Запровадження виборчого цензу в Україні: експерти пояснили, з чим доведеться зіткнутися

10 грудня 2019, 08:38

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Встановлення будь-якого нового виборчого обмеження призведе до параду інших цензів

Пропозиція колишнього голови Держслужби України з питань праці Романа Чернеги залишити право голосу на виборах тільки тим громадянам, які платять податки, навряд чи буде реалізована. Про це йдеться в авторській статті на сайті "Сьогодні".

Реклама

Експерти скептично налаштовані з приводу запропонованої ініціативи. Вони вважають, що таке нововведення могло б спровокувати нові конфлікти, фальсифікацію і масову неявку на вибори.

"З огляду на й без того низький рівень явки громадян України на вибори (для прикладу, на останніх президентських виборах проголосувало майже 18,5 млн громадян, що становить менш як 40% від населення країни), а також показники статистики, що на кожні нові вибори приходить дедалі менше людей, можемо з упевненістю стверджувати, що впровадження додаткового обмеження на волевиявлення громадян суттєво знизить відвідуваність виборів в Україні", – коментує Діана Солодій, керівник HR напряму групи компаній Kvadra Invest.

Вона додала, що такі зміни можна впроваджувати лише тоді, коли в Україні буде високий рівень політичної свідомості населення.

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко додає: якщо така ініціатива буде реалізована на практиці, з'являться додаткові ризики.

"Встановлення виборчих цензів призведе до негативного ставлення з боку країн Заходу, істотно знизить як підтримку з їхнього боку в євроінтеграційних прагненнях, так і у війні з Росією, – пояснює політолог.

Найголовніше. Встановлення будь-якого нового виборчого обмеження, хоч би яким справедливим воно здавалося, призведе до параду інших цензів, які виглядатимуть нібито справедливими: верхня планка за віком (щоб виключити людей з деменцією), інтелектуальною здатністю (відкинемо тих, хто не має критичного мислення), службою в армії (хто не захищав Батьківщину, логічно не має права нею керувати). Поява таких цензів призведе і до інших, які також можуть знайти обґрунтування: за доходами, за місцем проживання, з політичних (геополітичних) поглядів", – каже експерт.

Водночас Дмитро Сінченко з громадської організації "Асоціація політичних наук" висловився за те, щоб запровадити певні цензи на виборах.

"Проблема виборчого цензу для України є надзвичайно актуальною. Я, наприклад, прибічник заміни вікового виборчого цензу на ценз зрілості, інтелектуальний ценз. Його суть полягає в тому, щоб надавати громадянам виборчі права за результатами тестів на знання Конституції, мови, історії, основ економіки та наявності критичного мислення. Це могло б вирішити проблему безвідповідальності виборців і в цілому українського суспільства", – підсумував Сінченко.

Реклама

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що Комітет виборців України порівняв показники роботи чинної та попередньої влади.

Більше читайте на сайті "Сьогодні" в статті: "Голосувати тільки тим, хто платить податки: чи можна втілити цю ідею в Україні".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти