Стартує історична сесія Генасамблеї ООН: Зеленського і Путіна "розвели", а кафе і клініку закрили

21 вересня 2020, 11:56

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Як проходитимуть перші в історії ООН "віртуальні" засідання високого рівня і про що будуть виступи Володимира Зеленського та Володимира Путіна

У Нью-Йорку з дотриманням безпрецедентних заходів безпеки триває ювілейна, 75-а сесія Генасамблеї ООН. У понеділок, 21 вересня в межах сесії стартує тиждень засідань високого рівня, в ході якого перед делегатами виступлять лідери держав. Зокрема, виступ президента України Володимира Зеленського заплановано на 23 вересня. Напередодні виступить президент РФ Володимир Путін.

Реклама

Втім, виступи ці будуть "віртуальними": ні глава української держави, ні лідери інших країн поточного року на сесію не приїдуть, світовій спільноті будуть продемонстровані записи виступів. Які ще заходи безпеки вжито на ювілейній сесії та про що говоритимуть на ній, розбирався сайт "Сьогодні".

В умовах, наближених до бойових

Якщо уважно вивчити підготовлені до сесії матеріали і рішення, може скластися враження, що функціонери Організації Об'єднаних Націй поставили собі за мету на прикладі ООН показати, як потрібно правильно і відповідально підходити до організації заходів в умовах пандемії COVID-19. Можливо, так воно і є. Обмеження, які супроводжують сесію, що відкрилася 15 вересня, насправді не мають прецедентів. Так ООН не працювала ще ніколи за свою 75-річну історію.

Почнемо з того, що ООН рекомендує проводити засідання в режимі онлайн "коли це можливо". А в тих випадках, коли засідання все ж проводитимуться "вживу", кількість присутніх в залі буде обмежено. "З огляду на те, що керівними положеннями штату Нью-Йорк наразі забороняється проведення зборів в закритих приміщеннях за участі понад 25 осіб, на всі заходи виписуватимуться перепустки з метою обмеження кількості делегатів в комплексі Центральних установ ООН і в кожному залі засідань", – наголошується у спеціальній пам'ятці, випущеній для делегатів. Втім, це обмеження не стосується залу Генеральної Асамблеї: туди дозволено зайти по одному представнику від кожної держави-члена та держави-спостерігача, а також представнику Європейського союзу.

Пам'ятка для делегата. Скріншот

Делегатів попереджають про необхідність дотримуватися вже звичних для нас заходів:

  • тримати дистанцію в шість футів (близько 1,8 метра);
  • носити маски ("або іншим чином закривати ніс і рот", як сказано в пам'ятці).
Реклама

Знімати маски дозволено в двох випадках:

  1. на вході до будівлі на прохання служби безпеки;
  2. під час звернення до учасників засідання.

На вході до будівлі делегатів також попросять підтвердити відсутність симптомів COVID-19 або контактів з особою, у якої є такі симптоми.

Далі більше. Більше двох осіб в ліфт на пустять. Перекусити в кафе в ході сесії делегати не зможуть: продаж продуктів і напоїв в будівлі "припинена" (втім, як повідомляють делегатам, в будівлі є 16 автоматів з продажу напоїв і снеків). У величезному комплексі ніде навіть присісти: з зон загального користування видалені місця для сидіння. Водночас в комплексі встановили додаткові рукомийники, наполегливо рекомендовано делегатам регулярно ними користуватися.

Медіацентру на теперішній ювілейній сесії не буде, відповідно як і спеціальних місць для зустрічі делегатів зі ЗМІ, доступ преси дуже-дуже обмежений. Щодо представників громадянського суспільства (зазвичай беруть участь в сесіях), так само як і неурядових організацій, то вони допущені для участі тільки в режимі онлайн.

Нарешті, в будівлі закрили для вільного відвідування медичну клініку. Делегатам, які відчують нездужання, рекомендують "негайно залишити комплекс". Втім, для складних та екстрених випадків в будівлі працює медична група швидкого реагування, покликана "посприяти службі екстреного реагування міста Нью-Йорка".

Голосування по-старому

Реклама

Голосувати представники держав-членів ООН будуть все ж особисто – так як це було й на 74 сесії, що завершилася на тиждень раніше. Відзначимо, що з початком пандемії органи ООН намагалися впровадити й інші технології голосування – наприклад, дистанційно. Але, наприклад, проти голосування по відеозв'язку в Радбезі ООН виступила Росія. Зрештою з березня голосування Радбезу проводяться поштою.

Щодо Генасамблеї, то тривалий час делегати не збиралися в залі взагалі. У червні ООН провела важливі голосування, обравши нових членів Радбезу і главу 75-ї сесії Генасамблеї. До того ж були протестовані нові форми голосування: делегати заходили до величезної сесійної зали по одному, кидали в урни бюлетені і виходили, поступаючись місцем колегам. Але вже у вересні Генасамблея працювала в залі – щоправда, якщо порівнювати з попередніми роками, практично порожньому.

Сесія Генасамблеї ООН. 2019 рік. Фото: офіційний сайт ООН (un.org)
Сесія Генасамблеї ООН. 2020 рік. Фото: офіційний сайт ООН (un.org)

Втім, обмежена кількість допущених в зали штаб-квартири осіб зовсім не означає обмежену активність організації. ООН пропонує безліч інструментів, що дозволяють делегаціям і запрошеним активно працювати в дистанційному режимі. Зокрема реєструватися на виступи, отримувати і відстежувати всю необхідну документацію, брати участь в дебатах тощо. Для цього створено спеціальний портал Е-deleGATE і систему онлайн-реєстрації e-Registration.

Клуб закритий

Втім, дещо ООН замінити ніяк і нічим не може. Справа в тому, що сесія Генасамблеї ООН, а конкретніше – тиждень засідань високого рівня, завжди традиційно збирала в Нью-Йорку лідерів держав, політиків найвищого світового рівня. Минулого року, наприклад, на сесію їздив новообраний український президент Володимир Зеленський.

Але виступ перед делегатами – нехай дуже важлива, та не найголовніша мета, з якою щороку президенти, прем'єри, спікери парламентів тощо вирушали до Нью-Йорка.

"По суті, Генасамблея – це своєрідний політичний клуб. Це не тільки виступ на засіданнях і навіть не тільки участь в будь-яких дискусіях. Насамперед, це можливість в одному місці зустрітися з багатьма лідерами, провести переговори чи просто "звірити годинники". Це дуже важливий майданчик. За великим рахунком, відповідних майданчиків всього два – Генасамблея і Давос", – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко.

Реклама

Відзначимо, що саме на полях попередньої, 74-ї сесії ООН відбулася єдина до цього часу зустріч президента України Володимира Зеленського з президентом США Дональдом Трампом.

/ Фото: AFP

Тоді ж – у вересні 2019 – українська делегація на чолі з Володимиром Зеленським провела ще цілу низку плідних зустрічей із зарубіжними лідерами.

А президент Росії Володимир Путін востаннє виступав 2015 року – в наступні роки російський президент не ризикував відвідувати майданчик, на якому регулярно ухвалюються рішення, які засуджують теперішню політику РФ. Відтоді російського президента там не бачили. Щоправда, Дональд Трамп дуже хотів запросити Володимира Путіна на теперішню, ювілейну сесію. Але свої корективи внесла пандемія.

Володимир Путін в ООН. Скріншот з відеотрансляції

В підсумку "главам держав, віцепрезидентам, наслідним принцам або принцесам, главам уряду, міністрам або заступникам міністрів" запропонували виступити на сесії "віртуально" – надіславши заздалегідь записані відеозвернення. Офіційної заборони особисто виступити перед делегатами, втім, немає. Але негласно лідери вирішили на сесію не їхати. Президент США Дональд Трамп, який планував відвідати сесію особисто, зрештою в останній момент відмовився від ідеї.

Про що скаже Зеленський

Зазвичай у своїх виступах лідери дотримуються заданого напрямку дискусії. Поточний тиждень засідань високого рівня матиме велику тематику:

  • 21 вересня відбудеться засідання, присвячене 75-річчю ООН (планується затвердження резолюції);
  • 30 вересня пройде саміт з біорізноманіття на рівні глав держав та урядів;
  • 1 жовтня – дискусія з гендерної рівності;
  • 2 жовтня – з питання ліквідації ядерної зброї тощо.

Головна ж тема загальних дебатів, які відбудуться 22-26 вересня і в межах яких виступить, зокрема, президент Володимир Зеленський, звучить так: "Майбутнє, якого ми хочемо, Організація Об'єднаних Націй, яка нам необхідна: підтвердження нашої спільної відданості принципам багатосторонності – протидія COVID-19 за допомогою ефективних багатосторонніх дій".

В Офісі президента України не розкривають, яке саме послання міжнародного співтовариства підготував наш лідер.

"Думаю, тема Донбасу, Криму, війни на Донбасі, тема миру у Зеленського домінуватиме. Вона дуже добре лягає в контекст затвердженої ООН тематики сесії. Крім того, питання дотримання прав людини на окупованих територіях – питання, яке внесене до порядку сесії, тобто його розглядатимуть, вивчатимуть. Виступ Зеленського може задати тон дискусії", – припускає Володимир Фесенко.

Крім того, на думку експерта, український президент може підняти питання співпраці в питанні вакцинації.

"Мало хто звертає увагу, але практично у всіх телефонних розмовах із західними лідерами Володимир Зеленський піднімає це питання. Йдеться про те, щоб або Україні надали якомога швидше вакцину і в якомога більших обсягах. Або про участь України у виробництві вакцини. Тому, думаю, так чи інакше тематика поглиблення співпраці у сфері боротьби з пандемією прозвучить з вуст українського президента", – говорить Володимир Фесенко.

Про що скаже Путін

Щодо виступу Володимира Путіна, то, як "анонсував" його прессекретар Дмитро Пєсков, наголос буде здійснений на боротьбу з коронавірусом і його наслідками.

"Про що зараз можна говорити, виступаючи перед ООН? Про ті численні болячки людства, які ця пандемія загострила. Однозначно, про це" , – заявив Пєсков в коментарі ЗМІ.

Українські експерти водночас не виключають, що російський лідер скористається доступом до майданчика, щоб маніпулювати міжнародною думкою. Привід для Володимира Путіна є: не далі як 11 вересня, ще на попередній сесії ООН, була ухвалена "антиковідна" резолюція. Що включає зокрема заклик утриматися від введення в односторонньому порядку санкцій.

"Сьогодні міжнародні інституції перебувають на етапі стагнації і певною мірою недієздатності. У цих умовах такі недемократичні держави як Росія використовують їх в своїх інтересах. Ні для кого не секрет, що Росія використовує як фінансові, так і медійні ресурси, щоб лобіювати свої інтереси на вищих міжнародних рівнях. Очевидно, що і Путін у своєму виступі торкнеться питання якщо не скасування санкцій, то їхнього відстрочення. Можливо буде згаданий Північний потік-2. Не виключаю, що Росія намагатиметься демонструвати свою "миролюбність", усіляку готовність співпрацювати зі світовим співтовариством. Запропонує світові російську вакцину тощо. Але зрозуміло, що це буде маніпуляція, мета якої – лобіювання своїх інтересів", – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Максим Джигун.

Водночас Володимир Фесенко не виключає як "миролюбного" тону виступу російського президента, так і навпаки.

"Риторика Путіна буде знаковою. Ми зрозуміємо, налаштований він на діалог зі світовим співтовариством чи далі йтиме шляхом жорсткої конфронтації. Адже зараз питання вже навіть не в Україні, а в напрузі, яка виникла у Росії із Заходом загалом. Зараз це вже і Україна, й отруєння Навального, і Білорусь – цілий комплекс питань та протиріч. Яку риторику обере Путін – питання", – зазначив експерт.

В очікуванні трансляції відеозвернення Володимира Зеленського пропонуємо освіжити в пам'яті, про що говорив на сесії Генасамблеї український президент минулого року:

Відео: Facebook

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти