Питання безвізу для України пов'язане з міграційною кризою в ЄС: інтерв'ю з євродепутатом Пленковичем

26 вересня 2016, 08:00

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Ожтдается, що сьогодні Комітет з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ Європарламенту схвалить позитивний доповідь по безвізу для України

Минулого тижня в Києві відбулося чергове засідання парламентського комітету асоціації Україна-ЄС за участю групи європейських депутатів на чолі з Андрієм Пленковичем. Майже 2,5 року пліч-о-пліч він працював з українськими колегами, просуваючи інтереси України в Євросоюзі. Правда, цей його візит в статусі глави Комітету в Україну – останній. Його партія виграла парламентські вибори в Хорватії і, за словами самого Пленковича, вже готується його візит до Києва в якості прем'єра. В цілому ж візит групи євродепутатів в Україні пройшов більш ніж продуктивно. Деякі з них навіть з'їздили на Донбас. І не в мирні Краматорськ і Слов'янськ, як глави МЗС Німеччини та Франції, а на лінію розмежування. Після побаченого там член парламентського комітету асоціації Майкл Боні закликав своїх колег по Європарламенту "прямо називати Росію агресором", а його колега Ребекка Хармс щиро не розуміла, чому деякі скептики в Євросоюзі хочуть провести вибори на Донбасі зараз і негайно. Правда, в питанні виборів в Держдуму євродепутати обережні: Україна закликає не визнавати їх взагалі, в ЄС же готові не визнати результати голосування лише в Криму та то по так званій "мажоритарці". Втім, за словами самого Пленковича, це досить складний для лідерів ЄС процес – в Держдумі РФ ж треба з кимось розмовляти. Про це, а також про найближчі перспективи безвізового режиму для українців та наслідки голландського референдуму щодо Угоди про асоціацію"Сегодня.ua"поговоривзголовоюКомітетуасоціаціїібезп'ятихвилинпрем'єромХорватіїАндріємПленковичем.

Реклама

- Минулого вівторкаВерховнаРадапроголосувалазаяву,яким невизнаєвиборивДерждуму.ВЄСжезаявили,щоне визнаютьвибори,проведенілишенатериторіїукраїнськогоКриму.Тобто,ЄСне визнаєчотирьохобранихдепутатівпоКримупотакзваній"мажоритарці".Алеголосикримчантакожвраховувалисяприпідрахункуголосівзапартійними списками.

- Перш за все, ми поважаємо суверенітет і територіальну цілісність України. Навіть в наших консультаціях перед виборами в Думу ми говорили, що абсолютно неприйнятно організовувати вибори в Криму, тому що це українська територія. І для нас вибори, які пройшли в Криму, не мають нічого спільного з законом, і законними не розглядаються. Що стосується прийнятого Верховною Радою заяви, ми обговорювали це зі спікером Андрієм Парубієм, і ми його поважаємо. Але для мене досить складно його оцінити. Чи визнає в цілому верховний представник (із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні – Авт.) вибори в Росії, або тільки в Криму, – це різні речі для тих людей, хто має справу з Росією. Але моя позиція як співголови цієї делегації – ми не визнаємо вибори на території Криму.

- КоливЄСзнайдутьюридичнулазівку,якадопоможезавершитипроцесратифікаціїУгодипро асоціаціюУкраїна-ЄС,незважаючинарезультатиголландськогорефередуму?Аджетермінипідтискають,ратифікаціюпотрібнозавершитивнаступномуроці

- Ми були частиною тих в Євросоюзі, хто дуже важко лобіював позитивний результат цього референдуму. Це дуже неприємна історія. У той же час подібна європейська тема не пройшла в деяких країнах-членах ЄС. Я думаю Україна тут – непряма жертва. І я говорив це публічно, якби це була моя країна або будь-яка інша, результат міг бути таким же. Тому я не думаю, що справа була в Україні. Справа була в дуже специфічній і делікатній ситуації, коли ініціативні громадяни (Голландії – Авт.) недостатньо брали участь в кампанії, а тих, хто взяв участь, вистачило лише для того, щоб подолати поріг явки. Але зараз ми повинні говорити з нашими голландськими колегами і знайти рішення, яке б дозволило правильно застосувати примусову імплементацію Угоди про асоціацію. І, в той же час, знайти рішення для Голландії, яке дозволить їм відкласти цю проблему (результати референдуму – Авт.) до того дня, коли її можна буде вирішити інакше. Незважаючи на те, що це трохи абсурдно, тому що всі парламентські і ключові опозиційні партії (в Європарламенті – Авт.) підтримали ратифікацію. Так що справа була в тому, щоб знайти якийсь привід, якого раніше не було (тому Голландія і придумала референдум – Авт.). Але я впевнений, що ми будемо шукати вихід із ситуації на прикладі подібних випадків, – ірландський референдум (проводився в 2015-му по двох поправкам до Конституції – Авт.) – для юридичного вирішення цієї проблеми.

Реклама

- ЯкщоКомітетз питаньгромадянськихсвобод,юстиціїтавнутрішніхсправпроголосуєскасуваннявіздляУкраїни,колирішеннявинесутьнаголосуваннявЄвропарламенті?

- Ми хочемо зробити наступні речі: 26, вересня Комітет з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ схвалить дуже позитивний доповідь для України, підготовлений колегою Марією Габріеллою – вона з Болгарії, член нашої політичної родини – Європейської народної партії. Ми вже прийняли дуже позитивну "думку" на цю доповідь у Комітеті у закордонних справах, яке підготував Яцек Саріуш-Вольський – польський євродепутат, який постійно просуває ідеї України. І потім ми повинні включити це питання до порядку денного планарного засідання Європарламенту. Ми як Комітет зробимо максимум, щоб досягти позитивного результату і позитивного голосування. Єдине питання, яке ми повинні розуміти, – це проблема міграційної кризи і біженців. Питання візової лібералізації пов'язані з цим, що ускладнює процес. Але я впевнений, що ми знайдемо позитивне рішення для України, тому що українці заслуговують цього і ви навчилися справлятися з внутрішньо-переміщеними особами (з Донбасу – Авт.), яких вже 1,5 млн, без якоїсь їх міграції в країни Євросоюзу .

- КолиЄврокомісіяофіційнопредставитьзаконодавчіпоправки,якідадутьїйправоводносторонньомупорядкуприпинятибезвізовийв'їздвШенген?Багато українських експертівговорять,щоЄКхочевстигнути"протягнути"церішенняодночаснознаданнямбезвізудляУкраїни,ГрузіїіКосово.

- Це питання якраз юридично вивчається. Деякі країни-члени ЄС хочуть трохи більшої впевненості через міграційного кризи. Якщо є ризик, буде новий швидкий приплив десятків тисяч біженців, який ми спостерігали в минулому році. Вони хочуть більш швидкого і гнучкого механізму в чинному законодавстві. Це (розробка механізму призупинення безвізового режиму і підготовка рішення про надання безвізу для України – Авт.) – два паралельні процеси. Теоретично, вони можуть бути прийняті одночасно. Але все буде залежати від законодавчих поправок Єврокомісії і рішення Ради Європи.

- Добре,можетеназватидату,зякоїукраїнціпочнутьїздитивЄСбезвіз?Унасговорять про1січня2017року.

Реклама

-Дляменескладноспекулювати.Язавждилобіювавце питанняізавждибувнавашому боці,щобзробитицеякомогашвидше.ЯкщовсепідеіпройдедобревЄвропарламенті,тодіпроцесприйняттяспільногорішеннябудезавершеновчасноібезвізовийзапрацюєздати,якувиназвали.

В тренді
Чай з Гітлером пив не Бандера, а Молотов – націоналіст Іллєнко

- Що щодовведенняплатногобезвізовогов'їздуза попередньоюавторизаціївЄС?Мизнаємо,щоідея неноваіналежитьНімеччинііФранції.

-Цяідеявзагаліне обговорюваласявЄвропарламенті(вбесідізСегодня.uaчлениКомітетуасоціаціїРебеккаХармсіМайклБоніговорили,щоідеяобговорюєтьсявЄврокомісії-Авт.).Алемиповиннізробитивсе,щоббезвізовийрежим(дляУкраїни-Авт.)запрацював,щобзнятивсіпобоювання.

- ЄвжеприблизнадатапроведеннясамітуУкраїна-ЄС?

- З моєї точки зору політика і колишнього дипломата, саміти повинні проводитися тоді, коли є дійсно важливі і суттєві рішення. Тому часті зустрічі без якихось конкретних рішень не дуже добре. Я впевнений, що президент Порошенко, прем'єр Гройсман і ключові лідери ЄС важко працюють над тим, щоб досягти цих конкретних рішень до часу проведення саміту. Ми з парламентського боку робитимемо все можливе для того, щоб основні питання були включені до порядку денного (Європарламенту по голосуванню безвіза для України – Авт.) і до саміту ми вийшли на зовсім інший рівень відносин з Україною.

Реклама

- Може,самітпройдевлистопаді?

-ЦезалежитьвідРадиЄвропи,президентаТуска,мадамМогеріні-вониведутьце питання.

- ВідкриваючизасіданняКомітетуу вівторок,Висказали,щоцеВашостаннійвізитвУкраїнувякостіспівголовиКомітету.ХтоВасзамінить?

-ЦебудевирішуватиКомітет.Япровівпрекрасний частутвУкраїнізаостаннімайже2,5року.Ядумаю,мизробилибагатодлятого,щобпіднятиінтенсивністьнашої співпраці.МитакожстворилидужепотужнупрограмупарламентськоїпідтримкизпрезидентомКоксом(щодо реформуванняроботиВерховноїРади-Авт.),мистежилизапарламентськимита місцевимивиборами.АлерезультативиборіввХорватіїтрохизмінилимоїплани,алецене змінитьмоїхособистихзобов'язаньпередУкраїною.Якявжесказав,теперувасєдругвЄвросоюзі.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти