму, за словами водія Павла, який віз кореспондентів "Сегодня.ua" з аеропорту в Кишинів, "молдавани особливо не переживають – завжди можна поїхати в Європу купити одяг, подивитися архітектуру і просто відчути справжні європейські стандарти життя". ЄС відкрив свої кордони для жителів Молдови в квітні 2014 го. Умови, які повинен був виконати офіційний Кишинів на шляху до безвізу, особливо в антикорупційній сфері (е-декларації були одним з головних вимог), як і український. Тепер же, за словами молдавських експертів і політиків, громадяни сприймають безвізовий режим як даність.

"І до безвізового режиму дуже багато молдаван вже були на Заході. І до 2014 року принаймні 200 тис молдаван тільки в Італії було. І дуже багато виїжджають і виїжджали на основі румунського паспорта – отримати його було неважко. Але, безумовно, після надання Молдові безвізового режиму все дуже полегшилось. Це було великою перемогою, але потім все це забувається і люди згадують, що пенсія у них сміхотворна, що всі говорять тільки про крадіжки, що з 2015 року взагалі зникла якась перспектива. Ми всі обіцяли, що в 2015-му ми вже подамо заявку на вступ в ЄС – для людей важливо, щоб була якась перспектива. ми виконали це завдання, отримали безвізовий режим, а що далі? Життя якось не змінилося. Так, більше свободи переміщення, але від цього більше грошей в свою кишеню людина не отримала. Звідси і виходить ця ностальгія за радянським минулим", – сказав" Сегодня.ua "екс-прем'єр Молдови Юріє Лянке.

"ПіслянаданняМолдовібезвізовогорежимувседужеполегшилось.Цебуловеликою перемогою,алепотімвсецезабуваєтьсяілюдизгадують,щопенсіяунихсміхотворна,щовсі говорятьтількипро крадіжки,щоз 2015 рокувзагалізниклаякасьперспектива"

Дійсно,хтожне чувпро"заробітчан"зМолдови,якінаводнилиєвропейськийіросійськийринки."Найбільшенашихгромадянвиїхаловсе-такивРосії.ЗвідсиіпроросійськиналаштованігромадянивМолдові,-розповідаєжурналісткаТетяна.-Але,звичайнож,настрої мешканцівзмінивкорупційнийскандал".

Він був пов'язаний з розкраданням понад мільярду доларів з трьох банків країни – Ощадбанку, Соціального банку і Unibank. Зрозуміло, що розкрадання скандально відомого мільярда не відбулося за один день. Але і інформацію оприлюднили лише в 2014 році. В результаті уряд Молдови і Нацбанк прийняли рішення ліквідувати ці три банки, а в червні цього року суд столичного сектора Буюкані засудив уже екс-прем'єра Молдови Влада Філата до 9 років в'язниці. Правда, чиновники з Нацбанку покарання так і не понесли. Тим часом національна валюта Молдови з листопада 2014 го впала з 14,75 лей/дол до 20 лей/дол.

05

Курспродажудоларавобмінникахблизько 20 лей. Фото: Христини Зеленюк

ПодібностейзУкраїною,дегривняобвалиласязадварокибільшніжутричі,дужебагато.Особливо,порівнюючиелекторальнісимпатіїукраїнцівімолдаван-високийрейтингупопулістів.Так,проросійськийІгорДодон,крімсоціальнихблаг,пропонуєнавітьпереглянутиУгодупро асоціаціюзЄвросоюзом.Щовпринципінеможливо,аджезмінанайменшоїкомивтекстіУгодивимагаєповторноїратифікаціївсіма28країнами-членамиЄС.

Щобкраще пізнатинастрій молдаван,закогожвонинасправді,кореспонденти"Сегодня.ua"вирушилинаЦентральнийринок.Ціни,до речі,трохивище,ніжвКиєві:цукормайжепо19грн/кг(вКиєві14,5грн/кг),яйцяізовсімпо30грн(вКиєві22грн/десяток).Затем'ясо(свинячийошийок)дешевше-близько70грн/кг(вКиєвіпо80грн/кг).

Так,продавецьчорносливуТудурточнопіденавибориівжевизначивсязакогоголосувати-заМайюСанду."ХочувЄвропу-жититутяктам",-пояснюєсвійвибірТудур.

06

И на прошлых выборах Тудур голосовал за проевропейские силы. Фото: Христини Зеленюк

ЗнайшлисянаринкуіприхильникиІгоряДодона.ПродавщицяоберегівКарменазгадує,як,на її думку,булодобревСРСР."АщонамтаЄвропаможедати?",-запитуєжінка.

_-1_15

Оберегиробитьсама,каже,крихітноїзарплатинавсе невистачає. Фото: Христини Зеленюк

Перший тур президентських виборів, який пройшов 30 жовтня показав, що 47,98% жителів віддали голоси за проросійського Ігоря Додона. Навіть українська діаспора в Молдові в більшості своїй проросійськи налаштована. Це підтверджує і Юріє Лянке, про це свідчать і дані соцопитування, проведеного після подій 2013-2014 рр в Україні, які наводить Інститут світової політики в дайджесті "Аудит зовнішньої політики: Україна-Молдова". "Соцопитування показали, що 55% українців Молдови не підтримували Майдан. Також 39% визнали військову інтервенцію Росії в Криму виправданою, 17% – ні, 28% – не вбачається в діях Росії військової інтервенції і 20% не мали відповіді на питання. Рішення про приєднання Криму до РФ 74% українців Молдови назвали результатом волевиявлення і 72% опитаних українців самі підтримували рішення про приєднання Криму до РФ , – йдеться в дайджесті "Аудит зовнішньої політики: Україна-Молдова".

В даному конкретному випадку це говорить про відсутність роботи нашої дипломатії з українською діаспорою в Молдові, засилля російської пропаганди через телеканали, інтернет ЗМІ та друковані видання, які просто заполонили молдавський медіа-ринок. Зараз парламент Молдови намагається боротися з цим, розробляючи законодавчі ініціативи по квотуванню медіа-ринку. Але як бути з проросійським електоратом? За словами екс-прем'єра Юріє Лянке, у народу величезне розчарування в проєвропейських силах. Багато в чому, через корупційний скандал. Але також народ розуміє, що у проєвропейського кандидата Майї Санду фактично немає своєї команди за спиною, а президент за Конституцією Молдови виконує чисто церемоніальну роль: підписує укази, призначає генпрокурора, нагороджує медалями. Навіть главу МЗС, на відміну від українського глави держави, молдавський президент не призначить.

07_01

РобочарезиденціяпрезидентаМолдовиФото: Христини Зеленюк

08

Недобудованаекс-президентомВолодимиромВоронінимрезиденціяпрезидента,розташовананавпротипарламентуФото: Христини Зеленюк

11_02

ВласнесампарламентМолдови,якийвідіграє вирішальнурольу всіхдержавнихпитанняхФото: Христини Зеленюк

За словами молдавського політолога Михайла Черненка якщо молодь не мобілізується (в першому турі президентських виборів взяло участь лише 10% молоді), з високою часткою ймовірності виграє Ігор Додон. Але не варто забувати і про 50% громадян Молдови, які просто не прийшли на дільниці в першому турі. А адже це перші з 1996 року всенародні вибори президента – увесь час глава держави обирався в парламенті. Тому результат виборів в Молдові ризикує стати дуже непередбачуваним і, як жартують самі молдавани, може повторитися "трамповський" сценарій США.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти