Волкер vs Сурков: чого чекати від зустрічі американського та російського посланників Донбасом

Перші переговори Волкера і Суркова в Мінську навряд чи принесуть результат, але позиції України спецпредставник Госдепу не здасть

Сьогодні в Мінську відбудеться перша зустріч спецпредставника Держдепу з питань України Курта Волкера з помічником президента Російської Федерації Владиславом Сурковим – архітектором анексії Криму та війни на Донбасі. Зустріч стане швидше ознайомчою, ніж вирішальною. До цього Сурков вів переговори з Вікторією Нуланд, помічником держсекретаря з питань Європи і Євразії, тому до Волкера, жорсткого критика Росії і прихильника надання Україні летальної зброї, він поки що придивлятиметься.

На думку самого Курта Волкера, до президентських виборів в Росії в березні 2018-го є невелике вікно можливостей зрушити Мінськ з мертвої точки. Але навряд чи варто очікувати, що Москва випустить Україну зі своєї орбіти впливу. За словами експертів, анексією Криму і війною на Донбасі РФ намагається не пустити Україну до ЄС і НАТО, і стримати, на її думку, "експансію" НАТО біля своїх кордонів, що поширюється. До того ж, на думку аналітиків, Москва вважає Україну частиною Росії, країною, яка не має права не Незалежність. В цьому плані в переговорах з Сурковим Волкеру доведеться нелегко. А ось відразу ж після зустрічі з помічником президента РФ в Мінську спецпредставник Держдепу повернеться до України, де разом з міністром оборони США Джеймсом Меттісом візьме участь у святкуванні Дня Незалежності України. Символічно – а Путін дуже любить символізм, навіть вибори президента Росії переніс на день анексії Криму 18 березня – що Меттіс приїжджає до України саме 24 серпня. Це не тільки прояв підтримки США України, а й свого роду великий "привіт" Володимиру Путіну.

Реклама

Спецпредставником Держдепу по Україні Волкера призначили 7 липня після тривалої паузи в російсько-американських переговорах щодо України. Новина про призначення з'явилася всього за кілька годин до першої зустрічі Трампа і Путіна на саміті G20 в Гамбурзі. Варто зауважити, що посада "спецпредставника" (або, як її називають в США, – спецпосланця) нова, раніше за всі 26 років двосторонніх відносин України і США в Державному департаменті не було окремого чиновника, який би відповідав за одну конкретну європейську країну. Спеціалізація помічників держсекретаря США ділилася по регіонах і конкретних напрямках. За президентства Барака Обами помічником держсекретаря з питань Європи і Євразії була Вікторія Нуланд.

До її обов'язків входила координація і українського питання з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, якого називають архітектором анексії Криму та подальшої російської військової інтервенції на Донбас. І не завжди їх домовленості були приємними для України, оскільки Нуланд приписували мало не дружні стосунки з помічником президента Росії. Яскравий тому приклад – зустріч Нуланд і Суркова в січні 2016 року в Калінінграді. Після довгих 6-годинних переговорів до преси просочилися подробиці якогось плану виконання Мінських угод, який зводився до наступного: спочатку вибори на Донбасі і зміна української Конституції, де бойовики вимагають закріпити особливий статус (а насправді, перетворити Україну мало не на конфедерацію) , а тільки потім – контроль над кордоном і амністія.

Тоді українській дипломатії вдалося дохідливо пояснити своїм американським і європейським друзям, чому домовленості Нуланд і Суркова ні в якому разі не можна втілювати в життя, чому Росія спочатку повинна вивести своїх солдатів і техніку з Донбасу і віддати нам контроль над кордоном, а тільки потім про вибори і амністії говорити. З Куртом Волкером все по-іншому. По-перше, його називають людиною сенатора Джона Маккейна – американського "яструба", жорсткого критика Путіна, адвоката України на Капітолійському пагорбі, який постійно закликає надати нам летальну зброю. Курт Волкер, колишній посол США в НАТО, є виконавчим директором Інституту міжнародного лідерства Маккейна при Університеті штату Арізона, експертом якраз з європейського регіону і Росії.

Реклама

Після призначення Курта Волкера багато американських експертів говорили, що це свого роду політична жертва Дональда Трампа, мовляв, бачите, США призначили жорсткого російського критика спецпредставником Держдепу по Україні, так про яке зближення з Кремлем може йтися? Якась доля правди в цьому є, оскільки скандали з приводу втручання Росії в американські президентські вибори і зв'язків оточення Трампа з росіянами не вщухають. Тому, погодившись на кандидатуру Волкера, Трамп міг спробувати знизити градус напруги на Капітолійському пагорбі.

Знайомитися з Україною Курт Волкер приїхав разом з держсекретарем США 9 липня – відразу після саміту G20 Рекс Тіллерсон прилетів з візитом до України. Тут спецпредставник зустрівся з українськими президентом, дипкорпусом і парламентаріями. Трохи пізніше, 21 липня, з делегацією Держдепу побував з візитом на Донбасі, де заявив, що це ніякий не заморожений конфлікт, а справжнісінька війна. "Це криза, яка вимагає невідкладної уваги, яку необхідно вирішити якомога швидше. Надто дорогою ціною заплатили як жителі контрольованих, так і тимчасово непідконтрольних Києву територій Донбасу", – заявив Волкер на прес-конференції в Краматорську.

Курт Волер віддає перевагу трансатлантичному формату переговорів щодо Донбасу, підкреслюючи, що для припинення війни 2018 року залишається невелике вікно можливостей, враховуючи наближення президентських виборів в Росії в березні 2018 року. Спецпредставник підтримує Маккейна в питанні надання Україні летальної зброї, адже, за його словами, на Донбасі російських танків більше, ніж у всіх країн західної Європи разом узятих. "Якщо ми приймемо таке рішення, це дасть Україні можливість захистити себе в тому випадку, якщо Росія зробить подальші кроки на українській території. Росія каже, що не робить нічого такого й не збирається цього робити. І якщо це так, то поставка захисних озброєнь не несе тоді ні для кого ніякого ризику", – говорив Волкер в одному з інтерв'ю..

Реклама

Прориву від сьогоднішньої зустрічі Курта Волкера з Владиславом Сурковим чекати не варто. За словами американських політологів і експертів, новий спецпредставник Держдепу не здасть інтереси України і не піде на поступки Кремлю. Напевно, сторони обговорять покроковий план виконання Мінських угод – Дорожню карту або так званий План Макрона.. Волкер наполягатиме, що спочатку на Донбасі має запанувати стійке перемир'я, Росія повинна буде забрати своїх солдатів і техніку, віддати Україні контроль над кордоном, а тільки потім говорити про вибори. Але очікувати миттєвих поступок з російської сторони не доводиться. В авторській статті для National Interestдиректор Центру Євразії, Росії та Східної Європи в Джорджтаунському університеті Анжела Стент пише, що перспективи виконання Мінських угод дуже туманні.

"По-перше, в основі української кризи лежить протиріччя розуміння Москвою і Вашингтоном законної російської сфери впливу. Поки Москва відчуває, що має право грати певну роль в політиці своїх найближчих сусідів, Вашингтон наполягає, що Росія не повинна мати права голосу в пострадянських країнах. По-друге, Росія вже давно виступає проти того, що вона називає нескінченною експансією НАТО, розглядаючи події лютого 2014 року (у Україні. – Авт.) як перший крок, який, в кінцевому рахунку, приведе Україну до членства в НАТО", – пишуть генерального директора Російського ради з міжнародних справах Андрій Кортунов і старший радник і директор програми "Росія та Євразія Центру стратегічних і міжнародних студій (CSIS)" Ольга Олікер у доповіді "Дорожня карта для відносин США-Росія".

В інтерв'ю "Сегодня" старший директор програм з берлінського Фонду Маршалла "Німеччина-Сполучених Штатах Америки" Йорг Форбріг сказав, що анексувавши Крим і розв'язавши війну на Донбасі, Росія намагається відвернути Україну від проведення реформ і заморозити нашу інтеграцію в ЄС і НАТО. На думку колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, стратегія Росії ось уже майже три роки складається в тому, щоб використовувати "киплячий" конфлікт на Донбасі, щоб чинити тиск, відволікати і дестабілізувати український уряд. "І, судячи з усього, підтримку"киплячого "конфлікту цілком відповідає меті Кремля, ми не побачили серйозних спроб Росії виконати другі Мінські угоди", – сказав "Сегодня" Стівен Пайфер.

Аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков вважає, що українській стороні вдалося переконати спецпосланця США, що саме підхід офіційного Києва – спосіб вирішити конфлікт на основі Мінських угод. "Тому для Владислава Суркова Волкер може виявитися дуже важким співрозмовником в плані спроб переконати змінити думку американського спецпосланця. А саме таке завдання, якщо вірити російським ЗМІ, ставить собі представник РФ. На переговорах в Мінську від Владислава Суркова варто очікувати спробу представити Мінські угоди як такі, що передбачають проведення політичного процесу (місцеві вибори, спеціальний статус) перед відновленням суверенітету і територіальної цілісності України на сході, чи, щонайменше, паралельне виконання безпеки і політичної частини угод України і сепаратистами відповідно", – сказав "Сегодня" Микола Бєлєсков.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти