В очікуванні інавгурації: коли Зеленський вступить на посаду президента

24 квітня 2019, 11:01

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Процедура вступу на посаду глави держави регламентується законами і постановами парламенту

Центральна виборча комісія завершила підрахунок голосів, поданих за кандидатів у ході другого туру виборів президента України 21 квітня. Попереду – оголошення офіційних результатів другого туру виборів і вступ на посаду нового глави держави.

      Голоси підраховані, але це ще не офіційний результат

Реклама

Як уже повідомляв сайт "Сьогодні", у вівторок, 23 квітня, о 17:45 Центральна виборча комісія України (ЦВК) опрацювала 100% електронних протоколів окружних виборчих комісій, підрахувавши 18 491 840 голосів. Недійсними було визнано 2,31% бюлетенів.

До фінішу у виборчих перегонах першим прийшов Володимир Зеленський з результатом 73,22% (13 541 530 голосів). Чинний президент України Петро Порошенко набрав 24,45% (4 522 320 голосів).

Як пояснив нам голова Комітету виборців України Олексій Кошель, завершення підрахунку електронних протоколів – лише перший крок до встановлення результатів народного волевиявлення, передбачений законодавством.

"Підраховано голоси лише за електронними протоколами. Тепер окружні комісії повинні доставити до Центральної виборчої комісії оригінали протоколів – з "мокрими печатками". Тільки після того, як ця процедура буде завершена, Центрвиборчком зможе оголосити офіційні результати виборів", – розповів сайту "Сьогодні" голова КВУ.

Дана норма міститься в статті 83 Закону України "Про вибори президента". Саме для цієї процедури законодавство відводить ті самі 10 днів, які відокремлюють день голосування до крайнього терміну затвердження ЦВК результатів виборів. Ще цей час може бути використано суб'єктами виборчої кампанії для заперечування тих чи інших спірних моментів у судових органах. При цьому, згідно з законодавством, суди зобов'язані розглянути, наприклад, адміністративні справи на скарги, що надійшли в день голосування, в дводенний термін. Ще два дні відводиться на апеляційне оскарження рішення.

"Але, наскільки мені відомо, за результатами другого туру в ЦВК не надійшло жодної скарги, тому тут затримки не буде", – сказав Олексій Кошель.

Реклама

В цілому, якщо діяти за законом, ЦВК зобов'язана заповнити протокол про результати виборів до 30 квітня. Після цього у триденний термін результати повинні бути опубліковані в газетах "Голос України" і "Урядовий кур'єр". Саме дата виходи цих офіційних видань з публікацією про переможця виборів і є офіційною датою оголошення результатів виборів. У нашому випадку це може відбутися не пізніше 3 травня.

Коли відбудеться інавгурація президента

Конституція України і той же закон "Про вибори президента України" регламентують процедуру вступу на посаду новообраного глави держави. Згідно з Основним законом, новообраний президент України вступає на пост не пізніше, ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів, з моменту складання присяги народові на урочистому засіданні Верховної Ради України. Приведення Президента України до присяги здійснює глава Конституційного суду України.

Таким чином, крайній термін, коли може бути проведена інавгурація Володимира Зеленського, – 3 червня. Втім, вона може відбутися і раніше.

Тут все залежить вже від рішення Верховної Ради. Справа в тому, що процедура інавгурації регламентується постановою парламенту, затвердженою в 2004 році. Цей документ, на відміну від Конституції і закону про вибори, що визначають лише тимчасові рамки, чітко і недвозначно регламентує всю процедуру вступу на посаду.

Так, в який саме день відбудеться інавгурація, визначає виключно Верховна Рада України. Для цього депутатам за поданням спікера парламенту потрібно прийняти окрему постанову.

Реклама

Втім, час інавгурації глава Верховної Ради України попередньо погоджує з новообраним президентом і главою Конституційного суду України. Як, до речі, і інші оргпитання, зокрема список запрошених на інавгурацію осіб.

Як проходить інавгурація

У день інавгурації Володимира Зеленського парламент не розглядатиме будь-яких інших питань. Засідання буде присвячене виключно вступу нового президента на посаду.

Згідно з чинною на сьогоднішній день постановою, після відкриття главою парламенту урочистого засідання і виконання гімну України спікер повинен повідомити про осіб, присутніх на інавгурації.

Потім голова Центральної виборчої комісії оголосить присутнім про результати народного волевиявлення. А глава Конституційного суду України – про виконання новообраним президентом України всіх конституційних вимог і відсутності обставин, що виключають вступ на посаду.

Після цього на трибуну запрошується новообраний президент, який, поклавши руку на Конституцію України і (за бажанням) на Пересопницьке Євангеліє, складає присягу українському народу і підписує її. Відразу після цього голова Конституційного суду оголошує, що глава держави вступив на посаду.

Реклама

Голова ЦВК вручає главі держави посвідчення президента. А глава Конституційного суду – символи президентської влади, зокрема знак президента і булаву. Після цього Володимир Зеленський повинен виступити зі своїм першим зверненням до українського народу в якості президента України – з інавгураційною промовою. На цьому спікер ВР закриває урочисте засідання.

Акцентуємо, що цей сценарій розписаний чинною на даний момент постановою ВР. Однак не можна виключати, що парламент підкоригує її, внісши в документ ті чи інші зміни.

Інавгурація Зеленського: хто приїде

Як правило, рівень представництва іноземних держав на інавгурації президента говорить багато про що. В першу чергу про увагу, яку надають Україні ті чи інші зарубіжні країни і інститути. Наприклад, на інавгурації президента Ющенка в 2005 році були присутні делегації 64 держав. Що не дивно: Ющенко отримав посаду після Помаранчевої революції, за якою стежив увесь світ. Зокрема, на інавгурацію прибули тодішні держсекретар США Колін Пауел і президент Польщі Олександр Кваснєвський. В цілому особисто приїхали на інавгурацію українського президента 8 президентів, 3 прем'єри, 5 глав парламентів і т.д.

Інавгурація Віктора Януковича була менш представницькою. Проте до Києва прибули 11 глав іноземних держав, включаючи президентів Білорусі, Латвії, Литви та Македонії, прем'єр-міністри, спікери. Урочистий молебень напередодні проводив Патріарх РПЦ Кирило.

Показовим було представництво і під час інавгурації Петра Порошенка в 2014 році. На церемонію прибули делегації понад півсотні держав. Американську делегацію очолював віце-президент Джозеф Байден, до Києва на чолі делегація своїх держав прибули президенти Австрії, Білорусі, Литви, Польщі, Грузії і т.д. На інавгурації Петра Порошенка також були присутні генсек Ради Європи, президент Ради Європи, генсек ОБСЄ.

Варто очікувати, що інавгурація Володимира Зеленського, враховуючи увагу до України з боку наших західних союзників, пройде на досить представницькому рівні. Про це побічно дозволяє говорити і той факт, що багато лідерів зарубіжних держав привітали Володимира Зеленського з перемогою вже в день виборів – майже відразу після оголошення результатів екзит-полів.

Не виключено, як в попередні роки, прибудуть глави сусідніх держав – Польщі та Білорусі. Варто очікувати серйозного представництва Брюсселя. Залишається інтригою, чи прибуде до Києва, наприклад, президент Франції Еммануель Макрон – перший закордонний лідер, з яким Володимир Зеленський зустрівся ще до другого туру.

Місце інавгурації і знаки

Ще однією інтригою залишається місце проведення інавгурації. В принципі, питань, на кшталт, бути не повинно: якщо інавгурація – це урочисте засідання Верховної Ради, то і проводитися вона повинна під куполом.

Так зазвичай і було. Єдиний прецедент, коли інавгурація проходила поза стінами парламенту, припадає на далекий 1999 год. Тоді президент Леонід Кучма, обраний на другий термін, складав присягу у Палаці "Україна". Втім, бажання змінити місце виникало і в інших новообраних президентів. Так, Петро Порошенко серйозно розглядав можливість інавгурації на Софійській площі Києва або навіть в зоні АТО. Але в підсумку вирішив не відступати від традицій. Втім, не виключено, що Володимир Зеленський, який ламає стереотипи поведінки політика, вирішить інакше. Однак в будь-якому випадку інавгурація має проводитися в присутності парламентаріїв і всіх осіб, визначених законодавством.

Віднедавна українці стали звертати увагу на знаки, які супроводжують вступ президентів на посаду. Так, коли Віктор Янукович йшов у парламент для складання присяги, перед ним порив вітру несподівано почав зачиняти двері. Казус, що транслювався на всю країну, був багатьма сприйнятий як недобрий знак або для самого Януковича, або для України.

У день же інавгурації Петра Порошенка впав один із солдатів почесної варти: впустив зброю і втратив свідомість. Що також було сприйняте як певний знак.

Віритимемо, що день інавгурації Володимира Зеленського буде супроводжуватися єдиним знаком – безхмарним мирним небом і теплою ясною погодою.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти