Зеленський і Захід: з ким зі світових лідерів найближче зійдеться новий президент

25 квітня 2019 7:51

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Контакти Зеленського з іноземними лідерами наразі тільки окреслюють контури зовнішньої політики України на наступні п'ять років

В ніч з 21 на 22 квітня в непублічній частині штабу Володимира Зеленського не замовкають телефонні трелі. Політика вітали з перемогою на виборах президента. Причому не тільки близькі, рідні, знайомі. Новообраного президента України вітали світові лідери, представники зовнішньополітичних відомств інших держав. За лічені години результат українських виборів був легітимізований, тобто визнаний на міжнародному рівні.

Швидке визнання

Реклама

Спостерігачів грунтовно здивувала та оперативність, з якою західний світ визнав переможця українських виборів. Зазначимо, що однією з перших (якщо не першою) Володимира Зеленського привітала в своєму Twitter голова МЗС Швеції Маргот Вальстрем. Сталося це буквально через годину після оголошення результатів екзит-полів і незабаром після того, як переможця перегонів привітав чинний президент Петро Порошенко.

Потім почалися дзвінки. Володимира Зеленського в телефонній розмові привітав з перемогою президент Польщі Анджей Дуда. Лідер сусідньої держави запросив Володимира Зеленського відвідати Польщу і висловив впевненість, що вибір українців "підтвердить стійкість України на шляху до євроатлантичної спільноти". Трохи пізніше Зеленського привітали президент Франції Еммануель Макрон, Вірменії – Нікол Пашинян. А вже коли в Києві була глибока ніч, переможцю виборів в Україні зателефонував президент США Дональд Трамп.

Зазначимо, що посольство України в США також першим оприлюднило заяву з поздоровленням Зеленському. Але все ж більшість поздоровлень переможець приймав через соціальні мережі.

Така швидкість у визнанні виборів в міжнародній практиці – рідкість. Зазвичай, лідери зарубіжних держав витримують певну паузу, перш ніж відреагувати на результати волевиявлення. Однак в цьому випадку оперативність має свої пояснення. По-перше, Захід спочатку пильно спостерігав за виборами в Україні і тому був упевнений, що відбулися вони демократично і прозоро, а тому їх результат не піддається сумніву. Крім того, не ставилися під сумнів результати Національного екзит-полу, який фінансувався і підтримувався низкою міжнародних організацій та інститутів, зокрема USAID, фондом "Відродження", посольством ЄС в Україні тощо

"Розрив між кандидатами був такий, що все було очевидно. Крім того, сам Петро Порошенко визнав поразку і привітав Зеленського. Тому західні лідери не бачили жодних перешкод, щоб вже ввечері привітати переможця, – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко. – Крім того, не варто забувати, що для всіх західних партнерів України принципово важлива підтримка нашої держави, збереження стабільності в нашій країні. І якщо вже говорити цинічніше і прагматичніше – збереження України в орбіті впливу Заходу. Тож це не стільки підтримка Зеленського – це підтримка України. І легітимності української влади".

Важливо, не коли, а що сказано

Реклама

На думку експерта з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Іллі Куси, не настільки важливо, хто із західних лідерів першим привітав нового українського президента, як меседжі, що звучали в привітаннях. І хоча, публікуючи заяви або ж розмовляючи з Володимиром Зеленським, західні політики утримували риторику в гранично дипломатичних тональностях, все ж певні висновки з їх поздоровлень зробити можна. І, мабуть, потрібно.

"У привітаннях Зеленському можна прочитати приховані посили, чого від нас очікують на Заході. Так, єврокомісар з питань європейської політики сусідства Йоганнес Ган сказав, що новий президент отримав сильну підтримку для боротьби з корупцією, – зазначив Ілля Куса. – На боротьбі з корупцією акцентував і канцлер Австрії. Хтось згадав про судову реформу, хтось – про інвестиції. Тобто кожен вкладав меседжі про больові точки, що дратують європейців. Вони, вітаючи, дали новому президентові зрозуміти, чого від нього очікують, на що йому варто звернути увагу".

В цьому плані нескладно помітити, що західні лідери очікують від нового українського президента насамперед продовження і поглиблення розпочатих реформ, відданості демократії. Висловлювалися також переконання, що Україна не зверне зі шляху європейської і євроатлантичної інтеграції..

Вашингтон схлеснеться з Парижем за Україну?

За підсумками спілкування нового президента із західними лідерами можна побачити і деякі інші натяки на певні зміни зовнішньополітичних векторів. Так, наприклад, оперативність поздоровлення Дональда Трампа, не виключено, може бути свідченням підсвідомої симпатії американського президента до нового глави української держави. Що для нас, безумовно, хороший знак.

"Коли Трамп вітав, тут було щось особисте, мені здається, – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Вадим Карасьов. – Це свого роду підтримка тренда, коли несистемні політики приходять до влади. Підтримка Трампа розшифровується таким чином: "Ну, дивіться, що я вам казав! Ви мене тут в Америці критикуєте. Але у всьому світі до влади демократичним шляхом приходять несистемні лідери, які несуть зміни". Тобто прихід Зеленського в певній мірі підтверджує правоту Трампа, що Трамп – лідер цих змін. І це позитив для Зеленського в якомусь роді".

Ще одним знаком є ​​зустріч Володимира Зеленського ще перед другим туром з президентом Франції Еммануелем Макроном. Історично склалося, що за часів президентства Порошенка головним "куратором" України була канцлер Німеччини Ангела Меркель. Однак будівництво "Північного потоку-2" ускладнило відносини між нашими країнами. Крім того, Меркель, як відомо, йде з політики, а чи будуть її наступники на посаді канцлера Німеччини настільки ж прихильні до нашої країни – невідомо. У зв'язку з цим налагодження відносин з президентом Франції, який претендує на роль лідера ЄС, – позитивний момент.

"Макрон і Франція намагатимуться перехоплювати ініціативу у Німеччині в переговорах ЄС з Україною, домінувати в переговорах щодо Україні. Грати першу скрипку у визначенні форматів переговорів. Це вигідно Макрону з політичних мотивів, вигідно Франції, яка вважає себе європейським лідером. І, я думаю, якщо ми захочемо змінювати формат переговорів щодо Донбасу, потрібно буде тепер їхати спершу до Парижа, а потім до Берліна. Так я це розумію", – зазначає Ілля Куса.

При цьому експерт не виключає, що боротьба за вплив на Україну ускладнить і без того дуже напружені відносини між французьким і американським президентами.

"Зрозуміло, що США від свого впливу на Україну не відмовиться. Як сказав Курт Волкер, "ми в Україні надовго". Тому, якщо адміністрація Зеленського пробує підключити США до нормандського формату, буде протистояння між США і Францією. Франція буде проти", – висловив припущення Ілля Куса.

Куди поїхати новому президенту?

Реклама

На думку експертів, важливим з символічної точки зору буде перший закордонний візит Володимира Зеленського, а також, безумовно, фігура міністра закордонних справ.

"Важливо, кого Володимир Зеленський представить на пост голови МЗС. Якщо Порошенко, по суті, сам був, де-факто, міністром закордонних справ, вів зовнішню політику, то у Зеленського, скоріше за все, цим все ж буде займатися голова зовнішньополітичного відомства. Тому для нього уявлення гідної кандидатури – вона з ключових завдань в контексті налагодження взаємин із зарубіжними партнерами України", – зазначає Володимир Фесенко.

Хоча новому президенту надійшло вже кілька пропозицій нанести візит, на думку Іллі Куси, Володимир Зеленський повинен звернути увагу насамперед на сусідні країни.

"Перший візит несе велике символічне і політичне значення. Я б хотів, щоб Володимир Зеленський здійснив перший візит до Варшави. З урахуванням нинішніх регіональних і глобальних тенденцій, з урахуванням того, що Польща на сьогодні – найближчий нам сусід, налагодження ще тісніших відносин було б правильним кроком. Тобто насамперед не Лондон, не Париж, не Брюссель, не Вашингтон – а сусіди. Причому після Варшави було б добре побачити Вишеградське турне – країнами Вишеградської четвірки", – зазначив Ілля Куса.

У Зеленського є тільки рік

Загалом експерти сходяться на думці, що в відносинах із Заходом у нового президента буде "медовий місяць", певний "пільговий період". Щоправда, не настільки пільговий, як був у Петра Порошенка 2014 року.

"Я думаю, міжнародні партнери підтримуватимуть нас в будь-якому випадку, – зазначає Ілля Куса.- Тут важливо, що ми пропонуватимемо. Зрозуміло, що якщо ми пропонувати нічого не будемо, а ходитимемо з простягнутою рукою, то, звісно, до нас буде відповідне ставлення. Володимир Зеленський знаходиться в гірших позиціях, ніж Порошенко 2014-го. Тому що 2014-го сталися відомі історичні події – революція, анексія Криму, війна. У Порошенка був спочатку набагато вище і кредит довіри, і потужніший історичний фон. Тобто Захід був готовий відразу давати. Зеленському відразу не даватимуть – вимагатимуть. Або чекатимуть ініціатив і перших кроків. Зеленському потрібно буде швидко щось придумати, запропонувати давати"..

На думку політолога Вадима Карасьова, Зеленського на зовнішньополітичній арені очікує, скоріше, не "медовий місяць", а "місяць позитивних очікувань".

"Придивлятимуться, дивитимуться на перші кроки, куди буде перший візит, які будуть меседжі щодо Мінська, щодо Нормандського формату і конфлікту на Донбасі, які кадри розставлятиме. Загалом, спостерігатимуть", – зазначає Вадим Карасьов.

За словами Володимира Фесенка, таке лояльне ставлення до новообраних президентів, в принципі, характерно для світової практики. Він нагадав, що, наприклад, "медовий місяць" в міжнародних відносинах Заходу і України після обрання президентом Віктора Ющенка тривав до відставки уряду Юлії Тимошенко у вересні 2005 року.

"Але після конфліктів в команді Ющенка, після відставки уряду Тимошенко відносини не те щоб зіпсувалися, але охололи", – нагадав Володимир Фесенко.

Реклама

За оцінкою політолога, у Володимира Зеленського є приблизно рік, коли Захід демонструватиме підвищену лояльність.

"Це, звісно, якщо не станеться чогось екстраординарного. А вже після року оцінюватимуть серйозніше і, можливо, коригуватимуть оцінки і своє ставлення", – зазначив експерт.

Росія вичікує

Окремо потрібно сказати про країну-агресора. Від Володимира Путіна новообраний президент України привітання не дочекався. Що, в принципі, абсолютно відповідає логіці держави, яка веде проти нас війну і окупувала частину території України. Проте, як дали зрозуміти в Кремлі, там очікують, що Володимир Зеленський виявиться поступливішим, ніж його попередник. Втім, висловлено це було без особливої ​​впевненості і досить стримано.

Так, прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков зазначив, що ще рано судити про можливості спільної роботи Володимира Зеленського та Володимира Путіна. А прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв висловив упевненість, що риторика Зеленського не зміниться, але надії на поліпшення взаємодії все ж є.

"Стосовно російської реакції, то вони не хочуть відразу відкривати карти. Вони самі не дуже розуміють, чого очікувати від Зеленського. У нього останніми днями були різні розмиті меседжі в різній термінології – від терористів до повстанців. І вони хочуть якоїсь визначеності. Хочуть витримати паузу, почути якісь заяви його вже як обраного президента – який нехай навіть не обійняв посаду. І вже потім приймати якісь рішення", – зазначає Вадим Карасьов.

Втім, одне резонансне рішення вже прийнято – 24 квітня Путін підписав указ про спрощення видачі російських паспортів українцям, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Україна у відповідь відразу ж звернулася до Ради безпеки ООН. На думку експертів, рішення Кремля має стати причиною для нового пакета антиросійських санкцій з боку Заходу.

Раніше, нагадаємо, "Сьогодні" розпитали депутатів Верховної Ради, чи готові вони до співпраці з новим президентом, і коли чекати парламентських виборів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти