З чим зіткнеться президент США після виборів: пояснюємо ТОП-5 проблем

28 жовтня 2020 18:22

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Глава американської держави вирішує в країні багато, але не все

До виборів президента США залишився тиждень. Хто б не став ним, на його прагнення і дії в найближчі кілька років впливатиме ціла низка факторів. Але є п'ятірка основних проблем всередині США, з яким зіткнеться майбутній президент.

Реклама

Ось ці чинники:

  1. Епідемія коронавірусу.
  2. Соціально-економічне становище.
  3. Наявність/відсутність лояльної більшості в Конгресі.
  4. Низька легітимність в очах значної частини виборців і критичне політичне розшарування в суспільстві.
  5. Високий ступінь соціальної напруги.

Пояснюємо суть найважливіших внутрішніх американських проблем.

Коронавірус

Те, як швидко США (та й світ загалом) зможе впоратися з епідемією, прямо впливає на стан економіки США і глобальної економіки.

Реклама

Простіше кажучи, чим довше лютуватиме COVID-19, тим менше в України шансів на отримання допомоги, кредитів, інвестицій. Всі світові лідери, в тому числі США, закриватимуть насамперед власні "діри".

Так, надати Україні 200 мільйонів на військову допомогу для американців – не проблема. Але ж ми претендуємо на більше, в тому числі серйозні інвестиції. Епідемія ж закриває кордони не тільки для людей, а й для грошей.

Алексей Голобуцкий

Политолог

Відбувається розворот, згортання глобальних процесів. З цим найближчими роками будуть змушені рахуватися і противники глобалізації, і її прихильники.

Економіка і соціальна політика

Незалежно від епідемії перед США стояло дві серйозних завдання – підняти власну економіку і зменшити соціальне розшарування суспільства. Трамп почав перше (до речі, методами, лише посилить розшарування), але завадив коронавірус.

Реклама

Проте завдання треба вирішити. У Трампа і Байдена різні "рецепти" рішення. І від того, як в найближчі п'ять років житиме умовний афроамериканець з Санта-Крус (штат Арізона) залежить майбутнє України. Можливо, на кілька поколінь вперед.

Алексей Кущ

Экономический эксперт

Політика Трампа – це наше благополучне сьогодні, але зникнення стратегічних перспектив в майбутньому. Політика Байдена – це наша мікрокриза сьогодні, але дуже маленьке, але все ж вікно можливостей завтра

Більшість в Конгресі

3 листопада в США обиратимуть не лише президента. На третину оновиться вища палата Конгресу – Сенат (зараз там більшість у республіканців).

Повністю буде переобрана нижня палата – Палата представників. Поки що, за прогнозами, є ймовірність того, що Республіканська партія втратить більшість у Сенаті і не зможе "відвоювати" Палату представників.

Реклама

Але це прогноз. Підсумкова ж конфігурація визначатиме політику США найближчими роками не менше, ніж фігура президента.

Лояльний Конгрес здатний підтримати главу держави майже у всіх починаннях. Палата представників і Сенат, контрольовані опонентами, як мінімум, серйозно ускладнити життя.

Для розуміння: будь у демократів більшість у Сенаті сьогодні, імпічмент Трампа був би реалізований 5 лютого нинішнього року.

Петр Бурковский

Аналитик Фонда "Деминициативы" имени Илька Кучерива:

Я не виключаю, що в разі перемоги Трампа на президентських виборах, а демократів – на виборах в Конгресі, процес імпічменту буде запущений повторно

Низька легітимність

Хто б не був обраний президентом США, вибір не буде сприйнятий половиною суспільства. Розкол за політичними уподобаннями в США існував завжди. Але останніми роками він критично посилився.

Алексей Голобуцкий

Политолог

Подібного рівня ідеологічного протистояння і напруги в американському суспільстві, не було, можливо, з середини ІХХ століття. Або з часів громадянської війни 1861-1865 року.

Ситуацію посилять прогнозовані труднощі з підбиттям підсумків президентських виборів.

На сьогодні більше третини активних виборців США вже проголосували поштою. Їх голоси можуть змінити результати виборів в будь-який момент. Не виключені судові тяжби (точку в яких ставить Верховний суд, в якому республіканці днями отримали впевнену більшість).

Все це додатково делегітимізує нового главу США в очах його значної частини виборців. І політично обмежить його в маневрах, в тому числі на зовнішній арені.

Соціальне напруження

Епідемія, економічні проблеми, політичне розшарування суспільства накладаються і посилюють високе соціальне напруження.

Протести після загибелі Джорджа Флойда навесні-влітку нинішнього року носили антіелітарний характер: їх в тій чи іншій мірі підтримували як прихильники Трампа, так і прихильники Байдена. Але рушійною силою були ліві рухи і контрсистемні сили.

Протестні настрої нікуди не поділися, а були лише частково куповані. Є велика ймовірність того, що аналогічні протести стануть великою проблемою для нового президента і "глибинної держави" загалом.

В такому випадку американському істеблішменту буде не до України і навіть в значній мірі не до активної зовнішньої політики.

Петр Бурковский

Аналитик Фонда "Деминициативы" имени Илька Кучерива:

Влада США будуть зайняті внутрішніми проблемами. Треті сили можуть спробувати скористатися цим і зайняти позиції, які зараз на зовнішній арені займають американці.

У майбутньому можуть виникнути нові ключові фактори, в тому числі "чорні лебеді". Але поки що експерти сходяться на думці, що вищеописані моменти – найважливіші сьогодні.

Саме вони впливатимуть в найближчому майбутньому на те, яким буде курс долара, ціна на нафту і газ. На те, чи струсоне світ низка дефолтів. На те, якою буде допомога Україні і чи буде взагалі. І на багато іншого, про що ми розповімо вам найближчим часом.

Президент США – найвпливовіша людина планети. Він керує могутньою державою, інтереси якого можна знайти в будь-якому куточку світу. У той же час є хтось і щось, що управляє самим президентом. Що саме – в матеріалі "Сьогодні", яким ми починаємо цикл публікацій, присвячених виборам президента США.

Нагадаємо, що в Сполучених Штатах Америки на президентських виборах 50 млн виборців вже проголосували достроково.

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Зеленського і Байдена в Білому Домі: що відомо

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти