Запровадження воєнного стану: які повноваження отримають силовики і чиновники

28 листопада 2018, 13:26

Дмитро Дубенський

Особливий режим розв'язує руки правоохоронцям і місцевій владі, але істотних обмежень прав громадян не буде, вважає Євген Крапівін

Після введення воєнного стану в ряді областей України, ніяких додаткових і надмірних повноважень у співробітників правоохоронних органів і місцевої влади не буде. Однак на сьогоднішній день ще не зовсім ясно, які саме права громадян будуть обмежені в умовах особливого режиму, і яким інструкціям (нормативно-правовим актам) слідуватимуть силовики з чиновниками.

Реклама

Про це в коментарі сайту "Сегодня" розповів експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, експерт групи "Поліція під контролем" Євген Крапівін.

"Ще не зрозуміло, які саме повноваження матимуть правоохоронці. Сам указ президента № 392/2018 про введення воєнного стану і закон № 9338 (яким затверджено цей указ) передбачають тільки можливість обмеження втручання в конкретні права людини. У самому ж законі про військовий стан є приблизний перелік заходів, які можуть застосовуватися для такого обмеження. У цьому законі якраз і містяться норми, наприклад, про введення комендантської години або про заборону в'їзду (виїзду) на певну територію, що належить до права свободи пересування, або – втручання в діяльність ЗМІ в частині свободи слова, або заборона мітингів і т.ін. За процедурою, після дозволу Радою ввести воєнний стан, відповідний закон був направлений на підпис президенту, і рано чи пізно це рішення набере чинності. Потім місцеві органи влади зможуть видавати вже якісь локальні накази, в яких буде чітко вказано, наприклад, що вводиться комендантська година з такого-то часу до такого. Швидше за все, в цих наказах можуть бути заборони на наближення до об'єктів воєнпрому або стратегічних об'єктів (в тих же самих, наприклад, Херсонській або Одеській областях, що пов'язане із судноплавством)", – пояснив він.

Експерт нагадав про заяву президента, запевняв, що будь-які обмеження вводитимуться тільки в разі відкритої наземної агресії з боку РФ, а без цього "нічого такого не буде".

"Але, природно, ця заява голови держави не є юридичною нормою, і воно не відображене в самому указі. Тому теоретично можна уявити, що якісь місцеві органи влади вирішать ввести певні обмеження. Але я більш ніж упевнений, навіть якщо подібне станеться, це буде стосуватися тільки комендантської години, перевірки документів, якихось обмежень пересування по певних територіях. Можливо також – обмеження на проведення мітингів. Але точно – не найтяжчі заходи, які стосуються, наприклад, трудової повинності або інтернування (примусове затримання. – Авт.) громадян РФ або конфіскації приватної власності і т.ін. Тобто, якщо читати норми закону про правовий режим воєнного стану, в принципі, весь цей перелік можуть використовувати, але ми розуміємо, що тоді державі треба буде пояснювати громадянам мету таких кроків. Тому навряд чи такий складний інструмент буде застосований, наприклад, для придушення якихось протестних настроїв і т.ін.", – зазначив він.  

Як додав експерт, таким чином "виходить, що по суті ніяких додаткових повноважень у силовиків не з'являється".

"Повторюся, крім хіба що введення обмеження на в'їзд/виїзд або комендантської години, перевірки документів, заборони на пропуск людини на конкретну територію. Тобто всі "страшилки" про те, що люди не зможуть повернутися з-за кордону (або виїхати за кордон, наприклад, на Новорічні свята), роздуті і перебільшені. Підкреслю, указом вводиться можливість втручання в деякі цивільні права і ухвалення локальних актів, але не конкретних заходів щодо їх обмеження в десяти областях. Однак, повторюся, президент пообіцяв, що нічого такого не буде", – сказав він

56_16

Реклама

Як повідомлялося, сьогодні президент Петро Порошенко підписав закон про введення воєнного стану згідно з його указом.

Раніше відповідний закон був опублікований в "Урядовому кур'єрі", що означає набрання чинності указу президента. В оприлюдненому виданням рішенні РНБО від 26 листопада відзначається, що воєнний стан вводиться в 10 областях України з 14:00 26 листопада до 14:00 26 грудня 2018 року.

Нагадаємо, 26 листопада влади України пішли на радикальні заходи через новий виток агресії РФ проти українських кораблів у Керченській протоці. Президент Петро Порошенко видав указ на рішення РНБО щодо особливого правового режиму в деяких областях України. Внаслідок Верховна Рада ввела воєнний стан в 10 областях країни.

Військовий експерт Михайло Жірохов в коментарі сайту "Сегодня" пояснив, чому воєнний стан піде на користь українській армії. Україна зможе легально сформувати до 10 боєздатних бригад для захисту від агресії РФ, впевнений він.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти